Šarūnas Sakalauskas
Informatikos fakulteto I kurso studentas
Smėlio dėžėje didelės profesijų įvairovės nebuvo – lenktynininkai, kareiviai, mamos, manekenės... Deja, saulėti vaikų darželio laikai baigėsi. Ir pamažu, bet grėsmingai kaip matematikos kontrolinis ateina metas išsirinkti profesiją ar bent jau kelią link jos.
Vieniems pasiseka, ir savo švytintį tikslą jie pamato anksti. Kiti skaičiuoja pliusus ir minusus, sumuoja, diferencijuoja ir, ištraukę karčią mokslo šaknį, randa sprendimą. Neretai neteisingą (vis ta aritmetika pakiša koją…). Kalbėdamas apie gyvenimo kelio pasirinkimą, norėčiau papasakoti apie netradicinį tyrimą. Užsienyje universiteto studentų buvo paklausta, kaip jie įsivaizduoja savo gyvenimą po dešimties metų. Apie 80 proc. apklaustųjų tvirtino, kad neįmanoma to numatyti. Apie 17 proc. turėjo apytikslę savo karjeros viziją. Likę keistuoliai (apie 3 proc.) tiksliai žinojo, ko jie pasieks. Po 10 metų buvo apklausti tie patys, jau suaugę, rimti dėdės ir tetos. Rezultatai visus apstulbino. Pirmosios grupės atstovai virto vidurinės klasės piliečiais: nuobodus darbas, piktas bosas, pakankamas atlyginimas ir pan. Antrieji 17 proc. tapo specialistais, profesionalais, kilo karjeros laiptais. Iš tikslą žinojusių 3 proc. mažumos išaugo išskirtiniai, žinomi, turtingi žmonės. Šios istorijos moralas – sukurti savo svajonę ir paversti ją tikslu, nes tikslas nuo svajonės tuo ir skiriasi, kad yra pasiekiamas. Tačiau labai dažnai kelią pastoja baimė. Baimė, ką pagalvos kiti, baimė, kad nesame verti savo tikslo, baimė, kad nesugebėsime įveikti sunkumų. Užmirštame, kad labai norėdamas žmogus gali pasiekti viską.
Panaši baimė kamuoja ir besirenkančius informatiką. Tačiau visai be reikalo. Nes pusiau rimtai, pusiau juokais galima prisiminti posakį „Kas valdo informaciją, tas valdo viską“. Galbūt per skambiai pasakyta, bet gana taikliai. Kaip tik todėl Kauno technologijos universitetas ir kviečia ateitį planuojančius moksleivius nebijoti studijų Informatikos fakultete. Čia galima rinktis vieną iš dviejų bakalauro studijų programų: informatikos ar informatikos inžinerijos. Tai būtų teisingas pasirinkimas, nes, žiūrint šiek tiek rimtai, šiek tiek linksmai:
• Vienas iš KTU galvos skausmų – kaip priversti informatikus baigti bent jau bakalauro studijas: dauguma dar besimokydami ketvirtame, trečiame, netgi antrame kurse gauna pasiūlymų dirbti pagal specialybę. Ne dėl diplomo, o dėl žinių. Kaip restorane viskas pateikiama ant lėkštutės – darbdaviai už rankos tempia studentus dirbti.
• Viskas keičiasi, žmonės sako, kad tik blogyn… Tik informatikų paklausa nekinta – kaip nekrinta, taip nekrinta. Didelė dalis prisirpusio studentų „derliaus“ iškeliauja į užsienį. Ir ten jų negana, o čia – tuo labiau. Kalbama, kad daugumoje didžiųjų informacinių technologijų kompanijų dirba KTU absolventas. Kartais net ne vienas.
• Senais laikais žmonės manė, kad pasaulis plokščias, vėliau suprato, kad apvalus ir dar sukasi. Šiandien reikėtų pridurti, kad ne šiaip sukasi, o dėl pinigų! Na, o informatikos specialistai uždarbiu nesiskundžia. Mėnesio atlyginimas gali siekti net 10 000 litų.
• Informatika iš dalies tuo ir baugina, kad apima ganėtinai daug. Žinoma, universitete neruošiami universalūs kiborgai, mokantys visas programavimo kalbas, operacines sistemas, kuriantys gigantiškus kompiuterių tinklus, duomenų bazes ir išmanantys kitus 99999 informacinių technologijų panaudojimo būdus. Užtai KTU studentai gali rinktis vieną iš Informatikos studijų programos specializacijų: informacinių sistemų projektavimą, kompiuterių tinklus, medicinos informatiką, multimedijos sistemas, programavimo technologijas, vadybos informatiką. Tuo tarpu pasirinkę Informatikos inžinerijos studijas gali rinktis kompiuterinių sistemų inžinerijos arba organizacijų kompiuterinių sistemų specializacijas.
Tokios tokelės apie mokslą. Bet juk visi žinome, kad universitete prasideda ne tik aukštasis išsilavinimas, bet ir tikrasis studentiškas gyvenimas. Ne vienas pasakys, kad studentiški metai – geriausi žmogaus gyvenime. O kalbant apie studentavimą KTU Informatikos fakultete, galima teigti, kad šios skirtingos sferos puikiai dera, nes nereikia didelių pastangų mokymuisi ir pramogoms suderinti. Po paskaitų lieka pakankamai laisvo laiko. Kaip jį praleisti kuo linksmiau ir geriau, rūpinasi KTU studentų atstovybės. Informatikams ramybės neduoda InfoSA. Jos renginiuose laužomi visi stereotipai apie statistinį informatiką – tampa sunku paneigti, kad jie vieni iš linksmiausių ir išradingiausių studentų. Geriausias to įrodymas – pavasarį visą studentų miestelį drebinantis Infoshow. Tačiau geriau kartą pamatyti, nei dešimt kartų išgirsti…
Galvojantiems apie studijas ir ateitį svarbu nepamiršti, kad visuomenė tampa vis labiau kompiuterizuota, o skaitmeninis pasaulis skverbiasi į visas gyvenimo sritis. Todėl žmonės, išmanantys informacijos pasaulio valdymą, ateityje bus vieni iš svarbiausių. Taigi pats laikas pakeisti požiūrį į ateities profesiją. Juk studijuoti informatiką negali sutrukdyti niekas, išskyrus tave patį. Pamąstymui – kartą viena mokytoja pasakė: „Aš tapau fizike, nes jos nemokėjau...“
Noras – svarbiausia, o KTU Informatikos fakultetas – bene geriausia vieta studijuoti!
Visa informacija apie studijas: www.if.ktu.lt
Informatikos fakulteto studentų atstovybė: www.infosa.lt
Daugiau apie Infoshow: http://www.infosa.lt/infoshow