Populiariausias šiais metais pasirinktas valstybinis brandos egzaminas buvo anglų kalba. Mokyklinis – technologijų.
Taip pat buvo pastebėta, kad daugiau abiturientų šiemet rinkosi laikyti valstybinius lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos brandos egzaminus. Vadinasi, daugėjo dvyliktokų, profesinę ateitį siejančių su aukštojo mokslo studijomis.
Kadangi šios tendencijos kita lėtai, tikėtina, kad ir kitąmet bus panašiai.
Kitąmet stojant į aukštąsias mokyklas reikės būti išlaikius tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir vieną laisvai pasirenkamą.
Terminas laikysiamų egzaminų pasirinkimui artėja, kaip jau rašėme, galutinius pasirinkimus reikės būti padarius netgi iki lapkričio 24 d.
Tad ką daryti tiems, kurie iki to laiko nebus apsisprendę dėl būsimų studijų – ir tuo pačiu galutinai dar nežinos, kokių jiems reikės egzaminų? Išeitis – kol kas rinktis jų daugiau.
Atsisakyti/neateiti: kas geriau?
Jau irgi esame rašę, kad neapsisprendusiems paliktas gelbėjimosi ratas – galimybė pavasarį, iki kovo 15-osios, pakoreguoti lapkričio 24-ąją deklaruotą egzaminų pasirinkimą, atsisakant vieno ar kelių nebūtinų egzaminų.
Tam tereikės savo mokyklos vadovui raštu (elektroniniu būdu) pateikti atsisakymą.
Nebus galima keisti pasirinkto dalyko brandos egzamino ir jo tipo (valstybinis/mokyklinis) – bet bus galima tik atsisakyti.
Yra ir kitas variantas – tiesiog neateiti į egzaminą, kurio jūsų manymu, nebereikės. Tačiau šis variantas turi trūkumą: tokiu atveju brandos atestatas negali būti išduotas tol, kol nebus paskelbti egzamino, į kurį mokinys neatvyko, rezultatai.
O jei laikyti brandos egzaminą oficialiai atsisakoma – tada mokinys jau neįtraukiamas į atsisakytų brandos egzaminų vykdymo protokolus. Vadinasi, galės gauti brandos atestatą anksčiau, kai tik turės visų savo laikytų brandos egzaminų rezultatus ir bus pasibaigęs apeliacijų pateikimo terminas.
Egzaminų komplektas - pagal studijų kryptį
O kokius ir kaip pasirinkti egzaminus? Tam reikėtų skirti laiko, pravartu ir pasikonsultuoti mokykloje.
Vienas paprasčiausių būdų – brandos egzaminus „susikomplektuoti“ pagal jums artimiausias studijų kryptis. Kokios jos yra? Tai – informatikos mokslai, fiziniai mokslai, inžinerijos, technologijų, sveikatos, veterinarijos, žemės ūkio mokslai, socialiniai, verslo ir viešosios vadybos, ugdymo, humanitariniai mokslai ir menai.
Net jeigu dar nesate pasirinkę konkrečių studijų programų – būsimoji studijų kryptis veikiausiai jau daugmaž aiški.
Ilgamečiai bendrojo priėmimo į aukštąsias mokyklas rezultatai rodo štai ką: stojantieji dažniausiai „nelaksto“ po įvairias skirtingas kryptis ir pasirenka kurios nors vienos krypties studijas – vadinasi, jau būna apsisprendę.
Jei traukia, tarkime, inžinerija, bet neapsispręsta, kas konkrečiai – tai rinksis galbūt keletą šios krypties studijų programų, galbūt – ne viename mieste ar ne vienoje aukštojoje mokykloje, jei abejoja dėl konkursinio balo – galbūt netgi šalia universitetinių įrašys tos pačios krypties kolegines studijas.
Žinoma, įmanomas ir toks variantas, kai neapsisprendžiama ir tarp visai skirtingų kryčių, pavyzdžiui, vienodai traukia ir humanitarinės, ir veterinarijos krypties mokslai.
Tačiau atidžiau pasižiūrėjus, kokių konkrečiai dalykų reikalingi brandos egzaminai vienai ir kitai krypčiai, galima rasti bendrumų.
Išstudijuokite, kokių dalykų prireiks
Pavyzdžiui, imkime tas pačias veterinarijos ir humanitarines kryptis.
Žiūrime universitetinių studijų dalykus (https://lamabpo.lt/wp-content/uploads/2022/01/2951_priedas_DEL-2023-IR-2024-METU-STOJANCIUJU-I-UNIVERSITETINES-PIRMOSIOS-PAKOPOS-IR-VIENTISASIAS-STUDIJAS-KONKURSINIU-MOKOMUJU-DALYKU-PAGAL-STUDIJU-KRYPTIS.pdf
Veterinarijos studijoms pirmasis dalykas – biologija, antrasis – chemija/matematika/fizika
Humanitarinių mokslų studijoms, atsižvelgiant į skirtingas programas, pirmasis dalykas – lietuvių kalba/ istorija, antrasis dalykas – istorija/geografija/matematika/užsienio kalba/informacinės technologijos.
Panašiai ir su koleginėmis studijomis (https://lamabpo.lt/wp-content/uploads/2022/01/LKDK_2023_2024-1.pdf)
Pasižiūrėkite, kiek bendrų dalykų. Ir jei lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos VBE privalomi, trečiuoju egzaminu dažniausiai renkamasi anglų kalba – tai pasirinkę biologiją/istoriją/geografiją – jau turite komplektą. Stipriai, motyvuotai pasimokius, gerais rezultatais išlaikius brandos egzaminus, į savo stojamąjį prašymą įmanoma įrašyti ir ganėtinai skirtingų studijų pasirinkimus.
Bet kaip minėjome, tokių kontrastų pasitaiko palyginti retai, dažniau renkamasi toje pačioje studijų kryptyje.
Parengta pagal NŠA ir LAMA BPO inf.