Sveikas bičiuli!
Gal tu ką tik šimtadienį atšventęs dvyliktokas, o gal mokyklą baigei prieš kelerius metus ir dešimtmečius tačiau vis nerandi sau tinkamos vietos, bei jautiesi “ne savo rogėse”. Ne visi gimėme jau žinodami pašaukimą, o jei vaikystėje ir troškome tapti astronautais, daktarais ar mokytojais, gali būti, kad norai pasikeitė. Dėl to ne vieną iš mūsų (tiksliau sakant daugumą) slegia ypač svarbus sprendimas – tinkamų studijų/profesijos pasirinkimas.
Mokiniams, ką tik baigusiems mokyklą, tai gali būti bene pirmas toks atsakingas sprendimas, kuris, regis, gali nulemti visą tolimesnę ateitį. Ar pasirinkta specialybė yra perspektyvi, ar uždirbsiu pakankamai pinigų, ar darbas nebus nuobodus, o ką apie tai galvoja draugai ir artimieji, ar, ar, ar…?
Pasimesti pasirinkimų sūkuryje tikrai nesunku. Tačiau įdėjus šiek tiek pastangų išsirinkti tinkamą studijų kryptį tikrai įmanoma. Šiais laikais apstu testų, užduočių, eksperimentų, padedančių pasirikti tinkamiausias studijas. Ištyrinėjus esamą informaciją studijų spektras mažėja, tačiau dažnai susiduriama su “būti ar nebūti” tipo klausimu: studijuoti tai, kas yra tavo hobis ar pasirinkti studijas, kurios užtikrins gerai apmokamą darbo vietą. Valio tiems, kurių svajonių studijos sutampa su tomis, kurios užtvirtina finansiškai aprūpintą ateitį, bet, sutik, taip atsitinka ne itin dažnai.
Ką studijuotum, jei nereikėtų galvoti apie sudijų kainą, vietą ir trukmę? Kitaip tariant, kuom norėtum užsiimti kiekvieną dieną? Kokia sritis tave labiausiai domina ir kuom visada pasidomi daugiau nei privaloma? Bukovskis sako: “surask savo aistrą ir leisk jai tave pribaigti”. Panašiai patarsime ir mes: pagalvok, kokia veikla yra mieliausia ir pabandyk susikoncentruoti ties ja. Pabandyk atsiriboti nuo aplinkinių patarimų ir įtakos, nepasiduok bendrai nuomonei ir madai studijuoti vienokį ar kitokį dalyką. Lengva nebus, nes pasirinkimų milijonai, bet kuo tiksliau įsigilinsi į save ir suvoksi, kas tau patinka, tuo didesnė tikimybė, kad tavo ateities darbas bus lyg šventė. Būsi ne tik savo srities profesionalas, bet ir džiaugsies vis kylančia alga.
Kitas minėtas kelias – pasirinkti studijas, kurios garantuos puikiai apmokamą darbą, bet visiškai nekelia susižavėjimo ir nedžiugina. Ne retai tokios studijos pradedamos, nes taip įkalbėjo ar net liepė tevai ar draugai. Tokiu atveju studijuoti bus tikras iššūkis – paskaitos nemielos, dalykai sudėtingi ir sunkiai įkandami. Jei ir įstengsi baigti studijas, greičiausiai dirbsi darbą, kuris taip pat nemielas. Bus sunku įsigilinti į esamą problematiką ir atlikti užduotis, nesijausi pilnavertis komandos narys, o tai neigiamai atsilieps ir uždarbiui.
Studijų pasirinkimas tikrai nėra paprasčiausias dalykas. Gali būti, kad pasirinkus ne tokią mėgiamą stritį ir įsigilinus į ją, studijos taps įdomios ir malonios, tačiau, sutik, taip atsitinka itin retai. Todėl mes patariame skirti laiko ir pabandyti “išieškoti” tinkamos studijų krypties. Vadovautis savo norais, pasitikėti savimi ir siekti savo svajonės. Kad pasirinkimas nebūtų toks sudėtingas, siūlome įgyvendinti žemiau pateiktus žingsnius.
1. Surašyk. Paimk tuščią popieriaus lapą ir rašiklį. Įsitaisyk patogiai ir pabandyk galvoti apie dalykus, kurie tau patinka ir džiugina. Tegul mintys nuneša svajonių link. O kad mintys neliktų tik abstrakčios svajonės, pabandyk surašyti kelis dalykus, kurie dave domina ar domino mokykloje. Prie kiek
vieno dalyko pažymėk bent dvi ar tris specialybes, kurios tau atrodo patrauklios ir labiausiai atitiktų tavo svajones.
