Vėluojate į pokalbį
Jus kalbinsiantys žmonės – užsiėmę, veikiausiai turi daugybę pareigų ir darbų. Taigi, vėluodami ne tik sutrikdysite kitų žmonių dienotvarkę, bet ir pademonstruosite neatsakingumą. Toks elgesys gali signalizuoti, kad būsite nepažangus studentas, nuolat vėluosite priduoti darbus ir t. t. Analogiškai – ir pokalbyje dėl darbo. Taigi, jei nutiko kažkas netikėto, iš anksto paskambinkite ir įspėkite, kad vėluosite – taip situaciją kiek sušvelninsite.
Netinkamai apsirengiate
Verslo kasdienis stilius (angl. Business casual) – pats saugiausias pasirinkimas, tačiau svarbiausia – atrodyti tvarkingai. Į pokalbius nederėtų vykti apsirengus plėšytus džinsus, šortus, sarafaną ar pernelyg trumpą suknelę, paplūdimio šlepetes ir t. t. Nemažai idėjų, ką apsirengti per darbo pokalbį, rasite internete. Merginoms idealiai tinka klasikinė apranga – suknelės, kostiumėliai, vaikinams – kostiumai ar atskiros jų dalys, marškiniai ir kt.
Į klausimus atsakote per trumpai, lakoniškai
Asmuo, imantis iš jūsų interviu, nori kuo geriau susipažinti, patvirtinti arba paneigti jūsų kandidatūrą, tad jei į kiekvieną klausimą atsakysite tik „taip“ arba „ne“, kaip pašnekovui suprasti, ar esate pakankamai geras kandidatas ir ar esate suinteresuotas? Interviu parodykite, kad domitės būsimąja studijų ar darbo vieta. Suprantama, pokalbio metu nervinsitės, tačiau pasistenkite įveikti jaudulį ir būti lygiavertis pašnekovas. Taip pat galite paklausti, koks pašnekovo vaidmuo / patirtis organizacijoje.
Iš anksto išmokstate atsakymus į klausimus
Jei esate pasiruošę atsakymus į klausimus, tai gali pasirodyti dirbtina ir nenuoširdu. Jei iš anksto susirepetavote kalbą apie įgytą patirtį, ji gali nepalikti įspūdžio. Taigi, stenkitės atsipalaiduoti, būsi savimi ir kalbėti natūraliai. Prieš pokalbį galite apgalvoti, kaip atsakytumėte į vieną ar kitą klausimą, tačiau persistengti ir atsakymų mintinai „iškalti“ tikrai nereikia.
Kramtote kramtomąją gumą
Kramtomosios gumos kramtymas blaško ir erzina, toks elgesys gali atrodyti nepagarbus. Juk norite, kad pašnekovas įsiklausytų į jūsų atsakymus, o ne į kramtymo garsą, ar ne?
Interviu metu kažką dėdami į burną (pavyzdžiui, grauždami rašiklį ar pieštuką) taip pat parodote, kad jums nuobodu ir nesate suinteresuotas palaikyti pokalbį. Taigi, stenkitės nieko nekramtyti, įskaitant ir nagus.
Atsivedate į interviu tėvus
Aukštosios mokyklos pavestas asmuo ar įmonės vadovas nori susipažinti su būsimuoju studentu ar darbuotoju, o ne su jo tėvais. Itin dažnai tėvai vaikus atlydi į motyvacinius pokalbius ir, negana to, juose dalyvauja bei užduoda klausimus apie aukštąją mokyklą. Tačiau šiuos klausimus reikia užduoti kitiems žmonėms ir kitoje vietoje. Jei norite atrodyti savarankiškesni, geriausia, kad tėvai laikytųsi atstumo ir lauktų už durų ar net pasivaikščiotų lauke.
Nesidomite būsimąja studijų ar darbo vieta
Kai kurie jauni žmonės gali būti pernelyg atviri. Pavyzdžiui, pasakys, kad ši aukštoji mokykla – tik atsarginis variantas, arba kad jie čia atvyko todėl, jog prašė tėvai. Darbo pokalbyje taip pat negalima akcentuoti, kad šis darbas – tik laikina stotelė, kol susirasite geresnį darbą. Kuris gi darbdavys po n varginančių atrankų netrukus vėl norės ieškoti naujo darbuotojo? Taigi, kai kuriuos dalykus neabejotinai reikia nutylėti.
Nesugebėjote elementariai pasidomėti organizacija
Jei užduosite klausimus, į kuriuos atsakymus ir taip lengvai rasite organizacijos interneto svetainėje, perduosite žinutę, kad jums nerūpi aukštoji mokykla ar įmonė ir jūs neskyrėte nė 5 minučių, kad apie ją sužinotumėte daugiau informacijos. Taigi, užduokite tik itin specifinius klausimus, į kuriuos atsakymus rasti internete labai sudėtinga ar apskritai neįmanoma.
Nesakote tiesos, situaciją gerokai pagražinate
Kartais jauni žmonės, abejojantys savo galimybėmis įstoti ar įsidarbinti, truputį „perspaudžia“ arba net pameluoja apie įgytą kvalifikaciją. Tačiau šių spąstų reikėtų primygtinai vengti. Būkite savimi, nuoširdžiai papasakokite apie savo patirtį, net jei ji – labai nedidelė. Jei interviu metu kalbėsite išgalvotus dalykus ar perdėsite, melas galiausiai gali išaiškėti, o reikalų su nesąžiningais žmonėmis niekas nenorės turėti.
Pašnekovas nėra mandagus, nesilaiko visų etiketo normų
Geros manieros bet kokio pokalbio metu yra itin svarbios. Taigi, pasisveikindami nepamirškite paspausti rankos, kreipkitės į pašnekovą vardu, elkitės taip, tarsi jums būti čia – smagu ir malonu. Nepamirškite padėkoti, pristatykite tėvus, jeigu jie laukia už durų. Po pokalbio galite nusiųsti padėkos laišką ir taip tarsi dar kartą apie save priminti. Prisiminkite, kad pašnekovai laukia pozityvių žmonių, galinčių prisidėti prie organizacijos puoselėjimo, o nemandagūs žmonės retai kur laukiami ir pageidaujami.
Taigi, jei nedarysite šių dažnų klaidų, tikimybė, kad pasiseks įstoti arba gauti darbą, iškart ženkliai išauga.
___________________________________________________________________________________________
Informaciją parengė Rūta Anusevičienė