Pildant išankstinio stojimo prašymą, priimama į nuolatinių studijų formos valstybės finansuojamas arba nefinansuojamas vietas su galimybe gauti stipendiją studijų kainai kompensuoti. Beje, jei stojantysis galiausiai apsispręs studijuoti kitur ar rinksis kitą studijų programą, jis niekaip neįsipareigoja ir nieko nepraranda. O ką dar verta žinoti apie išankstinius stojimus? 

Išankstinis priėmimas: svarbiausios naudos būsimiesiems pirmakursiams

Pagrindinė išankstinio stojimo nauda – 100 proc. studijų kainos kompensavimas (t. y. nemokamos studijos), stipendijos, nemokamos paskaitos ir renginiai, pasiruošimas egzaminams, laikinas nemokamas gyvenimas bendrabučiuose ir kt. 

ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas jau ne vienerius metus kviečia būsimus studentus rinktis išankstinį priėmimą. Įprastai šis pradedamas vykdyti nuo sausio 1 dienos, o abiturientai paraišką turi galimybę pateikti iki pat balandžio 30 dienos. Tai unikali galimybė kiekvienam stojančiajam rezervuoti vietą universitete dar iki egzaminų pradžios, kadangi visas išankstinio priėmimo procesas baigiasi iki brandos egzaminų sesijos pradžios. Teikti paraišką verta dėl kelių priežasčių.

Pirma, visi stojantieji turi galimybę dar iki egzaminų pradžios užsitikrinti nuo 25 iki 75 proc. siekiančias stipendijas, o po egzaminų rezultatų paskelbimo - didesnę tikimybę gauti ir visiškai finansuojamas vietas privačiame universitete lyginant su tais, kurie nusprendžia aplikuoti bendrojo priėmimo metu.

Antra, vertinama ir moksleivių motyvacija rašant motyvacinį laišką bei dalyvaujant motyvaciniame pokalbyje. Tai - puiki proga parodyti ne tik savo akademinius, bet ir kitus pasiekimus.

Trečia, išankstinis priėmimas suteikia unikalią galimybę dalyvauti karjeros dienose, kurios skirtos tik ISM studentams. Be viso to, visu laikotarpiu nuo išankstinio priėmimo pradžios iki pat studijų pradžios stojantieji kviečiami į išskirtinius renginius, kuriuose būsimi studentai turi galimybę susipažinti ne tik su universiteto bendruomene, tačiau ir su savo būsimais bendrakursiais.

O, pavyzdžiui, Kauno technologijos universitete (KTU) bakalauro studijas anksčiau už kitus pasirinkę būsimieji pirmakursiai valstybiniams brandos egzaminams galės ruoštis su šios aukštosios mokyklos ekspertais, pirmus du studijų mėnesius bendrabutyje gyventi nemokamai, o įstoję į valstybės nefinansuojamą vietą (VNF), gauti stipendiją dalinei studijų kompensacijai.

Ką reikia daryti norintiems dalyvauti išankstiniame priėmime?

Svarbu žinoti, kad išankstinį priėmimą vykdo ne visos aukštosios mokyklos, taip pat jo metu priimama ne į visas studijų programas. 

Tačiau jei tiksliai žinote, kur ir ką norite studijuoti ir į šios aukštosios mokyklos studijas kaip tik organizuojamas išankstinis priėmimas, tikrai verta užpildyti prašymą. 

Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad būtina išankstinio priėmimo sutarties sąlyga – dalyvauti ir bendrojo priėmimo stojimo konkurse bei pasirinkti pirmaisiais prašymo pageidavimais sutartyje nurodytą studijų programą. 

O išankstinio stojimo sutartis tiesiog nustos galioti, jei stojantysis galiausiai apsispręs studijuoti kitur ar rinksis kitą studijų programą, tad niekaip neįsipareigojate ir nieko neprarandate, o kaip tik išlošiate ir turite papildomą kozirį ir pirmenybę prieš kitus būsimuosius pirmakursius. 

Kokius dokumentus reikia pateikti dalyvaujantiems išankstiniame priėmime?

  • Turėsite užpildyti prašymą nuvykę tiesiai į aukštąją mokyklą, nusiųsti stojimo prašymą el. paštu arba užpildyti specialią registracijos formą;
  • Pateikti asmens dokumento kopiją;
  • Pateikti brandos atestato kopiją (baigiantiems mokyklas 2025 m. šis reikalavimas netaikomas);
  • Pateikti kitus aukštosios mokyklos prašomus dokumentus ir formas;
  • Dalyvauti motyvaciniame pokalbyje (kai kuriose aukštosiose mokyklose);
  • Sulaukus priėmimo komisijos sprendimo, pasirašyti sutartį dėl ketinimo studijuoti;
  • Dalyvauti ir LAMA BPO organizuojamame bendrajame priėmime ir pildyti stojimo prašymą įprasta tvarka. 

Išankstinio priėmimo datos 2025 m.

Atkreipkite dėmesį, kad kiekvienoje aukštojoje mokykloje išankstinis priėmimas prasideda ir baigiasi skirtingu laiku, tad reikia labai stebėti terminus. Tačiau kovo mėn. daugelis universitetų ir kolegijų, organizuojančių išankstinį priėmimą, jau laukia stojančiųjų paraiškų ir dokumentų. 

Taip pat kai kuriose aukštosiose mokyklose, pavyzdžiui, kaip minėtajame ISM Vadybos ir ekonomikos universitete, išankstinis priėmimas baigiasi balandžio 30 d. Pavėlavus pateikti paraišką, reikės dalyvauti bendrajame priėmime.

O jei dar svarstote, ką arba kur studijuoti, žurnalai „Kuo būti“ ir „Kur stoti“ padės apsispręsti: susidėlioti mintis, pagalvoti apie variantus, kurių dar nesvarstėte, išsirinkti, palyginti, įvertinti galimybes ir nusistatyti prioritetus. Patogiausias būdas įsigyti žurnalus - paspaudus šią nuorodą

___________________________________________________________________________________________

Informaciją parengė Rūta Anusevičienė