Kiekvienas studentas žino, jog jo teisės yra ginamos. Lietuvoje yra dvi organizacijos, kurios atstovauja studentų interesams – Lietuvos studentų sąjunga (LSS) bei Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS). Bet ar dažnas studentas žino, ką veikia šios organizacijos, kuo gyvena ir ką dirba. Tad SAVAS pasistengs supažindinti su jų veikla.
Šiek tiek istorijos
LSS oficialiai įsteigta 1991m. rugpjūčio mėnesį, tad ši organizacija gyvuoja jau 16 metų. Tai yra nacionalinė, nepriklausoma ir nevyriausybinė organizacija, jungianti Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų savivaldas. Šiuo metu LSS vienija 16 studentų savivaldų.
LSAS įsteigta 2000 m. birželio mėnesį. Ją įsteigė tuometinės Lietuvos muzikos akademijos, Vilniaus universiteto ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto studentų atstovybės. LSAS – nacionalinė, demokratinė, savarankiška, savanoriška, ne pelno siekianti visuomeninių organizacijų sąjunga, jungianti Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų atstovybes. Šiuo metu LSAS vienija 25 narius.
Organizacijų veiklos kryptys
Šešioliktus veiklos metus skaičiuojančios LSS pasiekti rezultatai akivaizdūs: iškovotos transporto lengvatos tolimojo susisiekimo transportu dieninių skyrių studentams, galimybė studentų teises tiesiogiai ginti pagrindiniuose aukštųjų mokyklų valdymo organuose, pastaruoju metu atkreiptas dėmesys į studentų su negalia sunkumus, taip pat išreikalauta, jog valstybė ne mažiau kaip 10 proc. Europos Sąjungos Struktūrinių fondų paramos skirtų švietimui. Organizacijos veikla apima tiek tiesioginį studentams aktualių klausimų, problemų sisteminimą, tiek jų sprendimų paiešką bendradarbiaujant su aukštųjų mokyklų vadovybe, šalies valdžios institucijomis.
LSS dirba su LR Seimu, Prezidentūra, Aukštojo mokslo taryba, Švietimo taryba prie Švietimo ir mokslo ministerijos, Studijų kokybės vertinimo centro darbo grupėmis, Lietuvos mokslo taryba, Lietuvos jaunimo organizacijų taryba, Žinių ekonomikos forumu, veikia visose LR Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) sudarytose darbo grupėse, susijusiose su švietimo klausimais. Nuosekliai bendradarbiauja su LR Socialinių reikalų ir darbo, Finansų, Užsienio, Susisiekimo ministerijomis, Lietuvos pramonininkų konfederacija ir kt. „Akademinis jaunimas pripažįstamas kaip organizuota, progresyvi ir turinti savo nuomonę visuomenės dalis“, – sako LSS prezidentas Jonas Okunis. Pažymėtinas naujas LSS siekis telkti išeivijoje gyvenančius ir studijuojančius lietuvių studentus. Tuo tikslu planuojama užmegzti ryšius su JAV, Kanados, Australijos ir kitų atokesnių pasaulio valstybių lietuvių bendruomenėmis, vietinėmis studentų organizacijomis.
LSAS siekia aukštojo mokslo kokybės ir prieinamumo, bei atstovauja savo nariams valstybinėse institucijose, visuomeninėse organizacijose bei judėjimuose, remia ir gina studentų ir atstovaujamų studentų atstovybių interesus, susijusius su socialine ir ekonomine padėtimi, gerove bei padėtimi visuomenėje. Įgyvendindama veiklos tikslus, LSAS skatina studentų atstovybių tarpusavio bendradarbiavimą ir ryšius su valdžios, valdymo bei vietos savivaldos ir švietimo sistemoje aktyviai veikiančiomis institucijomis ir organizacijomis. Šiemet LSAS gana stipriai dirbo ties atstovavimo schemos keitimu. „Stengiamės studentų pozicijų formavimą perkelti į studentų atstovybes. Taip įgyvendinome principą, kad „politika“ turi būti formuojama ne nacionalinės organizacijos biure, o studentų atstovybėse, kurios savo ruožtu mums efektyviausiai perduoda savo aukštųjų mokyklų studentų nuomonę“, – teigia LSAS prezidentė Indrė Vareikytė. Kitas, ne mažiau svarbus nacionalinės organizacijos uždavinys – visapusiškas narių stiprinimas. „Mūsų darbas – užtikrinti, kad LSAS nariai, mums padedant galėtų atstovauti studentams efektyviau, kompetentingiau. Tikiuosi, jog bėgant laikui vis daugiau studentų pasitikės studentų atstovybėmis. Tikiu, kad dirbant šia kryptimi, kai skaičiuosime ne šešioliktus veiklos metus, net kelis šimtus, atstovybės bus tokios pačios stiprios kaip ir Skandinavijos šalyse“, – kalbėjo LSAS prezidentė.
