Dauguma pasisakiusiųjų pritarė, kad dešimtokams jau šį pavasarį pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas (PUPP) taptų privalomas, kaip ir numatyta ministro patvirtintame Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo ir brandos egzaminų tobulinimo 2008 – 2012 metais priemonių plane.

 

Privalomam pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimui pritaria ir pedagogų profesinių sąjungų atstovai, ir mokiniai, ir jų tėvai, ir asociacijos (išskyrus Lietuvos gimnazijų asociaciją, kuri susilaiko). Ministerija siūlo privalomą PUPP įteisinti kituose norminiuose dokumentuose, kol tai reglamentuosianti Švietimo įstatymo pataisa bus svarstoma Seime. Tie, kuriems nepasisektų išlaikyti, turėtų galimybę tų dalykų nustatytą laiką pasimokyti išlyginamosiose klasėse ir laikyti pakartotinai. Kaip pabrėžė Nacionalinio egzaminų centro atstovai, privalomam PUPP organizavimui iš esmės pasiruošta.

Atsižvelgiant į mokyklų nusiskundimus, kad dabartinė egzaminų sesija sutrukdo ugdymo procesą mokyklose, nuo tiesioginio darbo atitraukiama dalis mokytojų, buvo pasiūlyti trys egzaminų brandos organizavimo variantai. Jie buvo skelbti Nacionalinio egzaminų centro interneto svetainėje ir kviečiama balsuoti už vieną ar kitą egzaminų tvarkaraštį.Balsavimo rezultatai, pristatyti diskusijos dieną, parodė, kad dauguma, (47 proc.) balsavusiųjų buvo už tradicinį variantą, tai yra, tokį patį tvarkaraštį, koks buvo keletą pastarųjų metų. 43 proc. siūlė paankstinti egzaminų sesiją, mažiau nei 9 proc. pasisakė, kad sesija būtų pradedama kovo mėnesį.

Ministerijos atstovų susitikimuose su pedagogų profesinėmis sąjungomis pastarosios išsakė nuomonę, kad egzaminų sesija galėtų būti paankstinta, jie taip pat nebuvo prieš tai, kad egzaminai vyktų šeštadieniais, o mokytojams už tai būtų sumokama dvigubai. Tačiau Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimas griežtai pasisakė prieš mokytojų darbą šeštadieniais. Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimas pasiūlė dar vieną variantą – egzaminai vyktų nuo birželio 1 dienos, baigtųsi liepos pabaigoje, tai yra, vėliau negu dabar. Atsižvelgiant į jų siūlymus buvo parengtas ir pateiktas svarstyti ketvirtas variantas, numatantis egzaminų sesijos laiką nuo birželio 1 d. Per susitikimą ministerijoje Lietuvos mokinių parlamento, Lietuvos moksleivių sąjungos, Tėvų forumo, Lietuvos pagrindinių mokyklų asociacijos, Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos, Lietuvos profesinių mokyklų asociacijos, Žemės ūkio mokyklų direktorių asociacijos, Lietuvos savivaldybių švietimo padalinių vadovų asociacijos atstovai iš esmės pritarė, kad šiais mokslo metais brandos egzaminų tvarkaraštis liktų toks pat, tačiau jį būtina iš esmės keisti 2010 metais.
Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos nuomone, dar šiais mokslo metais pamokas mokyklose reikėtų baigti iki birželio 1 dienos, nuo šios dienos organizuoti egzaminų sesiją.

Kaip numatoma Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo ir brandos egzaminų tobulinimo 2008-2012 metais priemonių plane, nuo 2010 m. brandos atestatui gauti reikės išlaikyti 2 brandos egzaminus – privalomąjį lietuvių kalbos ir vieną pasirenkamąjį. Iš viso abiturientas galės laikyti 6 brandos egzaminus.
Nuo 2010 metų numatoma, kad pakartotinėje sesijoje egzaminus bus leidžiama laikyti tik tiems, kurie dėl pateisinamos priežasties nelaikė valstybinio brandos egzamino ar mokyklinio brandos egzamino, bei tiems, kurie per pagrindinę sesiją nebus išlaikę valstybinio lietuvių kalbos brandos egzamino.
Nuo 2010 metų numatoma nebeorganizuoti tų pasirenkamųjų dalykų mokyklinių brandos egzaminų, kurie turi valstybinių brandos egzaminų atitikmenis. Išimtis bus lietuvių (gimtosios) ir lietuvių (valstybinės) kalbos brandos egzaminas.

Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo ir brandos egzaminų tobulinimo 2008-2012 metais priemonių planą galima surasti Švietimo ir mokslo ministerijos tinklalapio www.smm.lt skyriuje „Teisinė informacija“.

ŠMM Ryšių su visuomene skyriaus vyresnioji specialistė Alma Vijeikytė