Ne vienam studentui, patekusiam į valstybės dalinai finansuojamą vietą, išvažiavus studijuoti į kitą miestą nuo tėvų, mėginant studijuoti ir dar nuomotis butą, važinėti nuosavu transportu ar, galų gale, penktadieniais tiesiog gerai leisti laiką, prireikia pinigų. Ir kai tenka susidurti su dilema: mokausi ir dirbu, tačiau nusimokau, ar kauliju pinigų iš tėvų (laimė, jei jie jų turi), gal geriau tiesiog apsvarstyti alternatyvą: imti studijų paskolą, kurią, praėjus 15m., be vargo galėsiu atiduoti. Viliamės, jog šis straipsnis bus mini gidas iš situacijos, į kurią papuola faktiškai visi „tikri“ studentai.
Nuo šių metų pradžios įsigaliojusi nauja Valstybės paskolų studentams tvarka praplėtė galimybę gauti paskolas. Pagal naująją tvarką paskolas gali gauti valstybinių ir nevalstybinių aukštųjų mokyklų pagrindinių, vientisųjų ir antrosios studijų pakopos, dieninių, vakarinių bei neakivaizdinių skyrių studentai. Taip pat paskolos teikiamos Europos Sąjungos šalių bei kitų valstybių, jei tai numato LR tarptautinės sutartys, studentams. Lietuvos valstybinio studijų ir mokslo fondo paskolų skyriaus vedėja Stanislava Eugenija Lipinskienė teigė, jog šiemet valstybės paskolų biudžete yra 20 mlrd. litų. Šių pinigų užteks maždaug 5 proc. visų šalies aukštųjų mokyklų studentų. Per penkerius metus iš valstybės biudžeto studentų kreditavimui buvo skirta daugiau nei 30 mln. litų. Kasmet studentų paraiškų ir lėšų skaičius auga: pernai fondas patenkino 4747 prašymus, į studentų sąskaitas pervesdamas 11 mln. 285 tūkst. litų. Didžiausia suma, kurią iš valstybės gali pasiskolinti studentas, yra 4 tūkst. 500 litų. Šiuos pinigus studentas turi teisę išleisti pragyvenimui ir mokslo inventoriui pirkti. Grąžinti pasiskolintus pinigus studentas privalo pradėti po 2 metų nuo studijų baigimo.
Valstybė gali padėti
Realijos tokios: daugumoje valstybinių universitetų galioja rotacijos principas, kai po kiekvienos sesijos viso kurso studentai iš naujo surikiuojami nuo didžiausią balų vidurkį turinčio studento iki to, kurio vidurkis žemiausias. Kiekvienam semestrui, kursui būna numatytas tam tikras valstybės finansuojamų vietų skaičius, visi kiti turi patys susimokėti už studijas. Tad kai kuriems nori nenori tenka imti paskolą studijoms apmokėti, tačiau žinotina, jog paskolos gali būti teikiamos ne vien tik šiam tikslui. Pagrindinių, vientisųjų ir antrosios studijų pakopos dieninių, vakarinių bei neakivaizdinių skyrių studentai iš Lietuvos valstybinio mokslo ir studijų fondo (www.vmsfondas.lt) gali gauti valstybės paskolas studijų įmokoms mokėti, jei jos nebuvo sumokėtos valstybės lėšomis, ir paskolas gyvenimo išlaidoms. Pastarąsias paskolas gali gauti ir nevalstybinių aukštųjų mokyklų studentai. Paskolų suteikimą reglamentuoja Valstybės paskolų aukštųjų mokyklų studentams suteikimo, administravimo ir grąžinimo tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Svarbu žinoti tai, kad paskolą gali gauti tik pirmą kartą atitinkamoje studijų pakopoje studijuojantys studentai.
Kokios būna paskolos?
Studentai iš valstybės studijų fondų gali gauti šias paskolas:
1. Studijų įmokoms mokėti, jeigu jos nebuvo sumokėtos Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis;
2. Gyvenimo išlaidoms;
3. Dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis ir susitarimus.
Paskolų dydžiai:
1. Studijų įmokoms mokėti – 520 Lt per semestrą;
2. Gyvenimo išlaidoms – nuo 500 iki 4680 Lt per metus;3. Dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis ir susitarimus – iki 4680 Lt semestrui (dėl šių paskolų reiktų kreiptis tiesiogiai į fondą).
