Ruošiantis egzaminams, svarbu ne tik gerai susiplanuoti laiką, bet ir pasirūpinti fizine bei psichologine gerove, taip pat pasirinkti tinkamas mokymosi strategijas. Taigi, straipsnyje dalijamės 10 patarimų, praversiančių šiame nelengvame etape.  

1. Pasiruošk detalų mokymosi planą

Norint efektyviai pasiruošti egzaminams, būtina susikurti aiškų mokymosi grafiką, kuriame būtų nurodytos visos temos ir užduotys. Tad paskirstyk laiką pagal sunkumo lygį ir svarbą. Pavyzdžiui, jei žinai, kad tam tikra tema yra sudėtingesnė, skirk jai daugiau laiko. Nepamiršk, kad planas turi būti lankstus, jame turi būti numatyta „nuokrypių“ – jei kažko nespėsi išmokti laiku, galėsi tai padaryti ir kitą dieną.

2. Panaudok įvairias mokymosi technikas

Įvairios mokymosi metodikos gali padėti geriau įsisavinti informaciją. Pasirink tai, kas tau tinka labiausiai:

  • Užrašai: pavyzdžiui, konspektuokis, apibendrindamas svarbiausias mintis.
  • Minčių žemėlapiai: tai tam tikros nuorodos, asociacijos, leidžiančios lengviau atkurti informaciją, tokiu būdu pagerinti atmintį bei lavinti kūrybiškumą. Minčių žemėlapiai – mąstymo priemonė, galinti padėti vizualiai sujungti skirtingas temas.
  • Flashcards (kortelės): pasiruošk ir naudok korteles su klausimais ir atsakymais, kad greičiau prisimintum informaciją.
  • Simuliacijos: stenkis išspręsti kuo daugiau ankstesnių metų egzaminų užduočių. 

3. Reguliariai peržiūrėk ir pasikartok anksčiau išmoktas temas

Yra toks posakis: „Kartojimas – mokslų motina.“ Taigi, svarbu ne tik išmokti naują medžiagą, bet ir nuolat peržiūrėti senas temas. Tai padeda įtvirtinti žinias ir sumažina riziką pamiršti, kas buvo išmokta anksčiau. 

Skirk bent 15–20 minučių per dieną peržvelgti senus užrašus arba spręsti uždavinius, prie kurių jau ilgesnį laiką nebuvai prisėdęs. 

4. Daryk pertraukėles ir išlaikyk normalų mokymosi tempą

Mokymasis be pertraukų gali lemti perdegimą. Stenkis laikytis Pomodoro technikos – mokytis 25 minutes ir tada daryti 5–10 minučių pertrauką. Po 4 tokių ciklų padaryk ilgesnę pertrauką (apie 30–60 minučių). Per pertraukas pasivaikščiok, padaryk kelis pratimus, atsigerk vandens ar tiesiog atsipalaiduok.

5. Ne tik bendrauk, bet ir išbandyk mokymąsi su klasės draugais

Mokymasis grupėse gali būti labai naudingas. Dalykitės žiniomis, kartu spręskite užduotis ir aiškinkitės sudėtingas temas. Tai padės geriau įsisavinti medžiagą ir daugiau sužinoti, pažvelgti į temą iš įvairių perspektyvų. Tačiau nepamiršk, kad susitikimai turi būti produktyvūs, todėl naudinga išlaikyti balansą tarp individualaus mokymosi ir mokymosi grupelėmis. 

6. Spręsk egzamino užduotis realiomis sąlygomis (t. y. simuliuok)

Kuo arčiau egzaminas, tuo svarbiau pasiruošti realioms sąlygoms, tikrai patirčiai. Ruošdamasis simuliuok egzaminą: paėmęs spręsti ankstesnių metų užduotis, nusistatyk laikmatį ir atlik užduotis pagal egzamino reikalavimus. Tai padės geriau apsiprasti su spaudimu ir sutilpti į laiką. Be to, įvertink, kurios egzamino dalys tau kelia didžiausių iššūkių, ir joms skirk daugiau dėmesio.

7. Gerai išsimiegok ir laikykis sveikos gyvensenos principų

Miegas yra ne mažiau svarbus nei mokymasis. Jis padeda smegenims apdoroti ir įtvirtinti informaciją. Stenkis miegoti bent 7–8 valandas per naktį. Be to, geras miegas ir sveika mityba daro tiesioginį poveikį tavo energijos lygiui ir dėmesio koncentracijai. Venk pervargimo, nesimokyk miego sąskaita, nes tai gali pabloginti atmintį ir mąstymo aiškumą. 

8. Bendrauk su draugais ir šeima, ieškok palaikymo

Pasikalbėk su artimaisiais ir draugais apie savo vargus ir baimes. Taip pat padėti gali ir mokytojai, kurie kasmet ruošia mokinius egzaminams, gali ne tik padėti nuraminti įkyrias mintis, bet ir pateikti daug vertingų patarimų. Taigi, būtinai susikurk paramos tinką: artimieji gali suteikti emocinę paramą, padėti nusiraminti ir išlaikyti balansą. 

9. Praktikuok atsipalaidavimo technikas ir mokykis sumažinti stresą

Egzaminų laikotarpis gali sukelti daug streso, todėl svarbu mokėti atsipalaiduoti. Praktikuok kvėpavimo pratimus, meditaciją arba progresyvią raumenų relaksaciją. Šios technikos padeda sumažinti nerimą ir pagerinti koncentraciją. Tai padės ne tik mokantis, bet ir paties egzamino metu.

10. Būk pozityvus ir pasitikėk savimi

Pasitikėjimas savimi yra būtinas ruošiantis egzaminams. Jokiu būdu negalvok, kad nesugebėsi – stenkis išlikti pozityvus ir prisimink, kad visas darbas, kurį atlikai, jau atneša naudos. Jei pastebi, kad bijai nesėkmės, pabandyk pakeisti savo požiūrį į egzaminus ir suprask, kad tai tik galimybė parodyti savo žinias. 

Egzaminai nėra pasaulio pabaiga, tai tik žingsnis į priekį! 

Išvados: sėkmingas pasiruošimas egzaminams priklauso nuo laiko planavimo gebėjimų ir fizinės bei psichologinės gerovės. Jei laikysiesi šių patarimų ir dirbsi nuosekliai bei pasitikėsi savo jėgomis, pasieksi puikių rezultatų!

___________________________________________________________________________________________

Informaciją parengė Rūta Anusevičienė