Su aukštojo mokslo pertvarka susijusių nacionalinių teisės aktų rengimas gali užtrukti dar pusmetį. Tai gruodžio 21 d., susitikime su iniciatyvinės piliečių grupės „Už kokybišką ir sąžiningą mokslo ir studijų sistemą“ nariais pareiškė Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas.

Susitikime Seimo pirmininkui įteikta piliečių inicijuota peticija dėl mokslo ir studijų sistemos pertvarkos bei daugiau nei 24 tūkstančiai peticiją parėmusių piliečių parašų. Gausios piliečių paramos sulaukęs dokumentas, kuris yra paskelbtas internete adresu www.amokslas.lt/peticija, taip pat pasiekė LR prezidentą bei Vyriausybę.

„Duok Die, jei procesas (reformos teisės aktų rengimas, - aut. past. )baigsis kitų metų pirmą pusmetį. Su reforma susijusių įstatymų bus ne vienas. Dabar yra daug siūlymų, kuriems išnagrinėti reikia laiko“, - kalbėjo V. Muntianas.

Nors Seimo pirmininkas ir pripažino, jog aukštojo mokslo pertvarka privalo būti kompleksinė, kartu reformuojant ir profesinį sektorių, pareiškimas dėl galimai stringančių teisės aktų nustebino piliečių grupės narius.

„Tokios prognozės gali reikšti du dalykus: arba šiuo metu nėra bendros politinės valios priimti visai šaliai gyvybiškai svarbius klausimus dėl studijų ir mokslo pertvarkos, arba neatidėliotinas šių klausimų esminis sprendimas skandinamas sąmoningai.

Esame jau ne kartą pareiškę, kad užsitęsusi reforma – bloga reforma. Situacijos analizei, konsultacijoms su nevyriausybinėmis organizacijomis, ekspertais laiko būta pakankamai. Piliečiai nerimauja, kad atidėliojant vėliau kažką keisti jau gali būti per vėlu“, - teigia peticijos iniciatyvinės grupės atstovas, Lietuvos studentų sąjungos (LSS) viceprezidentas Dainius Dikšaitis. 

Valdžiai įteiktoje piliečių peticijoje teigiama, kad „Lietuvos mokslo ir studijų sistemos pertvarka yra neišvengiama, ją būtina kuo greičiau įgyvendinti“. Tarp pagrindinių piliečių reikalavimų peticijoje – visų susijusių studijų ir mokslo sričių pertvarka neatsiejant profesinio, aukštojo universitetinio ir neuniversitetinio bei mokslo institutų sektoriaus.

Dokumente piliečiai taip pat pasisako už Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje įtvirtintą  principą, kad aukštasis mokslas privalo būti vienodai (nepriklausomai nuo turtinės ar socialinės padėties) prieinamas visiems. Atliekant esminę pertvarką raginama nuosekliai naudoti kitose šalyse pasiteisinusias priemones, leidžiančias įvertinti mokslo ir studijų kokybę ir užtikrinti, kad ji atitiks tarptautinius standartus.

Peticiją inicijavo piliečių grupė, vienijanti moksleivius, studentus bei jų tėvus, mokslo ir verslo bendruomenių narius.

lss info.