Gerai išsistudijuokite užduotis
Primename, kad kalbėjimo dalis nulems 25 proc. bendro į atestatą įrašomo įvertinimo.
Dalis sėkmės – iš anksto būti susipažinus su užduotimis, egzamino struktūra, reikalavimais (kalbėjimo trukme ir kt.), vertinimo kriterijais.
Praėjusių metų VBE užduočių ieškokite šiame puslapyje (2024 m. užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) valstybinio brandos egzamino kalbėjimo dalies užduotys). Pernai egzaminas truko 2 dienas, taigi, iš viso mokiniams buvo paruošta net 40 skirtingų užduočių (kiekvieną dieną – po 20).
2024 metų anglų k. VBE kalbėjimo dalyje vyravusios tematikos:
- Dirbtinis intelektas, technologijos;
- Finansai ir finansinis raštingumas;
- Globalizacija;
- Internetas, kompiuterinis raštingumas, socialiniai tinklai;
- Mokyklos gyvenimas;
- Savanorystė;
- Studijos, išsilavinimas, karjera;
- Tautosaka, tradicijos, skirtingos kultūros;
- Tvarumas, aplinkosauga, vartojimas ir jo mažinimas;
- Ugdymas, mokymas ir kt.
Taigi, pagalvokite, kuriomis iš šių temų turėtumėte daug ką pasakyti, o apie kurias sritis žinote labai mažai. Pagilinkite jų žinias: skaitykite šaltinius, klausykitės garso įrašų anglų kalba. Puikiai tinka naujienų portalai, tinklaraščiai, radijas, tinklalaidės, „YouTube“ vaizdo įrašai, filmai ar serialai, ypač dokumentiniai, ir kt.
Debatai – nepakeičiamas „įrankis“
Ilgametė anglų kalbos mokytoja Alina Gutauskienė pasakoja, kodėl debatai – tokie efektyvūs ruošiantis egzaminui (ir ne tik):
„Be abejo, geriausias būdas treniruotis kalbėjimui – debatai. <...> Tai ugdo ne tik oratorinį meną, bet ir kritinį, kūrybinį mąstymą, taip pat ir žinojimą, kas vyksta pasaulyje. Kalbėjimui lavinti, plėsti žodyną labai tinka angliški debatų vadovėliai, kuriuose yra įtrauktos pačios aktualiausios temos ir siūlomi už ir prieš argumentai. Buvę Kauno J. Jablonskio ir Kauno jėzuitų gimnazijos mokiniai dalyvaudavo pasaulinėse oratorinio meno varžybose. Jie gavo neįkainojamos patirties“, – teigia pedagogė.
Taigi, jei per tą likusį mėnesį pavyktų sudalyvauti tikruose debatuose ar surengti improvizuotus debatus, naudos tikrai gautumėte, ir nemažai. Taip pat galite peržiūrėti įvairių su debatais susijusių vaizdo įrašų (pavyzdžiui, šį): neblogai egzaminui pasiruošti galima jau vien sukaupus teorinių žinių apie debatus.
Nepamirškite pasidomėti ir dialogo ypatumais
Dvyliktokus labiau baugina ne monologo, bet dialogo užduotis, nes čia esame priklausomi ir nuo pašnekovo. Lietuvos kalbų pedagogų asociacija (LKPA) prieš kelerius metus parengė projektą, kurio tikslas – padėti Lietuvos abiturientams pasirengti užsienio kalbos (tiek anglų, tiek vokiečių ir prancūzų) valstybiniam brandos egzaminui.
Vaizdo įrašo trumpas turinys:
- Kas yra geras dialogas ( anglų VBE kalbėjimo dalyje).
- Problemos, klaidos, sprendimai.
- Autentiški pavyzdžiai.
- Vertinimo kriterijai.
- Patarimai kandidatui iš vertintojo pozicijos.
Susidarykite frazių ir posakių sąrašą
Anglų kalboje yra daug frazių ir posakių, kurie praturtina kalbą, padaro ją vaizdingesnę, leidžia geriau sujungti sakinius, suteikia kalbai struktūrą ir t. t. Dar geresnė žinia – jog šias frazes galėsite pavartoti kalbėdami praktiškai bet kuria iš temų.
Vėlgi naudingų frazių pateikiama debatų teorinėje medžiagoje.
Taip pat į „Google“ paieškos laukelį galite įvesti frazes „useful English phrases“ ar „useful expressions“ ir susidaryti asmeniškai tinkančių ir patinkančių frazių sąrašą.
Diskutuokite su draugais, kurie taip pat ruošiasi anglų k. VBE
Anglų kalbos mokytoja Evelina Tutlytė pataria bent 1–2 kartus per savaitę pasipraktikuoti ir pabandyti įveikti dialogo užduotis su draugu, kuris taip pat laikys egzaminą:
„Nusistatykite laiką, t. y. kiek reikia kalbėti egzamino metu, ir pabandykite pasipraktikuoti tiek dialogo, tiek monologo temas. Tai padės sugeneruoti mintis, jūsų bendramoksliai galės identifikuoti klaidas, aišku, gal ne visas jas išgirs ir ištaisys, bet tai bus puiki praktika ir savęs padrąsinimas, leisiantis išsiaiškinti, kokiomis temomis galite laisvai šnekėti, ką pasakysite, kaip tai argumentuosite, kokį žodyną rinksitės, kokios bus reikalingos gramatikos potemės, kokias gramatines situacijas galima „įvelti“ konstruojant įvairius sudėtingus sakinius, kokius jungtukus vartoti ir kt. Galima bendrauti ne tik gyvai, bet ir internetu: šiuolaikinės technologijos puikiai leidžia tą daryti“, – patarimais su Kurstoti.lt dalijosi pašnekovė.
Puikia alternatyva – pokalbių robotai
Jei nepavyksta rasti, su kuo efektyviai pabendrauti angliškai – nenusiminkite: puiki alternatyva – pokalbių robotai, tik reikia atsirinkti geriausiai įvertintus. Kuo jie naudingi?
Visų pirma nesate priklausomas nuo kitų žmonių dienotvarkės: pokalbių robotai bendrauja bet kada jums prireikus. Pavyzdžiui, su klasės draugu dėl skirtingos dienotvarkės, užsiėmimų grafiko gali būti sudėtinga suderinti abiem tinkamą laiką. O pokalbių robotai atsako iškart, bet kuriuo paros metu – ir ankstyvą rytą, ir vidurnaktį. Taigi, praktikuotis galite tada, kada tik turite laiko ir noro.
Antrasis privalumas – pokalbių kokybė. Pokalbių robotai supranta, kas jiems sakoma, ir atsako: palaiko gyvą pokalbį užduodami klausimus ir tuo metu logiškai pakartodami tam tikras teksto dalis.
Taigi, pokalbiai su robotu netgi gali būti geresni nei su žmogumi, kuris anglų kalbą moka vidutiniškai. Diskusija su robotu – naudinga ne tik ruošiantis egzaminui, bet ir apskritai mokantis kalbų, norint patobulinti žinias (robotai netgi pataiso netaisyklingas frazes).
O gal ir jūs turite patarimų, kaip sėkmingai įveikti anglų k. VBE kalbėjimo dalies pinkles? Pasidalykite komentaruose!
Taip pat skaitykite:
2025 metų brandos egzaminų tvarkaraščiai
___________________________________________________________________________________________
Informaciją parengė Rūta Anusevičienė