Apskritai šis rinkimosi kelias nėra lengvas. O jei tiksliau, sprendimas – vienas lemtingiausių gyvenime, nes gana greitai turite apsispręsti, ką veiksite maždaug 4 artimiausius dešimtmečius. Abiturientams kyla pačių įvairiausių minčių: kas bus, jei pasirinksiu neteisingai? Ką daryti, jei lyg ir patinka kažkuri profesija, tačiau jos atstovai jaučia nuolatinį stresą ir turi sukti galvą, kaip užsidirbti papildomai?
Nepasikliaujate savo šeštuoju pojūčiu – intuicija
Visus su ateitimi susijusius sprendimus galima priimti vadovaujantis racionalumu (kitaip tariant, šaltu protu). Tačiau labai svarbu klausytis ne tik proto balso, bet ir prisiminti vadinamąjį šeštąjį pojūtį – intuiciją.
Taigi, labiau pasitikėkite savo instinktais. Jei būsimoji profesija lyg ir tinka, bet kažkas atrodo ne taip (dažnai net ir neaišku, kas), kažkas stabdo ir kaip tyčia jos neįrašote pildydami stojimo dokumentus, tikriausiai reikia pasikliauti vadinamuoju šeštuoju pojūčiu.
Susižavite tik dideliu atlyginimu, kurį paprastai uždirba šios srities specialistai
Sakoma, kad laimės už pinigus nenusipirksi. Tačiau ar jam pritartų neturintieji iš ko apmokėti sąskaitas ir ką padėti ant stalo? Vargu.
Ir vis tik nors pinigai suteikia saugumo, tai neturėtų būti vienintelis svarbus aspektas.
Jei kažkokią profesiją rinksitės tik dėl finansinės naudos, galiausiai nusivilsite: juk didžiąją dalį gyvenimo praleidžiame darbe, tad jausitės taip, tarsi švaistytumėte savo brangų laiką veiklai, kurios tiesiog nekenčiate.
Uždirbti daugiau, nei uždirba kiti bendraamžiai – patraukli perspektyva dėl daugelio priežasčių. Tai ypač aktualu vos pradėjus karjerą. Bet taip pat savęs paklauskite:
- Kokių galimybių atvers pasirinkta profesija?
- Kokia yra tipinė karjera dirbant šioje srityje? Ar bus galimybių daryti karjerą?
- Iš ko mokytis turėsite galimybę?
- Kuo dar, išskyrus pinigus, galėsite papildyti savo įgūdžių ir patirčių bagažą?
- Ir jau tik galiausiai pasidomėkite, ar, vertinant iš ilgalaikių perspektyvų, ir ateityje dirbant darbą pagal šią profesiją bus galima gerai uždirbti?
Įvertinate tik stipriąsias savo asmenines savybes, bet ne interesus, pomėgius
Paprastai mums gerai sekasi tai, kas patinka, ir atvirkščiai. Tačiau tai ne visada pasitvirtina. Užduokite sau klausimą: „Ar ši veikla suteiks man džiaugsmo ir pilnatvės jausmą?“ Tuomet sudarykite 2 sąrašus:
1. Išvardykite visas savo stipriąsias puses (ne tik įgūdžius, patirtį, išsilavinimą, bet ir asmeninius bruožus).
2. Parašykite savo pomėgius (tiek asmeninius, tiek profesinius).
Tuomet abudu sąrašus palyginkite ir įvertinkite, kas skiriasi. Renkantis studijas reikėtų derinti ir savo stiprybes, ir interesus.
Nepasidomite tam tikros karjeros / sektoriaus ateities perspektyvomis
Nuspėti, kaip kis rinka – tikrai sudėtinga, bet bent jau reikėtų įsitikinti, kad ši industrija artimiausiu metu netaps merdėjanti. Pavyzdžiui, kažkada klestėjo arkliais traukiamų vežimų gamyba, tačiau atsiradus automobiliams ji prarado bet kokius šansus toliau gyvuoti.
Anksčiau labai populiari buvo spausdinta reklama (plakatai, skrajutės ir kt.), tačiau po truputį ji tampa skaitmeninė, vis daugiau verslų atsisako spausdintų reklaminių leidinių. Taigi, ar artimiausius 20 metų vis dar reikės studijų, kurias ketinate baigti, specialistų?
Taip pat svarbu pasidomėti, kiek įgytų žinių galėsite panaudoti kitose srityse, jei kartais tektų keisti veiklos specifiką.
Leidžiate nuspręsti kitiems žmonėms
Taip pat nemažai įtakos asmeninimas karjeros sprendimams gali turėti draugai, žiniasklaida, nuomonės formuotojai ir t. t.
Kaip jau nagrinėjome šiame straipsnyje, nemažą įtaką vaikams renkantis profesiją gali daryti ir tėvai. Kartais jaunuoliai jaučia spaudimą sekti tėvų pėdomis arba prisijungti prie šeimos verslo, taip pat nuolat girdi, kad savo ateitį susieti su mažiau pelninga sritimi – blogas sprendimas.
Taigi, gaudami galybę patarimų ir būdami visame šiame informaciniame triukšme, kartais ir spaudžiami aplinkinių sunkokai suprasite, ką veikti jums tikrai patinka.
Atminkite, kad pataikavimas kitiems apskritai neturi nieko bendra su karjera. Jeigu pasikliausite tik kitais, o ne savimi, galiausiai vieną dieną suprasite, kad čia – ne jūsų vieta, ir dėl to gailėsitės.
Išvengti lemtingų klaidų jums padės ir ką tik išleistas žurnalas „Kur stoti 2023“. Naujajame žurnale apžvelgta, kokios naujovės laukia stojančiųjų 2023 metais, pateiktos universitetų ir kolegijų priėmimo taisyklės, konkreti kiekvienos specialybės konkursinio balo sandara, atskirieji priėmimai, priėmimo etapų datos, dokumentai, studijų kainos, tarptautinių užsienio kalbų egzaminų įvertinimai, profesinių mokyklų skiltis, 3 testai ir dar daug svarbios bei naudingos informacijos. Patogiausias būdas įsigyti žurnalą – paspaudus šią nuorodą.
Straipsnį parengė Rūta Anusevičienė