„Nors profesijų pasirinkimo galimybių netrūksta, informacijos gausa dažnai tampa iššūkiu mokiniams: sudėtinga atsirinkti, kas jiems aktualu, suprasti, kokie pasirinkimai labiausiai tinka ir nuo ko pradėti planuoti savo karjeros kelią“, – teigia Ina Griazina, Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros (LINEŠA) Ugdymo karjerai skyriaus vadovė.
Lietuvos moksleivių sąjungos valdybos narys Emilis Mikulskis sako, kad Lietuvos mokiniams trūksta informacijos bei įrankių, padedančių planuoti karjerą.
„Dauguma mokinių tokią informaciją gauna iš socialinių medijų. Apie esamus įrankius žino mažesnė dalis mokinių, dažniausiai informacijos ieškoma pasiklausiant pažįstamų arba apžvelgiant pirmą Google Search puslapį“, – teigia E. Mikulskis.
MUKIS padės nepasimesti milžiniškame karjeros informacijos sraute
Vyresnių klasių mokinius, kurie ieško savojo kelio į sėkmingą profesinę ateitį, I. Griazina kviečia apsilankyti kovo 27–28 d. sostinės „Litexpo“ parodų centre vykstančioje parodoje „Karjera & studijos Lietuvoje 2025“ ir sužinoti, kaip renkantis profesiją gali pagelbėti LINEŠA sukurta Mokinių ugdymo karjerai informacinė sistema MUKIS.
Pasak I. Griazinos, MUKIS – tai vienas iš naujausių įrankių, skirtų padėti mokiniams susiorientuoti karjeros informacijos gausoje, tirti, planuoti ir įgyvendinti savo karjerą pradedant nuo pirmos klasės.
MUKIS sistemoje užsiregistravę mokiniai ir jų tėvai gali gauti įvairiapusę pagalbą ir konsultacijas karjeros klausimais, dalyvauti karjeros renginiuose ir t. t.
Žaismingas interaktyvus sistemos vedlys lapiukas Mukis padeda mokiniams geriau pažinti save, suprasti savo stipriąsias ir silpnąsias puses bei poreikius.
„Tiesa, apie MUKIS sistemą girdėję dar ne visi. Todėl labai raginčiau mokinius ir jų tėvelius užsukti į MUKIS stendą parodoje ir sužinoti, kaip ši sistema gali padėti renkantis profesiją ir planuojant karjerą“, – ragina LINEŠA atstovė.
Apsilankiusieji MUKIS stende gaus atsakymus į visus rūpimus klausimus, pasisems motyvacijos karjerai.
LINEŠA Ugdymo karjerai skyriaus specialistės netgi padės susidaryti veiksmų planą, kaip planuojantiems karjerą mokiniams gauti kuo daugiau naudos iš apsilankymo parodoje „Karjera & studijos Lietuvoje 2025“.
Klaidos, kurios kiša koją renkantis profesiją
Pasak I. Griazinos, stokodami informacijos, kaip teisingai pasirinkti profesiją, Lietuvos moksleiviai šiandien, deja, vis dar neišvengia klaidų.
„Dažna klaida, kad profesiją jaunuoliai pradeda rinktis tik 11–oje ar 12–oje klasėje. Iš tikrųjų tą daryti reikia pradėti jau nuo pirmos klasės, nes profesijos pasirinkimas susijęs su savęs pažinimu, o tai ilgalaikis procesas. Kuo anksčiau mokinys pradės užduoti sau pagrindinius klausimus, padedančius pažinti save, tuo didesnė tikimybė, kad iki 12–os klasės jis spės išsiaiškinti, kokia profesija jam tiktų ir išvengtume dabartinės situacijos, kai daug Lietuvos paauglių į profesiją žiūri per rožinius akinius, o kas penktas šeštokas jau pirmajame darbe tikisi gauti bent 3 000 Eur atlyginimą“, – aiškina LINEŠA atstovė.
Karjeros per naktį nesuplanuosi
Antra klaida, anot I. Griazinos, kad vis dar nedaug Lietuvos mokinių pasirengia karjeros planą, o dalis apie jį išvis nežino.
Karjeros planą 2022–2023 m. rengė tik 39 proc. mūsų šalies 5–12 klasių mokinių. Palyginti su 2021–2022 m., kai tą darė 27 proc., jų dalis išaugo.
„Mokiniai karjeros planavimą atranda, bet ne taip greitai, kaip mes to norėtume. O juk jis labai svarbus, nes suteikia tikslingumo, sutelktumo, kryptingumo siekiant asmeninių karjeros tikslų. Karjeros planavimas – kaip kelionė laivu vandenyno platybėmis. Jei iš anksto nesusiplanuosime, kur ir kaip norime nuplaukti, būsime blaškomi įvairių nenumatytų aplinkybių, priklausomi nuo kitų žmonių pasirinkto maršruto, pritrūksime kelionei reikalingų priemonių, išteklių ir pan.“, – aiškina I. Griazina.
Ji įspėja: karjeros nesuplanuosi per vieną dieną – tą reikia daryti nuo pirmos klasės.
„Kuo anksčiau pradėsi planuoti, tuo anksčiau galėsi bandyti „pasimatuoti“ įvairias profesijas, šešėliauti, tikslingai ieškoti praktikos vietų“, – kalba LINEŠA atstovė.
Visą informaciją, kaip parengti karjeros planą, kaip surasti savo mokyklos karjeros specialistą, kuris lydės tave karjeros kelyje, mokiniai gali rasti sistemoje MUKIS.
MUKIS sistemoje užsiregistravę mokiniai gali atlikti įvairius testus, užduotis, edukacinius žaidimus, kurie padės išsiaiškinti savo stiprybes, silpnybes, atsakyti į klausimą, kokias kompetencijas mokinys turi, ir šitaip žingsnis po žingsnio suprasti, kokia profesija geriausiai tiktų.
Dar vienas puikus gidas renkantis profesiją - žurnalas „Kuo būti“. Jame - garsių verslininkų, patyrusių psichologų, konsultantų, daug savo srityse pasiekusių žmonių patarimai, kaip rinktis specialybę ir gyvenimo kelią. Tikros žmonių istorijos apie tai, koks buvo jų kelias, kas sunku, kas lengva ir kaip jie suprato, KUO BŪTI.
Leidinyje - ir karjeros testai, interviu su savo sričių profesionalais, realūs pavyzdžiai, mėgstamas darbas, ieškojimų ir atradimų istorijos, specialybės – ką jie dirba kiekvieną dieną, aukštųjų ir prof. mokyklų informacija. patogiausias būdas įsigyti žurnalą - spustelėjus šią nuorodą.