Paskolos studijų įmokoms mokėti
Paskolos studijų įmokoms mokėti, skiriamos kas semestrą visiems valstybinių aukštųjų mokyklų studentams, turintiems mokėti studijų įmokas ir pateikusiems paraiškas.Gauti paskolą studijų įmokoms gali pretenduoti tik tie studentai, kurie įstojo į aukštąją mokyklą 2002-aisiais ir vėlesniais metais.Lėšos šioms paskoloms teikti tarp valstybinių aukštųjų mokyklų paskirstomos atsižvelgiant į aukštosios mokyklos studentų, praėjusių metų spalio 1 d. mokėjusių studijų įmokas, skaičių ir pateiktą planuojamą lėšų poreikį. Švietimo ir mokslo ministro įsakymu iš valstybės biudžeto tam skirta 6 mln. Lt.
Studentas, norintis gauti paskolą studijų įmokoms sumokėti, (arba jo įgaliotas asmuo) turi pateikti savo aukštajai mokyklai jos nustatyta tvarka ir terminais paraišką, kurią sudaro šie dokumentai (arba patvirtintos jų kopijos):
1. prašymas suteikti paskolą;
2. asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas;
3. užpildyta fondo nustatytos formos anketa.
Lėšos paskolai studijų įmokoms sumokėti, per 10 darbo dienų nuo sutarties pasirašymo, pervedamos į valstybinės aukštosios mokyklos sąskaitą.
Paskolos gyvenimo išlaidoms
Į šią paskolą gali pretenduoti visi studentai, kurie konkurso tvarka gali gauti (arba negauti) reikiamą sumą pinigų. O konkursas vykdomas pagal paskolų skyrimo studentams konkurso nuostatus. Paskolos gyvenimo išlaidoms, baigiamojo kurso studentams skiriamos laikotarpiui iki jų studijų pabaigos, kitiems studentams – kalendorinių metų laikotarpiui. Studentas, norintis konkurso būdu gauti paskolą gyvenimo išlaidoms, turi pateikti savo aukštajai mokyklai jos nustatyta tvarka ir terminais paraišką, kurią sudaro šie dokumentai (arba jų kopijos):
1. prašymas suteikti paskolą;
2. asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas;
3. užpildyta fondo nustatytos formos anketa;
4. kiti dokumentai, įrodantys, kad studentas atitinka kriterijus, pagal kuriuos jam suteikiamas prioritetas gauti paskolą.
Tačiau pirmenybė gauti paskolas gyvenimo išlaidoms ir dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis, prioriteto tvarka teikiama studentams:1. kurie yra iš gaunančios socialinę paramą (socialinę pašalpą, būsto šildymo išlaidų, išlaidų vandeniui kompensacijas) šeimos;
2. kuriems iki pilnametystės įstatymų nustatyta tvarka buvo nustatyta globa (rūpyba) arba kurių tėvai (turėtas vienintelis iš tėvų) yra mirę;
3. kurie teisės aktų nustatyta tvarka yra pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais arba jiems yra nustatytas sunkus ar vidutinis neįgalumo lygis.
Lėšos gyvenimo išlaidų paskolai, pervedamos į asmeninę paskolos gavėjo sąskaitą lygiomis dalimis kas 3 mėnesiai iki kalendorinių metų, kuriais pradėtos pervesti šios paskolos, pabaigos, o baigiamojo kurso studentams – iki studijų pabaigos. Pirmoji šios paskolos dalis pervedama ne vėliau kaip per 25 darbo dienas nuo paskolos sutarties pasirašymo. Jeigu fondas turi pakankamai lėšų, fondo direktoriaus sprendimu, gali būti pervedama visa paskolos suma arba didesnė jos dalis. Šiais metais Švietimo ir mokslo ministro įsakymu iš valstybės biudžeto tam buvo skirta 11,475 mln. Lt. Džiugi žinia pirmakursiams- jeigu tais pačiais kalendoriniais metais numatytos paskolų lėšos nėra panaudojamos, fondas naujųjų mokslo metų pradžioje skelbia papildomą konkursą. Jo metu daugiau šansų laimėti turi būtent pirmakursiai.Paskolos dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis ir susitarimus
Šios paskolos skiriamos vienam studijų užsienio aukštojoje mokykloje semestrui studentams, išvykusiems studijuoti pagal tarptautines sutartis ir susitarimus („Erasmus“, „Socrates“ ir t.t.).
Fondas kasmet skelbia viešą paraiškų atranką konkursui dalinių studijų pagal tarptautines sutartis paskoloms. Apie šiuos konkursus, datas ir terminus informuojamos visos aukštosios mokyklos bei jų studentų atstovybės, taip pat informacija skelbiama internetiniame tinklalapyje adresu www.vmsfondas.lt.
