Pastaraisiais metais darbdaviai kas ketvirtį skelbė daugiau nei 300 laisvų darbo vietų slaugytojų padėjėjams. Didžiausia jų paklausa – Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybėse.
„Šią profesiją dažniausiai renkasi tie, kurie jau turi asmeninės patirties slaugant artimuosius. Beveik 30 proc. klientų, pasinaudojusių parama slaugytojo padėjėjo mokymo programoms, buvo sulaukę 55 metų ir vyresni“, – pasakojo Planavimo ir monitoringo skyriaus vedėja Dalė Čičelienė.
Kodėl taip sparčiai didėja slaugos specialistų poreikis?
Lietuvos kaip vienos iš sparčiausiai Europoje senstančių visuomenių statusas labiausiai augina slaugos specialistų poreikį. Pasaulinė užimtumo tarnybų asociacija (WAPES) prognozuoja, kad 2050 m. kas ketvirtas Europoje gyvenantis žmogus bus 65 metų ar vyresnis. Slaugytojų padėjėjų pagalba bus reikalinga ir daugeliui kitų su sveikatos problemomis susidursiančių žmonių.
Kaip rodo Užimtumo tarnybos tyrimo „Ateities profesijos“ duomenys, asmens sveikatos priežiūros padėjėjų (tarp jų ir slaugytojų padėjėjų) skaičius per penkerius metus ūgtelėjo 1,2 tūkst. arba 15,5 proc. Nepaisant penkerius metus iš eilės augusio slaugytojų padėjėjų skaičiaus, jų trūkumas išlieka dėl augančio slaugos paslaugų poreikio sveikatos priežiūros įstaigose ir privačiame sektoriuje.
Anot D. Čičelienės, didžiulę šios srities specialistų paklausą iliustruoja ir profesinio mokymo efektyvumo rodikliai: „Ankstesnių metų duomenys rodo, kad praėjus pusmečiui po programos baigimo net 83,5 proc. dalyvių dirba. O šių metų pirmąjį ketvirtį fiksavome net 100 proc. efektyvumą, todėl tiems, kurie baiminasi, jog po mokslų sunkiai pavyks rasti darbą, abejoti nereikėtų.“
Paprastas ir greitesnis kelias - slaugytojo padėjėjo mokymai
Slaugytojų padėjėjai rengiami profesinėse mokyklose, tačiau yra ir greitesnis būdas įgyti profesiją - pasirinkti mokymus. Užimtumo tarnybos konsultantai suteikia išsamią informaciją apie įsidarbinimo galimybes konkrečiame šalies regione, todėl daugėja ir besirenkančiųjų slaugytojo padėjėjo mokymus. Nuo 2022 m. iki 2024 m. I ketvirčio pasirinkusių įgyti šią profesiją procentinė dalis didėjo nuo 4,3 iki 8,8 proc. Šios profesijos per visą laikotarpį pradėjo mokytis 1157 asmenys, iš jų 903 mokymus baigė.
Tiesa, ši profesija kol kas gali būti tituluojama moteriška, nes nuo 2022 m. ją rinkosi tik 24 vyrai ir 1133 moterys. Didžiausią dalį sudarė 30-55 m. asmenys. Kol kas ši profesija mažiau paklausi tarp jaunimo iki 29 m. Geriausiai darbo rinkoje praėjus pusmečiui po programos baigimo įsitvirtino 45-49 m. asmenys.
Užimtumo tarnybos Planavimo ir monitoringo skyriaus vedėja atkreipė dėmesį ir į tai, kad slaugytojo padėjėjo profesija tampa vis populiaresnė tarp kaimo vietovėse gyvenančių klientų, nes ir ten užtikrina galimybes rasti darbą: „Net 40,5 proc. besimokančiųjų gyvena kaimiškose vietovėse.“