Gegužės 22 d. buvo priimtas Vyriausybės nutarimas nuo 2024 m. spalio 1 d. reorganizuoti Marijampolės kolegiją prijungiant ją prie Mykolo Romerio universiteto ir įsteigiant MRU Sūduvos akademiją. Bendromis pastangomis per trumpą laiką įgyvendintas nutarimas ne tik keičia regiono akademinį peizažą, bet ir atveria duris naujoms mokslinių tyrimų, švietimo ir bendruomeniškumo galimybėms.
Sūduvos akademijos veiklos pradžią žymintis renginys subūrė abiejų bendruomenių narius, regiono vadovus, socialinius partnerius. Atidarymo šventėje dalyvavo MRU rektorė prof. dr. Inga Žalėnienė, vicerektorius doc. dr. Saulius Spurga, fakultetų ir kitų padalinių vadovai, Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, Seimo nariai Andrius Vyšniauskas ir Kęstutis Mažeika, Marijampolės kolegijos tarybos pirmininkas Klemencas Agentas, kiti garbūs svečiai.
Renginio pradžioje parodytas trumpas filmas „Kolegija kelyje į MRU Sūduvos akademiją“, o kalbėjusieji dalijosi prisiminimais apie Kolegijos nueitą kelią ir daugiau nei dešimtmetį trunkančią bendrystę su MRU, mintimis apie viso Sūduvos regiono perspektyvas Marijampolei tapus universitetiniu miestu.
„MRU galima iššifruoti ir kitaip – „Marijampolei reikia universiteto!“, – šypsojosi prof. dr. I. Žalėnienė reaguodama į mero P. Isodos išsakytą mintį. O Seimo narys K. Mažeika pasiūlė ir kitą variantą: „MRU – marijampoliečiams rūpi universitetas“.
„Žinome, kad yra didelis tikslas išlaikyti jaunimą gimtajame krašte – kad ir čia turėtų tokias pat galimybes kaip didžiuosiuose miestuose. Dabar galime drąsiai sakyti, kad Marijampolė tapo universitetiniu miestu“, - kalbėjo prof. dr. I. Žalėnienė.
„Marijampolė dėl geopolitinės padėties turi daug nerimo, bet ir daug galimybių. Kaip universitetas, matome dideles regiono plėtros perspektyvas. Mes papildysime Sūduvos regiono plėtros strategiją mokslo ir inovacijų elementu“, – tęsė prof. dr. I. Žalėnienė.
Rektorė pabrėžė, kad ne tik Marijampolė ir MRU, bet visa Lietuva deda dideles viltis į šį projektą: „Visi suprantame regionų svarbą ateities Lietuvai ir Lietuvos konkurencingumui tarptautinėje erdvėje“.
Prof. dr. I. Žalėnienė Marijampolės ir Sūduvos akademijos perspektyvas lygino su Groningenu Nyderlanduose ir Upsala Švedijoje, kur universitetai tapo miestų šerdimis, o patys miestai – tarsi universitetų miesteliais. „Kiekviename žingsnyje ten pajusi universiteto dvasią, ten viskas vienaip ar kitaip susiję su universitetu“, – linkėdama Marijampolei išauginti tokią dvasią kalbėjo prof. dr. I. Žalėnienė.
„Ten kur universitetas – ten verda gyvenimas“, – antrino ir MRU atėjimu į Sūduvos regioną džiaugėsi Sūduvos akademijos kapelionas Kęstutis Žemaitis.
„Kai ši mokymo įstaiga iš technikumo tapo kolegija – buvo didelis laimėjimas, manėme, kad pasiekėme aukščiausia. Tuomet nebūtume patikėję, jei kas būtų pasakęs, kad vieną dieną tapsime universitetiniu miestu. Džiaugiuosi, kad jungiamės būtent su MRU. Ypač džiaugiuosi dėl mūsų bendruomenės, kad mūsų vaikai galės studijuoti universitete neišvažiuodami iš namų“, – kalbėjo K. Agentas, pabrėžęs būtinybę akademijai kuo glaudžiau bendradarbiauti su Profesinio rengimo centru bei bendrojo lavinimo mokyklomis.
„Tai retas atvejis, kai universitetas ateina į regioną, o ne išeina“, – pastebėjo A. Vyšniauskas. Seimo narys prisiminė susijungimo idėjos užuomazgas bei pirmuosius pokalbius su LR Vyriausybe. „Iš pradžių tokia galimybė atrodė kaip adatos skylutė, tačiau idėją visi palaikė, visiems degė akys ir visų pastangomis ji buvo įgyvendinta“, – sveikino A. Vyšniauskas.
Marijampolės miesto meras P. Isoda pripažino, kad turtinga Marijampolės kolegijos istorija kelia didelę nostalgiją, tačiau „viskas gyvenime eina į priekį“.
„Šie pokyčiai – ne apie nostalgiją, o apie mūsų jaunimą ir jo ateitį, apie mūsų krašto ateitį. Mūsų jaunimui reikia kokybiškų studijų, o mums, kaip savivaldybei, būtina išsaugoti jaunimą regione“, – kalbėjo P. Isoda, palinkėjęs MRU rektorei ir visai Universiteto bendruomenei „pasitikėti Sūduvos regiono žmonėmis, nes jie to verti“.
„Dėl bendruomenės vienybės, besąlygiško verslo ir savivaldybės palaikymo Sūduvos akademija, manau, turi milžinišką potencialą. Visi suinteresuoti, kad Universitetui čia sektųsi“, – pridūrė meras.
Šventinis renginys baigėsi studentų himno „Gaudeamus“ giedojimu ir bendravimu prie kavos, dalijantis idėjomis bei ateities planais. MRU rektorė prof. dr. I. Žalėnienė Sūduvos akademijos bendruomenei pristatė Universiteto 2024-2029 metų strategiją. Ji taip pat aptarė narystės Europos reformų universitetų aljanse (ERUA) naudas ir perspektyvas, pabrėždama tarptautinių ryšių svarbą ir galimybes akademijai bei jos studentams dalyvauti tarptautinėse programose, projektų veiklose ir mokslinių tyrimų iniciatyvose.