PAPILDYTA MOKYTOJŲ IR MOKINIŲ KOMENTARAIS
Tauragės Žalgirių gimnazijos anglų kalbos mokytoja Janina Pukelienė:
Manyčiau, kad šių metų anglų kalbos egzaminas programą atitiko. Paklausus vaikų, ar buvo kažkokių netikėtumų, gavau neigiamą atsakymą. Tiek apie technologijas, tiek apie akademinius dalykus kalbėta buvo. Ir žodynas: nebuvo jokių nusiskundimų, kad išeina ir sako, o ką tas žodis reiškia? Nieko panašaus. Viskas normaliai pasirodė, išskyrus klausymo ketvirtą dalį. Visi sakė, kad nieko nespėjo, ką ten kalbėjo, kas ten šveplavo. Labai ilgas tekstas. Čia taip atsiliepė vaikai, kuriems anglų kalba galėtų būti beveik kaip gimtoji.
Apie technologijas skaitymas juos sužavėjo perkeltine prasme. Suprato, kad sunku, tačiau sako, kad mokytoja, per jūsų modulį sunkesnius kaitėme. Kaip man palengvėjo (juokėsi). Aišku, viską parodys rezultatai. Esė viskas aišku, su laišku irgi formaliam ruošėmės. Aš kaip mokytoja palaikau, kad dvyliktoje klasėje turi būti prašymai, skundai, moksleiviai turi oficialiai mokėti susitvarkyti reikalus.
Ką sako abiturientai?
Likus penkiolikai minučių iki oficialios egzamino pabaigos kalbinome keletą abiturientų iš Šiaulių S. Daukanto gimnazijos. Jaunuoliai buvo gan gerai nusiteikę ir tikėjosi išlaikyti bent jau 50 proc., bet juokėsi, kad viskas paaiškės liepos mėnesį.
„Egzaminas nebuvo itin sunkus lyginant su tais, kuriuos sprendėme prieš tai. Rašant esę nebuvo vietos, kur išsiplėsti, na, bent jau man“, – pasakojo Živilė. Esė tema šiais metais buvo „Kas yra geriau: motyvuojantis mokytojas ar mokinys, kuris sugeba save motyvuoti?“. Abiturientai taip pat rašymo dalyje turėjo parašyti pusiau oficialų laišką dėl savanoriavimo koordinatoriui, kad nori dalyvauti.
Abiturientą nustebino įdomus tekstas
„Paskutinis tekstas labai keistai, bet buvo įdomus – apie kompiuterinius žaidimus. Kitas – apie dirbtinį intelektą“, – pasakojo Edvinas, kuris nori studijuoti transporto inžineriją.
„Apie dirbtinį intelektą man pasirodė gan sunkus, nes pusės žodžių nelabai supratau. Egzamine norime tave supainioti, todėl pridedama labai daug nereikalingų žodžių: skaitai ir atrodo, kad ir ten tinka, ir ten, žodžiai kartojasi“, – teigė Živilė, mokykloje turėjusi aštuonetą.
Klausymo užduotis pasirodė sudėtinga
Mergina pasakojo, kad klausymo užduotis, kaip visada yra sunkiausia paskutinė, kuomet reikia įrašyti žodžius. „Atrodo, kad tik pradėjai klausytis, neįrašei nei vieno žodžio, o klausymasis jau baigėsi. Tada prasideda antra dalis – kartojimas, o tu nesi nieko įrašiusi, pradedi panikuoti“, – teigė abiturientė.
Klausymo dalyje buvo keturios užduotys. Kalbinti abiturientai juokėsi, kad sunku pasakyti visas temas, nes stresas vis dėl to daro savo. Jie prisiminė, kad paskutinė užduotis buvo apie miestų plėtimąsi. Vienbalsiai sutiko, kad tema šiek tiek siejosi su kalbėjimo dalies paliestu aspektu, kuriame kandidatas turėjo kalbėti, kodėl yra gyventi ne mieste ar atvirkščiai. „Buvo apie tai, kad daugelis vyksta gyventi į miestus, tačiau matoma tendencija, kad gręžiamasi į kaimą, nes iš ten kyla visa produkcija, kad yra tarpusavio ryšys“, – kalbėjo Živilė.
Kalbėtojo šveplavimas kišo koją
Kalbinti abiturientai pasakojo, kad kojos nekišo kalbėtojo akcentas, tačiau visi sutarė, kad buvo per daug greitai kalbama, o kalbėtojas buvo šveplas. „Kažkaip atrodė, kad ties žodžio viduriu, priebalse šiek tiek strigdavo“, – sakė Edvinas. Živilė prisiminė, kad egzamino klasėje šiek tiek buvo per didelis garsas: „Sėdėjau pirmame suole, tai klasėje buvo didelis aidas dėl garso. Tai šiek tiek trukdė aiškiai viską išgirsti.“
Šeštadienį Šiauliuose šurmuliavo mugė, o Didždvario gimnazija, kuri yra įsikūrusi šalia bulvaro ir kurioje abiturientai laikė egzaminą, taip pat galėjo pajusti šventinius atgarsius. „Prasidėjo koncertas, tai pas mus uždarė langus, kad nebūtų pašalinio garso, tačiau vėliau neiškenčiau ir paprašiau, kad pradarytų, nes viduje buvo itin karšta. Prakaitas pradėjo mušti“, – pasakojo vaikinas.
Galiausiai klausėme apie ateitį, ar reikalingas jiems anglų kalbos egzaminas? „Visur reikia anglų kalbos egzamino, jei nori stoti į valstybės finansuojamą vietą, tik klausimas, kiek jis sudarys konkursinio balo“, – sakė psichologiją norinti studijuoti mergina.
Apie egzaminą
Už visą egzamino užduotį kandidatai gali surinkti 100 taškų. Už kiekvieną egzamino dalį (kalbėjimą, klausymą, skaitymą, rašymą) kandidatai gali surinkti po 25 proc. viso egzamino taškų. Primename, kad prieš beveik mėnesį t.y. balandžio 4–6 d. kandidatai laikė kalbėjimo dalį. Valstybinio brandos egzamino išlaikymo riba – 16 proc. užduoties taškų.
Atkreipiame dėmesį, kad kandidatai, atlikdami užduotis turi rašyti tik juodos spalvos tušinukais. Taip pat svarbu pabrėžti, kad kandidatai, atlikdami rašymo dalies pirmąją užduotį turi pasirašyti Vardaitis Pavardaitis arba Vardaitė Pavardaitė. Atsakymų lape kandidatai neturi įrašyti užrašų ar kitokių ženklų, kurie leistų identifikuoti darbo autorių.
Prisimenant praėjusius metus, tai egzamine dalyvavo ir įvertinimą gavo 20385 kandidatai: egzamino neišlaikė 283 (1,4 proc.) laikiusiųjų, šie kandidatai surinko nuo 0 iki 15 užduoties taškų. Anglų valstybinio brandos egzamino kandidatų surinktų užduoties taškų vidurkis buvo 61,8 taško.
Daugiau informacijos apie egzaminus, stojimą ir panašią informaciją galėsite rasti netrukus prekybos vietose pasirodysiančiame žurnale „Kur stoti?“.