Populiariausios studijų programos atrenkamos pagal Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) pateiktus statistinius duomenis. Jie atskleidžia, kokias studijas kasmet renkasi ir prašymuose kaip pirmąjį prioritetą nurodo daugiausia būsimųjų pirmakursių.
Populiariausios 2024 m. studijų programos universitetuose: apžvalga
Populiariausių universitetinių studijų programų (nepriklausomai nuo finansavimo šaltinio) dešimtuke yra net 6 Vilniaus universiteto (VU) studijų programos, bet pirmąją dešimtuko vietą užima Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Medicinos studijų programa. Dešimtuko programos yra įvairių krypčių –sveikatos mokslų, teisės, informatikos, socialinių mokslų, pedagogikos, veterinarijos mokslų, verslo ir viešosios vadybos.
Valstybės finansuojamų vietų dešimtuko lyderis – VU Teisės studijų programa. 7 dešimtuko pozicijas užima VU programos. Populiariausios programos: Teisė, Ekonomika ir finansai, Medicina.
Įdomu tai, kad 2023 ir 2024 m. pirmosios 5 sąrašo pozicijos išliko tokios pačios. 6 pozicijoje 2024 m. atsirado VDU Psichologija, 7 pozicijoje – VU Tarptautinis verslas, 8 – Veterinarinė medicina LSMU, toje pačioje 8 – Multimedija ir kompiuterinis dizainas VGTU: visų šių programų 2023 m. TOP 10 sąraše apskritai nebuvo.
2023 m. TOP 7 pozicijoje buvusios Programų sistemos šoktelėjo į 9 poziciją. 10 pozicijoje vėlgi atsidūrė dvi studijų programos: Specialioji pedagogika ir logopedija VU ir Verslo vadyba ir rinkodara ISM Vadybos ir ekonomikos universitete.
2024 m. populiariausiųjų sąraše, lyginant su ankstesniais metais, nebeliko 4 studijų programų: Teisės ir ikiteisminio proceso (MRU), Kūrybinių industrijų (VGTU), Mokomojo dalyko pedagogikos (VDU) ir Programų inžinerijos (VGTU).
Kodėl kai kuriose pozicijose yra po 2 studijų programas? Į jas įstojo tiek pat studentų.
Taigi, populiariausių universitetinių studijų programų 2024 metais sąrašas:
1. Medicina (LSMU)
2. Teisė (VU)
3. Medicina (VU)
4. Ekonomika ir finansai (VU)
5. Programų sistemos (KTU)
6. Psichologija (VDU)
7. Tarptautinis verslas (VU)
8. Veterinarinė medicina (LSMU) ir Multimedija ir Kompiuterinis dizainas (VGTU)
9. Programų sistemos (VU)
10. Specialioji pedagogika ir logopedija (VU) ir Verslo vadyba ir rinkodara (ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas)
Populiariausios 2023 m. studijų programos universitetuose
1. Medicina (LSMU)
2. Teisė (VU)
3. Medicina (VU)
4. Ekonomika ir finansai (VU)
5. Programų sistemos (KTU)
6. Teisė ir ikiteisminis procesas (MRU)
7. Programų sistemos (VU)
8. Kūrybinės industrijos (VGTU)
9. Mokomojo dalyko pedagogika (VDU)
10. Programų inžinerija (VGTU)
Populiariausios studijų programos kolegijose 2024 m.
Kolegijų sektoriuje pagal visas finansavimo formas po 4 dešimtuko vietas pasidalino Vilniaus kolegija. Pirmoji vieta atiteko Vilniaus kolegijos Tarptautinio verslo programai.
Kolegijų sektoriuje didžiausią studentų skaičių valstybės finansuojamose studijų vietose su dideliu atotrūkiu surinko Vilniaus kolegijoje vykdoma Tarptautinio verslo studijų programa. Antrąją vietą užėmė Lietuvos inžinerijos kolegijos Automobilių techninis eksploatavimas, trečiąją – Vilniaus kolegijos Pradinio ugdymo pedagogika.