Aukštoji mokykla, išnagrinėjusi konkursui pateiktas paraiškas paskolai dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis gauti ir atsižvelgusi į jau minėtus kriterijus, suteikiančius prioritetą dalyvaujančiam konkurse, atrenka studentus ir sudaro konkurso eilės tvarka studentų, kuriems ji siūlo suteikti šias paskolas, sąrašą. Aukštoji mokykla gali tikslinti ar koreguoti šį sąrašą. Laimėjus paskolų konkursą, lėšos paskolai dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis, pervedamos į asmeninę paskolos gavėjo sąskaitą per 10 darbo dienų nuo sutarties pasirašymo. Dėl paskolos studijoms užsienyje reikia kreiptis į Lietuvos valstybinio mokslo ir studijų fondo Paskolų skyrių.
Paskolos sutartis
Ar studentas gaus paskolą, ar ne, priklauso nuo fondo direktoriaus, kuris savo sprendimą pateikia per 15 darbo dienų nuo atitinkamų dokumentų pateikimo fondui terminų pabaigos. Su kiekvienu studentu, kuriam suteikta paskola, fondo direktorius arba fondo įgaliotos atitinkamos aukštosios mokyklos paskirtas asmuo per 25 darbo dienas nuo sprendimo suteikti paskolą priėmimo dienos pasirašo paskolos sutartį. Toje paskolos sutartyje nustatomos paskolos suteikimo ir grąžinimo sąlygos, įskaitant paskolos grąžinimo grafiką.
Kaip grąžinamos paskolos
Reikėtų žinoti, jog paskola turi būti pradėta grąžinti praėjus ne daugiau kaip 2 metams nuo studijų baigimo arba nutraukimo, o pati paskola yra grąžinama su palūkanomis. Paskolas gavę asmenys turi pradėti mokėti palūkanas ne vėliau kaip po 2 metų nuo studijų baigimo ar nutraukimo dienos. Palūkanos skaičiuojamos nuo negrąžintos paskolos dalies ir turi būti mokamos kartu su grąžinama paskolos dalimi. Palūkanų dydis – 5 procentai. Palūkanų dydis visada nurodomas sutartyje.
Už laiku negrąžintą paskolą ar jos dalį ir laiku nesumokėtas palūkanas skaičiuojami delspinigiai – 0,04 procento laiku negrąžintos paskolos ar jos dalies ir palūkanų sumos už kiekvieną pavėluotą dieną. Paskolos grąžinamos lygiomis dalimis kas ketvirtį, iki ketvirčio trečiojo mėnesio 10 dienos, pagal paskolos grąžinimo grafiką, kurį aptarsite su asmeniu pasirašinėdami paskolos sutartį. O iš tiesų, paskolos grąžinimo grafikas sudaromas vadovaujantis nuostata, kad paskola studijų įmokoms mokėti yra grąžinama per laiką, ne daugiau kaip 3 kartus ilgesnį negu truko studijos, kurių įmokoms buvo gautos paskolos. Pavyzdžiui, jei studentas gavo paskolą vieno semestro studijų įmokai, tai jis turės gražinti paskolą per 1,5 metų, praėjus 2 metams nuo studijų baigimo ar nutraukimo. Kiek kitaip su paskolomis gyvenimo išlaidoms ir dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis: jos grąžinamos atsižvelgiant į paskolą gavusio asmens mėnesines pajamas, bet ne ilgiau kaip per 15 metų. Paskolos sutartyje taip pat turi būti numatyta, kad paėmęs paskolą asmuo, išvykdamas nuolat gyventi į užsienį, turi grąžinti paskolą. Studentas gali grąžinti paskolą ar dalį paskolos ir anksčiau, negu numatyta paskolos grąžinimo grafike. Tokiu atveju palūkanos perskaičiuojamos ir mokamos nuo negrąžintos paskolos dalies. Nuo paskolos ar jos dalies grąžinimo fondo valdybos sprendimu gali būti atleidžiami asmenys, įstatymo nustatyta tvarka pripažinti nedarbingais ir pateikę fondui tai patvirtinančius dokumentus. Jeigu studentas paskolos, paskolos dalies, priskaičiuotų palūkanų ir delspinigių negrąžina, suma išieškoma teisės aktų nustatyta tvarka- teismai, turto areštas ar dar kokie kiti negražūs ir nedori dalykai.
Kai reikia prasitęsti grąžinimo terminą
Pateikusiems pateisinančius dokumentus, kurie saugomi fonde, fondo valdybos sprendimu paskolos grąžinimo terminas gali būti pratęstas atidedant paskolos mokėjimą šiais atvejais:
1. Dėl neįgalumo, ligos ar sužalojimo – nedarbingumo laikotarpiui;
2. Dėl nėštumo ir gimdymo – nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiui;
3. Nedirbantiems motinai ar tėvui, auginantiems vaiką, – kol vaikui sukaks 3 metai;
4. Atliekantiems karo prievolę – privalomosios nuolatinės pradinės karo tarnybos arba alternatyviosios krašto apsaugos tarnybos laikotarpiui;
5. Toliau studijuojantiems toje pačioje ar kitoje studijų pakopoje – studijų laikotarpiui;
6. Bedarbiams – įsiregistravimo darbo biržoje laikotarpiui;
7. Kurių šeimos pajamos per mėnesį vienam šeimos nariui pastaruosius 24 mėnesius buvo ne daugiau kaip 25 procentais didesnės už valstybės remiamų pajamų dydį, – ne ilgiau kaip metų laikotarpiui;
8. Kitais atvejais, dėl kurių fondo valdyba priima sprendimą, esant rašytiniams įrodymams.
Kur ir kokius dokumentus pildyti?
