Kada ir kokiomis aplinkybės susižavėjote šokiais?

Viskas prasidėjo mokykloje. Taip susiklostė situacija, kad pradėjau lankyti sustiprinto meninio ugdymo mokyklą ir buvau atrinktas į choreografijos klasę. Šokau visus dvylika metų, tad jau baigdamas šią vidurinę mokyklą turėjau nemažą šokimo patirtį. O šokti man patiko ir sekėsi.

Kada pradėjote domėtis liaudiškais šokiais?

Domėtis liaudiškais tokiais pradėjau dar vidurinėje, o pradėjus šokti „Sietuvoje“ liaudiški šokiai užėmė dar didesnę gyvenimo dalį. Tačiau tai tikrai nėra vienintelis šokių žanras, kuris traukia mano dėmesį.

Studijuojant pradėjau dalyvauti senosios muzikos ir šokio ansamblio „Banchetto musicale“ veikloje ir tai buvo mano naujas atradimas, nes iki tol jokio susidūrimo su senąją Europos dvarų šokio kultūra neturėjau. Pasirodė, kad renesanso, baroko ar XIX a. Europos šokių kultūra yra labai įdomi sritis, o dalyvavimas istorinių šokių ansamblio veikloje leido net susipažinti su europinėmis šios srities „žvaigždėmis“. Tad teko net vesti pratybas Lietuvos edukologijos universiteto 3-io kurso studentas dėstant šią discipliną.  

Edmundas Žička / Asmeninio albumo nuotr.

Kodėl nusprendėte tapti treneriu ir kokiomis aplinkybėmis juo tapote?

Viskas prasidėjo studijuojant magistratūroje, kai pajutau, kad galiu imtis daugiau iniciatyvos ansamblyje „Sietuva“. Tuomet pradėjau organizuoti kolektyvo keliones į užsienio festivalius. Pamažu aplinkiniams jau tapo aišku, kad esu kaip ir „dešinioji vadovo ranka“. O įspūdžiais iš tų laikų galiu dalintis ir dabar – tiek daug visko buvo.

Po šios patirties, žinodamas kad iš vidurinės mokyklos turiu labai gerą žinių bagažą, sugalvojau, baigęs magistratūros studijas Vilniaus universitete, įstoti į Lietuvos edukologijos universitetą ir gauti šokio edukologijos bakalaurą.  

Kas yra sunkiausia būnant šokių ansamblio vadovu?

Sunkiausia yra suburti ir išlaikyti kolektyvą gerame kokybiniame lygyje. 

Liaudiškų šokių ansamblis „Sietuva“ / Asmeninio archyvo nuotr.

Kokių apdovanojimų ir kitų įvertinimų esate pelnęs kaip treneris ar šokėjas?

Apdovanojimai yra pasiekti jau būnant vadovu. Naujausias yra 2019 metais konkurse „Kadagys“ laimėtas II vietos ir Kūrybingiausio vadovo prizas. 2018 metais gauta „Aukso paukštę“ – „Sietuva“ ir aš pripažinti kaip geriausias 2017 metų šokių ansambliu ir vadovu. 2016 metais konkurse „Klumpakojis“ Studentiškų kolektyvų kategorijoje gavome Laureato diplomą. 2015 metais konkurse „Kadagys“ gavome pora įvertinimų: Laureato diplomą Akademinio jaunimo šokių ansamblių grupėje ir Kūrybingiausio vadovo prizą.

Ką Jums reiškia šokiai ir kokią gyvenimo dalį jie užima?

Šiuo momentu šokiai yra sfera, kurioje galiu pritaikyti savo kūrybingumą ir jaučiu, kad svariai prisidedu prie liaudiško šokio vystymosi, juolab, kad šis žanras yra tam tikrame egzistenciniame sąstingyje. Daug laiko užimą pasiruošimas ir naujų kūrybinių projektų įgyvendinimas. Taip pat pradėjau eiti Lietuvos choreografų asociacijos pirmininko pareigas ir žadu ką nors nuveikti ir šioje plotmėje. Dėl to šokiai užimą pagrindinę mano gyvenimo dalį.

Kokia yra šokių nauda žmogui?

Šia tema galima rasti daug straipsnių, o jei glaustai, tai šokiai yra nuostabūs dėl daugelio priežasčių. Pirma, šokiai treniruoja beveik visus kūno raumenis ir teigiamai veikia sąnario audinius; antra, užsiėmimai treniruoja kvėpavimo sistemą. Taip pat kūno judėjimas verčia greičiau cirkuliuoti kraują, todėl kraujagyslės įgyja papildomą elastingumą, dingsta sąstingis ir tai tampa veiksminga apsauga nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Reguliarus šokimas sudėtingais judesiais pagerina smegenų veiklą ir atmintį, sumažina Alzhaimerio riziką taip pat yra puiki Parkinsono ligos prevencija. Be to, reguliarūs šokių užsiėmimai padeda sudeginti papildomas kalorijas, o tai padeda sumažinti svorį. Daugybė šokių užsiėmimų daro teigiamą poveikį ir žmogaus nervų sistemai: malšina nervinę įtampą ir galvos skausmą, stabilizuoja kraujospūdį. Ir, žinoma, šokis padeda išreikšti emocijas ir išlaisvinti neigiamą energiją.

Kokią šokio iššūkio #DanceVTDK vertę matote?

Pirmiausia, tai šokio populiarinimo, o karantino metu – dar ir judėjimo skatinimo, kas yra labai svarbu visų mūsų sveikatai.

Šokio iššūkis, kurio dalyviai laimės VTDK įsteigtus prizus, vyksta iki gegužės 24 dienos. Daugiau apie sąlygas galite rasti čia.