Lietuvos studentų organizacijos tarptautiniu mastu
LSS yra aktyvi Europos studentų sąjungos (ESIB), Baltijos šalių studentų sąjungų asociacijos (BOM) narė steigėja. 2006 m. spalį ilgametė organizacijos veiklos patirtis įvertinta Šiaurės Europoje – LSS tapo Šiaurės Europos Studentų sąjungų asociacijos (NOM) tikrąja nare. „Vienas pagrindinių LSS užsienio politikos tikslų – demokratinės studentų atstovavimo tradicijos sklaida į Rytus. Tuo tikslu LSS intensyviai bendradarbiauja su Baltarusijos, Kaliningrado srities, Gruzijos ir kitų valstybių studentų organizacijomis, Rusijos federacijos valstybiniu Lomonosovo vardo universitetu“, – teigia Jonas Okunis.
LSAS yra ESIB narė, Šiaurės šalių studentų sąjungos narė stebėtoja. „Nuolat bendraujame iškilus klausimams, formuojant pozicijas su Europos šalių studentų sąjungomis. Šiais metais pradėjome bendrauti ir su Moldavijos, Gruzijos, Ukrainos, Baltarusijos studentais“, – džiaugiasi LSAS prezidentė.
Organizacijų susijungimo klausimas
Abi organizacijos vienija studentų atstovus visoje šalyje, veikia pagal Asociacijų įstatymą – t.y. laisvanoriškumo principu studentams jungiantis į būrį ir veikiant organizacijos gyvuoja. Tačiau skiriasi sukaupta patirtis, istorija bei veiklos įgyvendinimo sąlygos. „LSS savo ruožtu inicijavo ne vieną bandymą organizacijoms jungtis: 2005m. gruodžio mėnesį LSS Konferencijoje priimtas nutarimas, kuriame numatyta gali- mybė, to meto LSAS nariams susivienijus su LSS nariais keisti pastarosios pavadinimą, po to spręsti valdymo organų skyrimo ir kitus klausimus“, – apie organizacijų susijungimą kalbėjo LSS prezidentas Jonas Okunis. Pažymėtina, kad LSS ir šiuo metu skatina savo nares bendradarbiauti ne tik tarpusavyje, bet ir su LSAS narėmis: bendriems projektams iš LSS įsteigto Studentų atstovybių paramos fondo prioritetiškai teikiamas finansavimas. „LSAS su LSS bendradarbiauja gana glaudžiai, studentams rūpimais klausimais. Sprendimą, kiek ir kokių nacionalinių organizacijų mūsų šalies studentams reikia, turi priimti jie patys. Spartus „jaunos“ LSAS narių augimas rodo, jog abi organizacijos išliks“, – teigia Indrė Vareikytė.
Organizacijos ateityje
Abiejų organizacijų ateities planai dideli. LSAS prezidentė patikino, jog svarbiausias ateities tikslas – narių stiprinimas, taip pat ruošiamas naujasis veiklos planas kitiems metams.
LSS akiratyje studentų su negalia tarptautiniai mokymai, bei 2007 – 2009 metų veiklos įgyvendinimas. Taip pat LSS siekia transporto lengvatų suteikimo visiems studento statusą turintiems žmonėms.
Šaltinis: www.savas.lt