Pirmadienį Niujorko miesto Švietimo departamentas išleido įsakymą mokykloms nustoti naudoti nuotoliniam mokymui „Zoom“ platformą. Pasak departamento specialistų, pastaruoju metu užfiksuoti „hakerių“ bandymai įsilaužti į uždaras nuotolinio mokymo sesijas, tad ši mokymo platforma gali būti nesaugi. Vietoj „Zoom“ nuotoliniam mokymui raginama naudotis „Microsoft Teams“ platforma.
Prieš priimdami šį sprendimą, Švietimo departamento darbuotojai konsultavosi su internetinio saugumo specialistais, kurie įvertino platformos saugumo lygį ir rekomendavo rinktis kitas platformas, kuriose saugumo parametrai yra aukštesni.
Palikta saugumo spragų:
Atsakydamas į švietimo bendruomenės susirūpinimą dėl platformos saugumo, „Zoom“ steigėjas Eric‘as Yuan‘is pripažino esančias spragas ir patikino, kad kompanija imsis priemonių joms išspręsti. Pasak jo, korona viruso epidemijai išplitus po pasaulį, „Zoom“ kompanija nusprendė siūlyti savo platformą nemokamai visoms mokykloms, kurios dėl epidemijos buvo priverstos mokyti nuotoliniu būdu. Per dvi savaites daugiau nei 90 tūkst. mokyklų 20-yje pasaulio šalių pasirinko mokymui būtent šią platformą.
„Mes sukūrėme paprastą naudotis platformą, kuri veikia patikimai (kalbant apie jos stabilumą ir „nelūžimą“) ir yra „draugiška vartotojui“, todėl ji tapo dažnu pasirinkimu įvairioms įmonėms bei švietimo įstaigoms visame pasaulyje. Tačiau tenka pripažinti, kad saugumo srityje buvo palikta spragų, ir mes stengsimės tai ištaisyti“, – sakė „Zoom“ steigėjas E.Yuan‘is.
Tuo tarpu Niujorko miesto švietimo departamentas jau išsiuntė rekomendacijas mokykloms dėl prisijungimo prie „Microsoft“ platformos ir pradėjo rengti mokymus mokytojams, kaip naudotis šia platforma.
„Nematyti personažai“ ir lietuviškose pamokose
Praeitą savaitę lietuviškose mokytojų grupėse socialiniuose tinkluose taip pat pasirodė vienas kitas pranešimas apie tai, kad tiesioginių pamokų transliacijų, vykstančių per „Zoom“, metu prie klasės bandė prisijungti ir niekada nematyti, klasės sąrašuose nesantys, „personažai“.
Socialiniuose tinkluose mokytojai dalinosi patirtimi ir diskutavo, kaip patikimiau „užrakinti“ „Zoom“ transliacijas, kaip patvirtinti „tikrus“ dalyvius ir perkelti juos iš „laukimo kambario“ į transliaciją („Zoom“ platformoje yra funkcija, kad į transliaciją pakviesti moksleiviai, jungdamiesi prie pamokos, iš pradžių turi palaukti „laukimo kambaryje“, kol juos patvirtins transliaciją organizuojantis mokytojas).
Internetinio saugumo specialistai ir Lietuvoje sutiko, kad „Zoom“ transliacijų saugumas šiuo metu dar yra „tobulintinas“: įprastai visai klasei išsiunčiamas vienas prisijungimo kodas, kuris gali būti lengvai nutekinamas arba „nulaužiamas“, ir į transliacijas lengvai gali brautis „pašaliniai“.
Tačiau bent jau kol kas su tuo rekomenduojama tvarkytis, naudojantis „laukimo kambariais“ ir šalinant visus „įsibrovėlius“ iš diskusijos.
2020 Konkursinio balo skaičiuoklė: >>> https://www.kurstoti.lt/kbs#/
Straipsnio autorė: Žydronė Lukštytė