Skirtingų apklausų duomenimis, net 2 iš 3-jų vienuoliktokų apsisprendimą atideda paskutinei minutei. Tad kaip pasirinkti egzaminus, jei dar dvejojate, kokią studijų programą rinksitės?

Tad tiems vienuoliktokams, kurie iki lapkričio pabaigos dar nebus apsisprendę dėl būsimų studijų ir nežinos, kokių egzaminų jiems reikės ateityje, išeitis yra – kol kas rinktis daugiau VBE ir taip galutinį apsisprendimą nukelti bent dar keliems mėnesiams.

Kiek egzaminų bus galima rinktis?

Tam, kad baigus vidurinio ugdymo programą būtų įgytas brandos atestatas, būtina išlaikyti bent 2 valstybinius brandos egzaminus (lietuvių kalbos ir literatūros išplėstiniu arba bendruoju lygiu bei dar vieną pasirinktą egzaminą). 

Tačiau svarbu įsidėmėti, kad norintiems stoti į aukštąsias mokyklas privaloma išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos egzaminus išplėstiniu arba bendruoju lygiu ir dar mažiausiai vieną pasirinktą egzaminą.

Dar vienas svarbus niuansas – nuo 2024–2025 mokslo metų pasirenkamų laikyti egzaminų skaičius nėra ribojamas. Galima laikyti tiek VBE, kiek mokinys nori.

Populiariausias VBE iki šiol buvo anglų kalbos: 2024 m. jį laikė daugiau nei 18 tūkst. kandidatų. Be lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos VBE po truputį populiarėja ir chemijos bei geografijos egzaminai.

Kur rasti atsakymą dėl būsimųjų egzaminų? 

Vilniaus Antakalnio gimnazijos edukologė, ugdymo karjerai specialistė Gintarė Kolesnikova pataria, kur rasti atsakymą, kokius egzaminus vis tik rinktis:

•    Galite pasitarti su dalykų mokytojais, padedančiais atskleisti realius vaiko gebėjimus ir juos susieti su profesiniais lūkesčiais. 

•    Karjeros specialisto konsultacijos gali padėti atskleisti mokino stipriąsias ir silpnąsias puses, geriau pažinti save ir atrasti sąsajų su karjera, surasti įrankius, padedančius rinktis profesiją, ir t. t.

•    Mokiniams verta susipažinti ir su įvairiais stojimą reglamentuojančiais dokumentais, teisės aktais, pasidomėti konkursinio balo sandara, paanalizuoti kiekvienos aukštosios mokyklos konkursinio balo sistemą, valstybės finansuojamų vietų skaičių, nuvykti į studijų muges, pačias aukštąsias mokyklas ir kt.

Daugiau karjeros konsultantės patarimų rasite šiame straipsnyje.

Brandos egzaminai – pagal studijų kryptis 

Taigi, kokius ir kaip pasirinkti egzaminus? Tam reikėtų skirti laiko, nepabijoti konsultuotis – net ir paskutinę minutę.

Vienas paprasčiausių būdų – brandos egzaminus susikomplektuoti pagal jums artimiausias studijų kryptis. Kokios jos yra? Tai: 

  1. Fiziniai mokslai 
  2. Gyvybės mokslai 
  3. Humanitariniai mokslai 
  4. Informatikos mokslai 
  5. Inžinerijos mokslai 
  6. Matematikos mokslai 
  7. Menai 
  8. Socialiniai mokslai 
  9. Sportas 
  10. Sveikatos mokslai 
  11. Technologijų mokslai 
  12. Teisė 
  13. Ugdymo mokslai 
  14. Verslo ir viešoji vadyba 
  15. Veterinarijos mokslai 
  16. Visuomenės saugumas 
  17. Žemės ūkio mokslai

Net jeigu dar nesate pasirinkę konkrečių studijų programų, būsimoji studijų kryptis veikiausiai jau daugmaž aiški.

Naujausius studijų krypčių aprašus galite rasti šiame puslapyje.

Ilgamečiai bendrojo priėmimo į aukštąsias mokyklas rezultatai rodo tokias tendencijas: stojantieji dažniausiai nesiblaško po įvairias kryptis ir pasirenka kurios nors vienos krypties studijas – vadinasi, jau būna bent iš dalies apsisprendę.