Įdomu tai, kad antrojoje pozicijoje 2024 m. atsidūrė Kauno kolegijos organizuojama Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo studijų programa, o trečiojoje – Utenos kolegijos Bendrosios praktikos slauga, ketvirtojoje – Vilniaus kolegijos Pradinio ugdymo pedagogika, šeštoje – Vilniaus kolegijos Bendrosios praktikos slauga, septintoje – Lietuvos inžinerijos kolegijos Automobilių techninis eksploatavimas, devintojoje – Kauno kolegijos Bendrosios praktikos slauga, o dešimtojoje – Panevėžio kolegijos Ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas. 2023 m. TOP 10-uke šių studijų programų apskritai nebuvo.
Taigi, koleginių studijų TOP 10-uke įsitvirtino ir visiškai dominavo slaugos ir pedagogikos studijų programos, nebeliko verslo vadybos, marketingo, reklamos kūrimo specialybių, teisės, programų sistemų studijų.
2024 m. studijų programų kolegijose TOP 10
1. Tarptautinis verslas (Vilniaus kolegija)
2. Ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas (Kauno kolegija)
3. Bendrosios praktikos slauga (Utenos kolegija)
4. Pradinio ugdymo pedagogika (Vilniaus kolegija)
5. Vaikystės pedagogika (Vilniaus kolegija)
6. Bendrosios praktikos slauga (Vilniaus kolegija)
7. Automobilių techninis eksploatavimas (Lietuvos inžinerijos kolegija).
8. Ikimokyklinė ir priešmokyklinė pedagogika (Klaipėdos valstybinė kolegija)
9. Bendrosios praktikos slauga (Kauno kolegija)
10. Ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas (Panevėžio kolegija)
Populiariausios 2023 m. studijų programos kolegijose
1. Tarptautinis verslas (Vilniaus kolegija)
2. Transporto ir logistikos verslas (SMK Aukštoji mokykla)
3. Estetinė kosmetologija (SMK Aukštoji mokykla)
4. Verslo vadyba ir marketingas (Vilniaus verslo kolegija)
5. Marketingas ir reklamos kūrimas (SMK Aukštoji mokykla)
6. Vaikystės pedagogika (ikimokyklinis ugdymas / pradinis ugdymas) (Marijampolės kolegija)
7. Vaikystės pedagogika (Vilniaus kolegija)
8. Teisė (SMK Aukštoji mokykla)
9. Ikimokyklinė ir priešmokyklinė pedagogika (Klaipėdos valstybinė kolegija)
10. Programų sistemos (Vilniaus kolegija)
Taigi, kaip matyti iš šių duomenų, populiariausių studijų dešimtukai kasmet gana stipriai pakinta. Pedagogikos studijos neabejotinai išpopuliarėjo dėl studentų skatinimo, kitų studijų programų populiarumą lemia rinkos paklausa, iš dalies – ir aukštųjų mokyklų vykdoma rinkodara.
Šiemet jau galite įsigyti žurnalą „Kuo būti 2025“. Jame - garsių verslininkų, patyrusių psichologų, konsultantų, daug savo srityse pasiekusių žmonių patarimai, kaip rinktis specialybę ir gyvenimo kelią. Gyvos žmonių istorijos apie tai, kaip jie suprato, KUO BŪTI.
Leidinyje - testai, interviu su savo sričių profesionalais, realūs pavyzdžiai, mėgstamas darbas, ieškojimų ir atradimų istorijos, specialybės – ką jie dirba kiekvieną dieną, aukštųjų ir profesinių mokyklų informacija.
„Kuo būti“ padės apsispręsti ir pasirinkti tolimesnį kelią. Paprasčiausias būdas įsigyti žurnalą (su nemokamu siuntimu) - paspaudus ant šios nuorodos.
___________________________________________________________________________________________
Informaciją parengė Rūta Anusevičienė