Tik tie, kurie jau išlaikė brandos egzaminus ir praėjo šį nelengvą kelią, gali iš tikrųjų suprasti, koks šis laikas gali būti sunkus ir įtemptas. Už lango – gražus oras, draugai, kuriems šiemet neteks laikyti egzaminų, su džiaugsmu dalijasi vasaros atostogų planais, o jums tenka sėdėti prie vadovėlių... Pažįstamas scenarijus? Tuomet skaitykite, kam reikia skirti dėmesio ir kaip ruošiantis egzaminams neišvaryti savęs iš proto. 

Skirkite dėmesio ir laiko užduočių planavimui 

Skirdami 10 min. dienai ir mokymosi seansams suplanuoti, galite sutaupyti valandų valandas. Laiko planavimo įgūdžiai – labai svarbūs, juos išsiugdę, naudą jausite visą gyvenimą. 

Laiką, kuris skirtas mokymuisi, iš tikrųjų turite praleisti mokydamiesi, o ne blaškydamiesi. Mokantis galima pritaikyti įvairių metodų, bet tinkamiausias – Pomodoro metodas ar panašios į jį technikos, kai mokomasi intervalais ir daromos pertraukos. Jų metu patariama pabūti lauke, pasportuoti, užkąsti, išgerti puodelį arbatos ar pabendrauti su draugais, o ne naršyti telefone. Kažkokia maloni ar padedanti šiek tiek pailsinti galvą veikla pertraukėlių metu suteiks motyvacijos, praskaidrins mintis.

Skirkite dėmesio ir mitybai

Egzaminų sezono metu kai kurie iš mūsų esame linkę persivalgyti, kai kurie apskirtai praranda apetitą. Tačiau tinkama maistas ir užkandžiai yra produktyvi dingtis pailsėti nuo studijų. Vitaminų gausite valgydami vaisius ir daržoves, o energijos suteiks baltymai – mėsa, kiaušiniai, pieno, sojų produktai, ankštiniai, riešutai ir t. t. 

Kad ir kokie užimti būtumėte, jūsų organizmui reikia „degalų“ – energijos. Taigi, jei tinkamai maitinsitės, ir mokymasis bus daug efektyvesnis, mažėja tikimybė, kad prislėgs niūrios mintys. 

Būtinai užsiimkite aktyvia veikla

Sportas, mankšta taip pat yra labai svarbūs norintiems išsaugoti kūno ir sielos harmoniją dar iki prasidedant egzaminų sesijai. Judant išsiskiria laimės hormonais vadinami endorfinai, kurie gali padėti išsklaidyti nerimą, atsikratyti įtampos ir padėti jaustis geriau. 

Pavasarį miestai ir miesteliai nusidažo pavasario spalvomis, suskamba pavasariškais garsais, tad greitas ėjimas, bėgiojimas ar važinėjimasis dviračiu – puiki proga pasprukti iš tvankios bibliotekos, įkvėpti gryno oro ir skirti laiko susikaupti, mintims susidėlioti, paklausyti muzikos bei pagerinti nuotaiką. 

Beje, daugelyje didesnių Lietuvos miestų galima rasti net ir nemokamų treniruočių, tad galite nuvykti ir į jas: daug laiko nesugaišite, o nauda bus akivaizdi.

Raskite jus palaikančių žmonių

Streso, kurį kelia artėjantys egzaminai, neįmanoma įveikti vienam, be šeimos ir draugų paramos. Bendravimas padeda nusimesti slegiančių minčių naštą, bent trumpam užmiršti mokslus ir pasidžiaugti šaunia draugija.

Socialinis gyvenimas – beveik analogiškai svarbus kaip ir akademinis – t. y. mokslai, ruošimasis egzaminams. Tai toli gražu nereiškia, kad kasdien reikia eiti į vakarėlius, tačiau pailsėti, pabūti su draugais, su patinkančiais žmonėmis išgerti puodelį kavos – tiesiog būtina! 

Tai labai svarbu siekiant išvengti perdegimo. Taigi, akivaizdžiausi mokinių perdegimo simptomai yra šie:
• išsekimas, nuovargis;
• apatija ir darbų atidėliojimas;
• nemiga, naktinėjimas neturint aiškaus tikslo;
• sąmoninga prasta mityba;
• motyvacijos atlikti užduotis trūkumas;
• dėl augančio nusivylimo didėjantis dirglumas;
• pasitikėjimo savimi trūkumas;
• galvos, raumenų skausmai;
• depresija ar nerimas;
• sumažėjęs noras rūpintis savimi;
• noras apskritai mesti mokyklą ir kt.

Jeigu pastebėjote kažkurį ar kažkuriuos iš šių simptomų, o aplinkiniai žmonės jūsų nesupranta ir net nemėgina padėti, o savarankiškai su užgriuvusiomis mintimis ir egzaminų našta susidoroti – vis sunkiau, kreipkitės profesionalios pagalbos. 

Daugiau informacijos apie pagalbos mokiniams priemones ir galimybes rasite šioje Nacionalinės švietimo agentūros parengtoje atmintinėje.

Taip pat skaitykite: 
12 klasės egzaminai ir pervargimas: kaip jo išvengti? 

Pakankamai miegoti – irgi ne mažiau svarbu

Daugelis mūsų nepelnytai nuvertina miego svarbą ir pirmenybę teikia mokymuisi, o ne poilsiui. Gausybėje tyrimų įrodyta, kad miegas padeda įsiminti informaciją, ji tarsi įrašoma į ilgalaikę atmintį. Ir atvirkščiai: kai miego trūksta, labai sunku įsisavinti medžiagą, sumažėja tikimybė „atkapstyti“ anksčiau išmoktą informaciją, gebėjimas priimti adekvačius sprendimus ir kt.

Abiturientai dažnai mano, kad ta viena papildoma mokymosi valanda duos labai gerų rezultatų, tačiau tiesa gali būti kiek kitokia: geriau tą papildomą valandą skirti miegui, o ruošimąsi egzaminui pratęsti jau tik pabudus, kad smegenys bus pailsėjusios ir vėl pasirengusios priimti ir išsaugoti didžiulius kiekius naujos informacijos. 

Taigi, eidami anksčiau miegoti ir pakankamai išsimiegoję, būsite ir kur kas geresnės nuotaikos, darbingesni, neprarasite gyvenimo džiaugsmo.

O gal ir Jūs esate atradę būdų, kurie padėtų neprarasti gyvenimo džiaugsmo? Pasidalykite komentruose!

___________________________________________________________________________________________

Informaciją parengė Rūta Anusevičienė