Marija Čepukaitytė
Nuo pat mažų dienų mus persekioja klausimai – ką veiksi ateityje, kuo būsi užaugęs? Tačiau atėjus laikui pasirinkti tinkamą profesiją, susiduriame su daugybe pasiūlymų, iš kurių galybės sunku išsirinkti vieną tinkamą. „Mokyklos Frontas“ siūlo Tau atrasti savo gabumus ir išsirinkti specialybę pagal šešis žmonių tipus...
Pasirinkti profesiją - tai pasirinkti savo gyvenimo kelią
Rinkdamasis studijas privalai atsižvelgti į savo norus bei galimybės. Jei bendraudamas su žmonėmis jauti diskomfortą , socialinio tipo studijos ne tau. O galbūt nuo mažens tavyje virpa menininko gyslelė? Tuomet tau vertėtų atsižvelgti į tokias specialybes, kaip dailė, teatras ar muzika. Taip pat labai svarbus praktinio darbo pritaikymas. Jei tau patinka lietuvių kalba bei linksti į filologiją, tačiau baiminiesi dėl per mažo atlyginimo ir nuolat aidinčių vaikų balsų galbūt geriau rinktis kitą, tačiau su filologija susijusią specialybę.
Kas tu - praktikas, menininkas ar tyrėjas?
Garsus olandų psichologas Dž. Holandas savo profesijų teorijoje išskyrė šešis žmonių tipus: praktinį, tiriamajį, meninį, socialinį, dalykinį bei normatyvinį tipą. Tačiau vieno tipo žmonių nebūna, tipams priskiriamos savybės gali daugiau ar mažiau tikti kiekvienam žmogui.
Praktinis tipas
Praktinio tipo žmonės pirmenybę teikia konkretiems darbams, tokiems kaip mechaniko darbo ar gamtos apsaugos darbus. Praktinio tipo žmonės labiau linkę dirbti su įrankiais bei daiktais, nei su žmonėmis. Jei priklausai praktiniam žmonių tipui tu mėgsti taisyti įvairius gedimus elektros, buitiniuose prietaisuose ar net kartais pasidomėti mašinos ar kitų prietaisų sudėtimi.
Tiriamasis tipas
Tiriamojo tipo žmonės linkę viską nuodugniai tyrinėti, atlikti įvairius bandymus, tam, kad įsitikinti vienos ar kitos hipotezės teisumu. Šio tipo žmonės linkę į chemijos, biologijos bei matematikos mokslus, jie gabūs matematikai, sugeba savarankiškai spręsti iškilusias problemas. Tiriamojo tipo žmonės pasitiki mokslu ir tuo kas jo yra įrodyta.
Meninis tipas
Meninio tipo žmonės yra gabūs menui. Visuomet pilni idėjų bei noriai kuria naujus projektus, turi gerą vaizduotę. Šio tipo žmonėms būdingos profesijos: skulptoriaus, dailininko, aktoriaus ar dainininko. Meninio tipo žmonės geri oratoriai, tačiau dažnai yra emocianalūs.
Socialinis tipas
Socialinio tipo žmogus moka pralinksminti aplinkinius, geba vadovauti, nuolat yra dėmesio centre ir turi puikus bendravimo įgūdžius. Šiam tipui būdingos specialybės: mokytojo, psichologo, logopedo. Socialinio tipo žmonės mėgsta dirbti bei bendrauti su žmonėmis.
Dalykinis tipas
Dalykinio tipo žmonės linkę dirbti su žmonėmis ir idėjomis. Jie mielai dirba darbus, reikalaujančius iniciatyvos bei tuos, kuriuose jie gali būti dėmesio centre. Dalykinio tipo žmonės puikiai organizuoja kitų darbus, geba vadovauti didelėms grupėms, yra geri oratoriai, domisi politika bei ekonomika, moka planuoti savo darbą. Jiems būdingos specialybės: visuomeninių santykių atstovas, prekybos brokeris, advokatas.
Normatyvinis tipas
Normatyvinio tipo žmonės yra tvarkingi, kruopštūs geba puikiai save pristatyti, geba gerai dirbti kompiuteriu bei rinkti informaciją telefonu. Jie renkasi aiškiai apibrėžtas profesijas, tokias kaip buhalterio, biudžeto analitiko ar kainodarininko.
Nors profesijos pasirinkimas tikrai svarbus sprendimas, tai nereiškia, jog jis galutinis ir neginčijamas. Juk tik tu pats gali nuspręsti, kas tau tinka labiausiai, o keisti gyvenimą, sąlygas bei užsiėmimus niekada nebus vėlu.