Arbata: didina produktyvumą 

Geriausia rinktis kuo natūralesnę arbatą, pavyzdžiui, mačią. Arbatoje yra kofeino, todėl kasdien rekomenduojama išgerti iki 2–3 puodelių. 

Avižos – gerai dienos pradžiai 

Avižiniuose dribsniuose gausu skaidulų, baltymų ir omega-3 riebalų rūgščių. Be to, avižų GI yra žemas, todėl dienai įsibėgėjus nejusite dirglumo ir energijos stygiaus. 

Avižiniai dribsniai idealiai dera su mėlynėmis ir bananais. 

Avokadai – maistas smegenims

Avokaduose gausu mononesočiųjų riebalų rūgščių ir antioksidantų, gerinančių kraujotaką, skatinančių ląstelių regeneraciją. 

Avokadai puikiai tinka į salotas, kiaušinių patiekalus, ruošiant tortilijas ir pan. 

Bananai – atminties stiprinimui 

Smegenys geriausiai veikia, kai kraujyje cirkuliuoja 25 g gliukozės – maždaug tiek, kiek yra 1 banane. Jame taip pat yra trečdalis kasdienės vitamino B6 dozės, maisto medžiagų, tiesiogiai veikiančių atmintį ir puoselėjančių kitas smegenų funkcijas. 

Kava: adrenalino pliūpsnis

Kavoje gausu antioksidantų, ji taip pat suteikia energijos, kad šiuo sunkiu metu galėtumėte darbuotis efektyviau. 

Tačiau apribokite kavos vartojimą iki 2–3 puodelių per dieną. O jeigu kavą gersite be cukraus ir grietinėlės, išvis puiku!

Kiaušiniai – geresnei nuotaikai 

Kiaušiniuose yra baltymų ir riebalų, kurie smegenis aprūpina energija, o selenas puoselėja gerą nuotaiką. 
Tiesa, kartais kiaušiniai nepelnytai pliekiami dėl neva per didelio kiekio cholesterolio, tačiau valgykite juos į sveikatą.

Lapiniai žalumynai – energija ir skaidrios mintys 

Juose yra geležies, saugančios nuo nuovargio, prastos nuotaikos, „smegenų rūko“ – migloto mąstymo ir kt. Kuo žalumynai tamsesni, tuo geriau.

Puikus pasirinkimas – špinatai, lapiniai kopūstai, gražgarstės, romaninės salotos ir kt. Rinkitės patinkančias salotas ir valgykite jas kasdien.

Mėlynės – tikra antioksidantų bomba 

Mėlynės – tikrų tikriausias supermaistas, kuriame gausu antioksidantų ir skaidulų. Be to, mėlynių GI yra žemas, o jau mūsų močiutės žinojo, kad mėlynės puikiai stiprina akis: tai irgi labai svarbu šį intensyvaus mokymosi laikotarpį. 

Lašiša – kovinei parengčiai 

Lašišoje gausu omega-3 rūgščių, puoselėjančių pažintinę funkciją, budrumą, atmintį, nuotaiką, mažinančių riziką susirgti depresija. 

Visų geriausia – jog lašišą labai paprasta paruošti. 10 – 15 min. orkaitėje – ir patiekalas jau puikuojasi ant stalo. 

Pomidorai – stipresniam imunitetui 

Pomidoruose gausu likopeno – antioksidanto, kuris naudingas smegenims ir padeda užkirsti kelią įvairioms ligoms. Daugiau likopeno gausite pomidorus virdami ar troškindami. Beje, NE sakome visiems pirktiniams pomidorų padažams. 

Pupelės – kuras mąstantiems 

Pupelės yra puikus gliukozės ir aminorūgščių šaltinis. Jų valgydami, lengviau susikaupsite, būsite produktyvesni ir nereikės vartoti cukraus. Tiesa, nepersistenkite, nes pupelės turi visiems žinomą šalutinį poveikį...

Riešutai – vitaminas iš gamtos 

Neapdoroti, neskrudinti lazdynų riešutai, anakardžiai, migdolai ir graikiniai riešutai – puikus pasirinkimas. Juose gausu nesočiųjų riebalų rūgščių, vitaminų ir ląstelienos. Tiesa, vienintelis „bet“ – riešutai yra tikrai kaloringi. 

Ryžiai (rudieji) – mitybos pagrindas

Sudėtiniai angliavandeniai su žemu GI puikiai tinka netoleruojantiems glitimo. 
Didesnis skaidulų kiekis ruduosiuose ryžiuose ir riešutų poskonis padeda ilgiau išsaugoti sotumo jausmą (o taip pat ir išlikti susikaupusiems).

Sėklos – dar viena vertingųjų medžiagų „bomba“

Saulėgrąžų, sezamų, moliūgų sėklose gausu baltymų, nesočiųjų riebalų, vitamino E, antioksidantų, mineralų (pavyzdžiui, magnio) ir kitų vertingų medžiagų. 

Šokoladas (juodasis) – tikras moksliukų gardumynas

Šokolade (70 proc. ir daugiau kakavos) gausu antioksidantų, smegenis stiprinančių junginių, taip pat yra šiek tiek kofeino, tad tai puikus pasirinkimas pertraukėlės nuo mokslų metu. 
Vis dėlto šokolado suvartojimą reikėtų riboti, o pieninis ir baltasis šokoladas į vertingų maisto produktų kategoriją nepatenka. 

Atminkite, kad siekiant ilgalaikių rezultatų, smegenis visaverčiu maistu reikia maitinti ilgesnį laiką. Kitaip tariant, jei susizgribsite prieš pat egzaminus, vargu ar galima tikėtis stulbinamo poveikio. 

O kurio iš šių maisto produktų ir gėrimų teigiamą poveikį esate pastebėję jūs? Gal turite daugiau rekomendacijų?

___________________________________________________________________________________________

Informaciją parengė Rūta Anusevičienė