Svarbiausią informaciją užsirašykite ranka

Vienas paprasčiausių būdų pagerinti atmintį – imti rašiklį ar pieštuką ir užsirašyti aktualiausią informaciją. Tyrimai rodo, kad informaciją įsiminsite paprasčiausiai ją perrašinėdami. Tiesa, po kurio laiko nepamirškite perversti užrašų.

Pasak matematikės, Kauno technologijos universiteto mokslininkės dr. Violetos Kravčenkienės, rašydami ranka:

•    „Įjungiame“ motorinę atmintį. 

•    Struktūruojame informaciją.

•    Įsisaviname naują informaciją.

•    Aptinkame naujų idėjų.

•    Atrandame motyvacijos.

•    Pageriname bendrąją socialinę adaptaciją.

Skaitykite garsiai

Rašymas ant popieriaus – ne vienintelis būdas pagerinti atmintį. Mokomojo dalyko medžiagos skaitymas garsiai – dar vienas veiksmingas būdas lavinti atmintį. Taigi, kai tik galite, informaciją, kurią būtina įsiminti, skaitykite garsiai. 

Gaminkite atminties korteles

Puikiai lavinti atmintį padeda ir pačių pasigamintos informaciją vizualizuojančios kortelės (angl. flash cards). Pasak V. Kravčenkienės, jų paskirtis ir nauda – įvairiapusė: 
1. Padeda lengviau įsiminti svarbiausius teorijos faktus.
2. Padeda įsiminti standartinių uždavinių sprendimo metodus.
3. Leidžia atpažinti tipines klaidas.
4. Palengvina įsiminimą.
5. Suformuoja mokymosi įgūdžius.
6. Padeda išmokti labai greitai, atpažinti tipines situacijas.
7. Taupo mokymosi laiką.
8. Leidžia mokytis mažais fragmentais.
9. Padeda sukurti nuolatinio kartojimo ir žinių įtvirtinimo sistemą.
10. Tai labai veiksmingas savikontrolės metodas.

Daugiau apie atminties kortelių naudą – šiame vaizdo įraše

Įgykite naujų įgūdžių, mokykitės naujų dalykų 

Smegenis traktuokite kaip vieną iš kūno raumenų: jų mankšta daro kone stebuklus! Tyrimais įrodyta, kad išmokus ką nors nauja, galima pagerinti pažinimo funkciją, išsaugoti gerą atmintį, susikaupimą. 

Viena iš puikių gudrybių „auginti“ smegenų raumenį – išsirinkti naują hobį arba pradėti lavinti įgūdžius, priversiančius jus išeiti iš komforto zonos. O papildoma nauda – pertraukų nuo mokslų metu turėsite į ką nukreipti dėmesį. 

Keli pavyzdžiai, kuo galite užsiimti:

  • Žaiskite šachmatais; 
  • Mokykitės šokti, praktikuokite kovos menus ar kitą sportą;
  • Mokykitės naujos kalbos;
  • Mokykitės meno technikų, pavyzdžiui, tapybos ar skulptūros paslapčių;
  • Mokykitės groti muzikos instrumentu. Pasak V. Kravčenkienės, norint pagerinti ryšį tarp kairiojo ir dešiniojo smegenų pusrutulių, labai naudinga groti muzikos instrumentu, kai įdarbiname abi rankas; 
  • Konstruokite. Anot matematikės, labai gerai atlikti kažkokius sudėtingus veiksmus – kažką konstruoti ar kitais būdais lavinti smulkiąją motoriką. 

Daugiau dėmesio skirkite mitybai

Jei smegenų neaprūpinsite reikiamomis medžiagomis, joms bus sunku tinkamai veikti. Taigi, rinkitės produktus, kuriuose gausu omega-3 riebalų rūgščių, antioksidantų, kurkumino, vitaminų B1, B9, E ir K, magnio, cinko, vario, vitamino C, cholino ir geležies. Jei sunku įsiminti informaciją, tikėtina, kad smegenims trūksta maisto medžiagų. 

Maisto produktai, kurie gali padėti pagerinti jūsų atmintį: mėlynės, riebi žuvis (lašiša, upėtakis,  tunas), kiaušiniai, brokoliai, avokadai, citrusiniai vaisiai, ciberžolė, juodasis šokoladas, riešutai, moliūgų sėklos, kava, arbata, ženšenis ir kt. 

