Pasak Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojos Virginijos Kazakauskienės, ir pernai, ir ankstesniais metais būta daugybės atvejų, kai mokiniai, pagrindinės egzaminų sesijos metu neišlaikę valstybinio egzamino, užsiregistruodavo pakartotinei egzaminų sesijai, tačiau mokyklinio egzamino laikyti taip ir neateidavo.
Priežastis ta, jog mokiniai būdavo pasirinkę laikyti po 5 ar 6 egzaminus, o atestatui gauti pakanka išlaikyti tris egzaminus. Tad jeigu kandidatai matydavo, jog atestatą gaus, nuspręsdavo nebevargti ir likusių egzaminų pakartotinai nebelaikyti. Tačiau taip mąstančiųjų šįmet laukia naujovė: apie tai, kad persigalvojo ir egzamino nelaikys, mokinys iš anksto raštu turės informuoti savo mokyklos direktorių. Antraip jaunuoliui teks kompensuoti egzamino užduočių rengimo, pristatymo ir kitas išlaidas - sumokėti po 40 litų už kiekvieną egzaminą.
V. Kazakauskienė teigė, kad kasmet akcentuojama, jog pieštuku, o ne mėlynai rašančiu parkeriu ar tušinuku, netvarkingai ir neįskaitomai parašyti kandidatų darbai vertinami kaip neteisingi. Tačiau nuolat atsiranda tokių mokinių, kurie šio reikalavimo nepaiso. Egzaminų organizavimo instrukcijoje taip pat nurodoma, kad darbai, kuriuose vertintojai randa piešinių, kitų užrašų ar ženklų, leidžiančių identifikuoti asmenį, arba necenzūrinių žodžių, gali būti nevertinami. Valdininkė prisiminė, kad pernai rimtai buvo svarstoma, ką daryti su vieno dvyliktoko darbu, kuriame šis užpykęs savotiškai interpretavo Henriko Radausko eilėraštį ir vietoje žodžių "Pasauliu netikiu, o pasaka tikiu" įpylė sakinį "Egzaminais aš netikiu, o pasaka tikiu".
"Vaikiną išgelbėjo tai, kad nežiūrint šio akibrokšto, darbas buvo parašytas tikrai gerai. Tačiau nepatariu kitiems taip "juokauti", juolab gelbėtis nuo streso prirašant keiksmažodžių. O vertintojai jų, matyt, nemažai randa, antraip ar būtų toks perspėjimas instrukcijoje atsiradęs", - šypsojosi pašnekovė.
Jau paskirta bazinė mokykla
Naujos redakcijos Brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašas, kurį patvirtino Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius, numato, kad, kaip ir praėjusiais metais, brandos atestatui gauti kandidatas turės išlaikyti privalomą lietuvių kalbos ir du pasirinktus individualaus ugdymo plano dalykų egzaminus. Iš viso kandidatas galės laikyti ne daugiau kaip 6 egzaminus.
Apsispręsti, kiek ir kokius egzaminus laikys, dvyliktokai privalo iki vasario 27 dienos. Savo pasirinkimą raštu turės patvirtinti savo mokyklos direktoriui, o eksternai - bazinės mokyklos direktoriui. Eksternai, pageidaujantys egzaminą laikyti pakartotinės sesijos metu, prašymą bazinės mokyklos direktoriui turi pateikti kovo 2 - gegužės 15 dienomis.
Uostamiestyje bazine mokykla šiais metais paskirta "Aitvaro" gimnazija. Jai pavesta priimti eksternų prašymus, organizuoti ir vykdyti mokyklinių brandos egzaminų pakartotinę sesiją, pakartotinės sesijos mokyklinių brandos egzaminų darbų vertinimą ir minėtus egzaminus laikiusių kandidatų apeliacijų nagrinėjimą.
Pagrindinė egzaminų sesija prasidės gegužės 18 dieną mokykliniu gimtosios kalbos (baltarusių, lenkų, rusų, vokiečių) egzaminu, o baigsis pasirenkamu geografijos mokykliniu egzaminu birželio 11 dieną. Pakartotinė egzaminų sesija vyks birželio 12 - liepos 3 dienomis.
Baiminasi atsakomybės
Kaip ir praėjusiais metais, valstybinių brandos egzaminų kandidatų darbų vertinimo centrai bus skiriami Nacionalinio egzaminų centro (NEC) direktoriaus įsakymu. Tačiau nauja tai, kad vieno iš egzaminų vertinimo atsakomybė bus užkrauta ir ant savivaldybių pečių: lietuvių gimtosios kalbos valstybinio egzamino teksto rašymo dalies kandidatų darbai bus vertinami savivaldybių įsteigtuose vertinimo centruose, kuriuos savo įsakymu paskirs savivaldybės administracijos direktorius.
Uostamiesčio savivaldybę tokia atsakomybė gąsdina.
"Manau, kad vertinimas turėtų būti NEC reikalas. Kur tikimybė, kad darbai nepasimes? Be to, mokytojos nerimauja, kaip reikės įskaityti darbų kopijas, kurios gali būti ir nekokybiškai atšviestos. Juk visi darbų originalai bus išsiųsti į Vilnių paštu arba per kurjerius ir pasiliks NEC, o pas mus atkeliaus tik rašymo dalies kopijos", - sakė V. Kazakauskienė.
Aktuali informacija
Reorganizuotų ar likviduotų mokyklų ir įkalinimo įstaigoje mokymosi pasiekimų pažymėjimus gavę buvę mokiniai prašymus turi teikti Vytauto Didžiojo gimnazijos direktoriui.
Pateikusieji prašymus iki vasario 27 dienos, egzaminus laikys per pagrindinę sesiją, o pateikę prašymą kovo 2 - gegužės 15 d. - per pakartotinę.
Išsamesnė informacija teikiama bazinėje "Aitvaro" mokykloje tel. 411007, 382500 arba Švietimo skyriuje tel. 396151, 396143.