2. Padaryk tyrimą. Kai jau turi surašytą lapą galimų specialybių ir mėgstamų dalykų mokykloje – laikas pasiraitoti rankoves ir kibti į darbą. Tavo tikslas – surasti kuo daugiau informacijos apie norimą studijų kryptį. Atsakyti sau pačiam į klausimus: koks darbas laukia po universiteto baigimo, kokie yra realūs žmonių pavyzdžiai. Pasitelkite visas priemones ir visas mokamas kalbas informacijai surinkti. Užsiregistruokite į LinkedIn.com ir kitus karjeros portalus, kur galėsite ne tik iš arčiau susipažinti su didelių organizacijų struktūra ir jų veikla, bet ir bendrauti su skirtingų profesijų atstovais, paklausti tavęs dominančius klausimus ir galbūt net sulaukti patarimų. Siūlome išbandyti visas esamas priemones savo mėgiamos studijų krypties ir jos pritaikomumui ištirti. Tokiu atveju nebebus sunku eiti tikslo link ir neliks abejonių, ar pasirinktas kelias teisingas.
3. Peržiūrėk. Studijų programas. Kitas svarbus žingstis yra kruopščiai peržiūrėti pasirinktų studijų aprašymus, susipažinti su dėstomais dalykais. Nepulkite rinktis pačių brangiausių ar populiariausių studijų. Dažnai studijų pavadinimas neatitinka realybės. Jei yra galimybė pabendrauti su būtent tą dalyką besimokančiu studentu – būtinai taip ir padarykite. Atsimink, kad net apie 20% studentų Lietuvoje jau po pirmojo semestro pakeičia nuomonę, galime tik spėti, kad yra tiek pat ar net dar daugiau tokių, kurie taip pat norėtų mesti pradėtas studijas, bet gaili jau sugaišto laiko. Ieškok, bendrauk su sėkmingais žmonėmis, domėkis ir išlik smalsus. Kuo daugiau žinosi, tuo tvirčiau ir lengviau bus priimti ryžtingus sprendimus, nepasiduoti masei ir draugų bei artimųjų nuomonei.
4. Patiktink studijų kokybę. Kai jau išsirinkai tikslią studijų programą, peržvelk, kurie universitetai/koledžai ją siūlo. Pasidomėk, kokia studijų kokybė ir kaip universitetas vertinamas. Vieša paslaptis, kad ne visi universitetai sugeba pritraukti kvalifikuotus dėstytojus. Taip pat viena studijų programa gali būti teikiama geresnės kokybės, tačiau kita – prastesnės. Neatmesk ir studijų galimybės užsienyje. Tyrimą apie užsienio universitetus gali būti padaryti šiek tiek sudėtingiau, todėl mes pasirūpinome visa būtina informacija apie studijas Australijoje. Mes esame pasiruošę atsakyti į visus tavo klausimus ir padėti išsirinkti tinkamas studijų programas bei mokymo įstaigą.
5. Stojimo reikalavimai. Reikalavimai stojantiesiams yra paskelbiami kiekvienos mokymo įstaigos tinklalapyje. Susipažink su jais iš anksto, kad nepraleistum svarbių dokumentų pateikimų datų. Lietuvoje dažniausiai universitetai reikalauja valstybinių egzaminų rezultatų. Australijoje reikalingas tik anglų kalbos egzaminas, kuris nustato tavo kalbos mokėjimo lygį. Jei jis per žemas, siūlomi papildomi kalbos kursai, kuriuos baigus ir pasiekus reikiamą lygį galima stoti į koledžą ar universitetą. Taip, tu supratai teisingai – tavo egzaminų rezultatai neturi visiškai jokios reikšmės, svarbiausia motyvacija.
6. Studijų kaina. Lietuvoje aukštasis mokslas tampa tikra prabanga. Jei palygintume studijų kainas bei jų kokybę su užsienio universitetais, rezultatai nebūtų kai kurių Lietuvos universitetų naudai. Turbūt esi girdėjęs, o gal ir pačiam teko patirti, kaip studijuojant verslo vadybą ar kitą specialybę tenka mokytis mechanikos pagrindų ar kitų dalykų, kurie visiškai nesusiję su pasirinkta profesija. Studijos Australijoje kur kas labiau koncentruotos, tikslingesnės, todėl idomesnės ir naudingesnės. Susumavus studijų kokybę, trukmę, kainą ir galimybę užsidirbti, galime teigti, kad studijos Lietuvoje ne visada yra geriausias finansinis sprendimas. Australijoje dauguma studentų suderinta studijas ir darbą, ir taip sugeba finansuoti ne tik savo studijas, bet ir laisvalaikio pramogas. Taip taip! Tai tikra tiesa – gali studijuoti savo mėgstamą dalyką, dirbti ir nesukti galvos dėl apgyvendinimo bei laisvalaikio finansavimo! Beje, turbūt nereikia minėti, kad Australijoje vasara beveik nesibaigia! Juk daug maloniau ruoštis paskaitoms paplūdimyje ar po palme. Skamba per gerai, kad būtų tiesa? Tik ne Australijoje! Susisiek su mumis ir mes padėsime tavo svajonei tapti realybe!
Daugiau informacijos apie studijų programas ir gyvenimą Australijoje galite rasti mūsų tinklalapyje (SPAUSTI ČIA).
Artūras Mickus