Tam, kad sumažintų pateikiamų dokumentų skaičių, laiko, kuris gaištamas pildant krūvas dokumentų, paskolų suteikimo procese prašymas ir anketa sujungti į vieną dokumentą. Studentai tokius prašymus-anketas užpildo, atsispausdina, pasirašo ir perduoda su kitais dokumentais savo aukštajai mokyklai (paskolai studijų įmokoms ir gyvenimo išlaidoms) ar Fondui (paskolai dalinėms studijoms pagal tarptautines sutartis ir susitarimus). Jei norima gauti kelių rūšių paskolas, pildomas tik vienas prašymas-anketa, kurios viršuje pažymimos paskolų rūšys.
Paskolas teikia ne tik valstybė
Iš tiesų, nereikia pamiršti ir nevalstybinio sektoriaus- bankų, kredito unijų, galinčių suteikti paskolas studentams. Tačiau Lietuvos komerciniai bankai studentams siūlo gerokai didesnes paskolų sumas. Susivilioję jomis, studentai neretai pinigus skiria ne tik mokslams, bet ir buičiai gerinti. Teigiama, jog bene populiariausia už vartojamąją paskolą įsigyta prekė yra automobilis. Neretai paėmę paskolą studentai atnaujina būstą, iškelia vestuves ar keliauja pagal „Work and travel programas“.
Šiuo metu studentus, kaip atskirą tikslinę auditoriją, išskiria du bankai - "Snoras" ir "Hansabankas". Pagrindinė sąlyga gauti paskolą - reikia įrodyti savo finansinį pajėgumą. Vilniuje gyvenančiam studentui kas mėnesį, atskaičiavus įmokas bankui, pragyvenimui turi likti ne mažiau kaip 600 litų, Kaune - 540 litų.
Pvz., AB bankas „Snoras“ studentams teikia 3 rūšių paskolas: paskolą susimokėti už studijas; vartojamąsias paskolas bei paskolas būstui įsigyti. Paskola studijoms skirta sumokėti už studijas Lietuvos aukštojoje mokykloje studentams nuo pirmo iki paskutinio kurso, kurie yra Lietuvos Respublikos piliečiai arba turi leidimą nuolat gyventi Lietuvoje. Paskolos suma: 25 000 Lt, bet ne daugiau kaip 5 000 Lt per metus. Paskolos grąžinimo terminas – iki 15 metų nuo paskolos išdavimo, grąžinant paskolą dalimis kas mėnesį. Paskolos grąžinimo pradžia – praėjus vieneriems metams po studijų pabaigos, bet ne vėliau kaip 5 metai nuo paskolos gavimo, palūkanos mokamos kas mėnesį nuo paskolos suteikimo dienos, o paskolos grąžinimo užtikrinimo garantijos – paskolos gavėjo pajamos ir (arba) fizinio (-ių) ar juridinio (-ių) asmens (-ų) laidavimas (mamos, sutuoktinio, senelio ar pan.). Panašiu principu veikia ir „Akademinė kredito unija“.
Parama neįgaliems studentams
Nuo 2006 m. rudens semestro finansinė parama pradėta teikti ir aukštosiose mokyklose studijuojantiems neįgaliesiems, kurie turi I ar II invalidumo grupę arba sunkų ar vidutinį neįgalumo lygį, arba 45 procentų ar mažesnį nedarbingumo lygį, nepriklausomai nuo pasirinktos studijų formos, jei studentas neturi įsiskolinimų ar drausminių nuobaudų. Ji neteikiama pakartotinai įstojusiems į tos pačios pakopos studijų programą. Studentų specialiesiems poreikiams tenkinti kas mėnesį skiriama 50 proc. (115 Lt, nuo š. m. vasario 1 d. – 133 Lt) valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos dydžio tikslinė išmoka bei papildomai skiriama 3,2 MGL dydžių (416 Lt) tikslinė išmoka už kiekvieną semestrą studijų išlaidoms iš dalies kompensuoti. Šios paramos teikimą koordinuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (http://www.ndt.lt).
Žurnalo "Kur Stoti" info.