Jei mokinys domisi, tarkime, inžinerija, bet neapsisprendžia, ką konkrečiai rinktis, yra galimybė pasirinkti kelias šios krypties studijų programas galbūt ne viename mieste ar ne vienoje aukštojoje mokykloje. O jei mokinys abejoja dėl konkursinio balo, galbūt šalia universitetinių įrašys tos pačios krypties kolegines studijas.

Žinoma, įmanomas ir toks variantas, kai neapsisprendžiama ir tarp visai skirtingų kryčių, pavyzdžiui, vienodai traukia ir humanitarinės, ir veterinarijos krypties mokslai. Tačiau atidžiau pasižiūrėjus, kokių dalykų brandos egzaminai reikalingi vienai ir kitai krypčiai, galima rasti panašumų.

Išstudijuokite, kokių dalykų prireiks

Pavyzdžiui, imkime tas pačias veterinarijos ir humanitarines kryptis.
Veterinarijos studijoms pirmasis dalykas – biologija, antrasis – chemija, matematika arba fizika, trečiasis – bet kuris dalykas iš brandos atestato, nesutampantis su kitais konkursinio balo dalykais.

Humanitarinių mokslų studijoms, atsižvelgiant į skirtingas programas, pirmasis dalykas  – lietuvių kalba arba istorija, antrasis dalykas – istorija, geografija, matematika, užsienio kalba ar informacinės technologijos. Panašiai ir su koleginėmis studijomis.

Pasižiūrėkite, kiek bendrų dalykų. Ir jei lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos VBE yra privalomi, trečiuoju egzaminu dažniausiai renkamasi anglų kalba, o pasirinkę ketvirtąjį VBE – biologiją, istoriją ar geografiją, jau turite komplektą. Stipriai, motyvuotai pasimokius, gerais rezultatais išlaikius brandos egzaminus, į savo stojimo prašymą įmanoma įrašyti ir ganėtinai skirtingus pasirinkimus.

Bet, kaip minėjome, tokių kontrastų pasitaiko palyginti retai, dažniau renkamasi neišeinant iš tos pačios studijų krypties rėmų. 

Egzaminų pasirinkimas: svarbiausios datos 

Iki lapkričio 25 d. mokiniams reikia nuspręsti ir pasirinkti dalykus, iš kurių jie norės laikyti pirmas valstybinių brandos egzaminų dalis vienuoliktoje (III gimnazijos) klasėje.

Jeigu vėliau mokinys persigalvotų, kad tam tikrų dalykų egzaminų nenori laikyti, ką jam reikėtų daryti?
Iki 2025 m. kovo 15 d. mokiniai gali atsisakyti laikyti vieną ar kelis iš pasirinktų valstybinių brandos egzaminų. Iki šios datos reikia apie tai pranešti mokyklos vadovui.

Besimokydami IV gimnazijos klasėje mokiniai iki lapkričio 25 d. taip pat turi pateikti prašymą laikyti antras VBE dalis, nepaisant to, kad jau yra išlaikę pasirinktų dalykų pirmas dalis. 

Taip pat iki tos pačios lapkričio 25 d. mokiniai taip pat turi apsispręsti ir pateikti prašymus laikyti pirmas VBE dalis, jei dėl pateisinamų priežasčių jų negalėjo laikyti III gimnazijos klasėje, arba perlaikyti pirmas VBE dalis (buvusius tarpinius patikrinimus).

Mokyklos nustatyta tvarka iki sausio 31 d. mokinys taip pat gali keisti mokymosi dalyką ar dalyko kursą (lietuvių kalbos ir literatūros arba matematikos). Tokiu atveju pakeisto dalyko ar dalyko kurso pirmą VBE dalį jis laikys tais pačiais mokslo metais pakartotinėje sesijoje. Nelaikęs anksčiau pasirinkto dalyko pirmos VBE dalies, kitąmet mokinys negalės laikyti antros VBE dalies.

Daugiau aktualios informacijos apie VBE pasirinkimą galite rasti NŠA interneto svetainėje.

___________________________________________________________________________________________

Informaciją parengė Rūta Anusevičienė