Taip pat skaitykite: 

Aktualu šiemet laikysiantiems egzaminus: ką valgyti, kad pagerėtų atmintis?

Kas labiausiai neigiamai veikia jaunų žmonių atmintį?

Stresas

Smegenys per dieną turi atlaikyti didžiulį krūvį: turint per daug veiklos, gali grėsti pervargimas, perdegimas. 

Ką daryti? Pagrindinis būdas sumažinti stresą – iš kasdienybės eliminuoti nebūtinas ir naudos negeneruojančias veiklas (naršymas telefone, televizoriaus žiūrėjimas ar pan.), ieškoti būdų atsipalaiduoti. Puikiai tinka įvairios sąmoningumo praktikos, leiskite laiką gamtoje, su augintiniu. 

Netinkama mityba ir režimas

Tam, kad smegenys tinkamai veiktų, joms būtinos tam tikros maisto medžiagos ir bent 8 valandų miegas. Jeigu kasdieniame racione per daug nesveiko maisto arba per trumpai miegate, tai gali neigiamai paveikti jūsų atmintį. 

Ką daryti? Bandykite kasdien – net ir savaitgaliais – eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu. Bent valandą prieš miegą nesinaudokite telefonu, susikurkite pasiruošimo miegui rutiną, kuri padės nusiraminti. 

Natūralūs raidos pokyčiai

Tam tikrais paauglystės laikotarpiais gana greitai vystosi prefrontalinė smegenų žievė. Ši sritis atsakinga už planavimą ir atmintį. Hormonų lygio padidėjimas taip pat iš dalies gali nulemti atminties problemas. 

Ką daryti? Tiesiog laikykitės kitų aprašomų rekomendacijų atminčiai pagerinti ir pasitarkite su gydytoju. 

Sveikatos problemos

Yra žinoma, kad atminties sutrikimus sukelia tam tikros sveikatos problemos, pavyzdžiui, skydliaukės veiklos sutrikimai, įgimtos širdies ydos ir kitos ligos, galvos traumos. 

Ką daryti? Jei pastebite kitus simptomus, pavyzdžiui, nuovargį, miego sutrikimus, padažnėjusį širdies ritmą, atsirado bėrimų ir kt., turėtumėte pasitarti su gydytoju. 

Psichologinės sveikatos sutrikimai

Atminties problemas gali nulemti ir depresija, nerimas, psichologinės traumos ir kt. 

Ką daryti? Jei jaučiate, kad atmintis galėjo suprastėti dėl artėjant egzaminų sesijai jaučiamo nerimo, liūdesio ar beviltiškumo jausmo, gali būti naudinga kreiptis į psichologą.

Vitaminų trūkumas

Atminties funkciją palaiko vitaminai, pavyzdžiui, B1 ir B9. Jei organizmui vieno iš jų trūksta, galite pastebėti, kad vis kažką užmirštate. 

Ką daryti? Apsilankykite pas šeimos gydytoją ir paprašykite skirti vitaminų kiekio tyrimus. 

Šalutinis vaistų poveikis

Jei neseniai pradėjote vartoti antidepresantus, raminamuosius ar kraujospūdį sureguliuoti padedančius vaistus, jie gali nulemti atminties pablogėjimą. 

Ką daryti? Pasitarkite su gydytoju, kaip išvengti šalutinių poveikių, taip pat gal yra galimybė vaistus bent laikinai pakeisti?

Rūkymas (įskaitant ir elektronines cigaretes)

Atminties problemas gali nulemti ir rūkymas, psichiką veikiančių medžiagų vartojimas. Tyrimų duomenimis, elektronines cigaretes Lietuvoje rūko maždaug 1 iš 5 mokinių. 

Ką daryti? Pasistenkite kuo greičiau visam laikui atsisveikinti su elektroninėmis cigaretėmis. Padėti mesti rūkyti taip pat gali medikai, sveikatos priežiūros specialistai. 

Taigi, tikimės, kad atsirinksite tinkamiausius patarimus ir atminties problemos nepakiš kojos ruošiantis egzaminams! 

___________________________________________________________________________________________

Informaciją parengė Rūta Anusevičienė