Lina Smaidrytė, Andrius Mulevičius, Jonas Jonikaitis
Lietuvos aukštosiose mokyklose dažnėja atvejų, kai studentų bendrabučiuose apgyvendinami su studijomis nieko bendra neturintys asmenys. Kodėl, kai studentai negali gauti bendrabučių, pastarieji yra siūlomi kitiems asmenims už keliskart didesnę sumą? Dažniausi atvejai, kai studentų kambariuose įkurdinami remonto paslaugas teikiančių statybų bendrovių darbininkai, kurie savo veiksmais kelia pavojų studentams.
Atėjūnai pavojingi studentams
Balandžio 1 dieną įvyko incidentas sostinės Saulėtekio studentų miestelyje. Tuomet Vilniaus universitetui priklausančiame 16 aukštų bendrabutyje apsistoję neblaivūs statybininkai pneumatiniu šautuvu ėmė šaudyti į aplinkinius ir į galvą sužalojo du kito bendrabučio studentus. Dėl incidento pradėtas ikiteisminis tyrimas.
„Vienas svarbiausių dalykų, tinkamai organizuojant studentų gyvenimą studijų metu – saugi gyvenamoji aplinka. Studentų bendrabučiai skirti gyventi studentams, dažnai trūksta laisvų vietų, todėl pašalinių ir dar pavojingų asmenų apgyvendinimas neturėtų būti toleruojamas“, – teigia LSS prezidentas Jonas Okunis. Lietuvos studentų sąjunga šalies aukštųjų mokyklų vadovus ragina keisti tiesiogiai studentų gyvenimo kokybę bloginančią tvarką ir studentų apgyvendinimo bendrabučiuose paslaugas teikti tinkamai.
Gyvenimo sąlygos barakuose
Esant tokiai padėčiai, kai nusisukama nuo studentų teisės į saugų būstą, SAVAS nusprendė pasidomėti, kaip gyvena studentai keliuose Vilniaus „barakuose“. Studentai su aukštosiomis mokyklomis ar bendrabučius administruojančiomis viešosiomis įstaigomis yra sudarę būsto nuomos sutartis, bet ne visomis administracijomis studentai yra patenkinti.
Apklausti Vilniaus Universiteto bendrabučio gyventojai nebuvo patenkinti administracija, taip pat tualetais ir vonios kambariais, dalis skundėsi ir kaimynais. Nepaisant šių sąlygų, kitkas neblogai: internetas prieinamas, aplinkui nesunkiai galima rasti kopijavimo įstaigų.
Vilniaus pedagoginio universiteto bendrabučiuose sutikti studentai pasakojo, jog gyvenimo sąlygomis iš esmės yra patenkinti, pageidautų tik daugiau kopijavimo kambarėlių (dabar yra tik vienas – aut. past.), susidaro nemaža eilutė. Paminėjo, jog galėtų būti įrengti tvarkingesni tualetai.
Nemaža dalis Vilniaus Gedimino Technikos Universiteto gyventojų buvo nepatenkinti bendrabučio administracija. Išskyrė automobilių parkavimo aikštelių problemą (trūksta vietų automobiliams). Sulaukėme daug skundų dėl nedraugiškų kaimynų ir studentas nebūtų studentu, jeigu nepageidautų daugiau linksmybių ir mažiau mokslų.
Mykolo Riomerio Universitete (MRU) gražiai ir tvarkingai gyvenama, galbūt dėl to, jog daugumą gyventojų sudaro merginos. Jos džiaugiasi gyvenimo sąlygomis, giria ir administraciją.
Galima daryti išvadą, kad kai kurioms administracijoms reiktų susirūpinti savo darbo kokybe ir teikiamomis studentų apgyvendinimo paslaugomis. Visuose bendrabučiuose gyventi galima, o geriausios gyvenimo sąlygos yra MRU.
Studentai patys turi rūpintis ir savo saugumu – pastebėjus įtartinus, pavojingai besielgiančius asmenis informuoti policijos pareigūnus, pranešti apie netinkamą bendrabučio gyventojų ar bendrabučio administratorių elgesį. Pagal LR Civilinio kodekso normas, bendrabučių gyventojai gali būti iškeldinami, jeigu jie savo netin- kamu elgesiu sudaro neįmanomas sąlygas kitiems kartu ar greta gyventi.
Šaltinis: www.savas.lt