Kuo išskirtinis Pomodoro mokymosi metodas?
Tai populiarus laiko planavimo metodas, kurio esmė – trumpų, intensyvių mokymosi sesijų metu naudojamas laikmatis.
Pomodoro technikos autorius – Francesco Cirillo. Idėja efektyviau valdyti laiką jam kilo daugiau nei prieš 3 dešimtmečius, dar sėdint universiteto suole.
2006 m., kai sukaupė daugybę patirties padėdamas moksleiviams ir studentams išnaudoti visas savo sukurtos mokymosi technikos galimybes, F. Cirillo parašė ir išleido tarptautinį bestselerį, į kurį sudėta daugybė patarimų, kai maksimaliai išnaudoti Pomodoro metodą.
Kodėl metodas pavadintas Pomodoro? F. Cirillo laiko intervalams skaičiuoti naudojo pomidoro formos virtuvinį laikmatį.
Kaip Pomodoro metodą taikyti ruošiantis egzaminams?
1 žingsnis: nusistatykite laikmatį trumpai, intensyviai vienos užduoties sesijai (ji ir vadinama „Pomodoro“). Daugelis renkasi tipinį 25 min. sesijos laiką, kai kurie – kiek trumpesnius (pavyzdžiui, 15 min.) seansus, tretiesiems patogiau mokytis visas 50 minučių. Taigi, eksperimentuodami rasite sau tinkamiausią laiko intervalą. Viskas priklauso nuo to, kiek ilgai gebate išlaikyti dėmesį.
2 žingsnis: susitelkite į konkrečią pasirinktą užduotį. T. y. kol tiksi laikmatis, jokių trikdžių ir blaškymosi!
3 žingsnis: laikui pasibaigus padarykite 5 min. pertrauką. Tačiau jei pasirinkote ilgesnes darbo sesijas, pavyzdžiui, mokėtės 50 min., darykite ir ilgesnę pertrauką.
4 žingsnis: iš naujo nustatykite laikmatį ir keletą kartų kartokite mokymosi sesijas (t. y. 25 min. mokykitės, 5 min. ilsėkitės, ir taip kelis kartus). Po to darykite kur kas ilgesnę pertrauką.
Pomodoro techniką galima pritaikyti ne tik mokiniams, studentams, bet ir rašytojams, programuotojams ir daugeliui kitų įvairių specialybių atstovų, kuriems tenka atlikti sudėtingas užduotis ir būtina struktūrizuoti laiką.
5 esminiai Pomodoro technikos privalumai
1. Padeda nustoti atidėlioti
Labai dažnai užduotis imame atidėlioti vien dėl to, kad jos mus baugina, tiesiog nežinome, nuo ko pradėti ir t. t. Pavyzdžiui, abiturientai gali atidėlioti vien todėl, kad reikia pasikartoti visą programą ir atrodo, kad tai padaryti bus sunku, ilgai užtruks, neaišku, nuo ko pradėti ir t. t.
Tačiau Pomodoro metodas nukreipia jūsų dėmesį nuo užduoties atlikimo prie proceso. Viskas, ką jums reikia padaryti – tai atsivertus vadovėlį ar užrašus visas tas 25 min. skaityti.
2. Stiprina jūsų ryžtą toliau stengtis
Net kai nesinori mokytis arba medžiaga – sunkiai įsimenama, neįdomi, jūs turite pakankamai ryžto mokytis toliau. Juk negalite visko mesti, kol laikmatis tiksi.
Kitaip tariant, Pomodoro technika ne tik padeda pradėti, bet ir leidžia judėti pirmyn. 25 minutės nėra tiek jau daug, todėl mokymosi sesiją galima pratęsti. Juk pažanga – jau visai netrukus.
3. Padeda dirbti intensyviau
Tiksintis laikmatis – puikus motyvatorius. Daugelis mokinių mano, kad energijos lygis dirbant trumpais intervalais padidėja. Be to, reguliarios pertraukėlės – puikus būdas atgauti jėgas.
4. Padeda išvengti trikdžių
Pomodoro technika skatina jus pašalinti bet kokius trikdžių šaltinius ir tęsti darbą. Kol laikmatis įjungtas, bus lengviau atsispirti dėmesį blaškantiems veiksniams. Jeigu manote, kad nepavyks atsispirti pagundai bent trumpam žvilgtelėti į telefoną, galite atsisiųsti vieną iš daugybės programėlių versijų.
5. Nuolat atkuriamas energijos balansas, gebėjimas susikaupti
Mokantis sunku ilgai išlikti susikaupusiems. Reguliariai darydami trumpas pertraukėles suteiksite smegenims galimybę akimirką pailsėti, „persikrauti“, o po to vėl sėkmingai kibsite į mokymąsi.
Ką veikti per pertraukėles?
Jei tik galite, stenkitės vengti pernelyg blaškančių veiklų. Tai reiškia, kad nereikėtų tikrinti telefono arba žiūrėti televizoriaus.
Geriau per tas 5–15 min. trumpai pasivaikščioti, pasidaryti puodelį arbatos, pažiūrėti pro langą ir pasidžiaugti vaizdu, o gal net atlikti kelis pratimus.
Po 3–4 Pomodoro sesijų „užsidirbsite“ ilgesnę – 20–30 min. – pertrauką. Jos metu patariama pavalgyti, rimčiau pasportuoti ar net nusnūsti. Mėgaukitės šiomis pertraukomis! 30 min. – optimalus laikas atsiplėšti nuo knygų, jei šiandien dar neįveikėte suplanuotos perskaityti medžiagos.
Kiek tokių mokymosi seansų turėtumėte įveikti per dieną?
Vieno atsakymo nėra: viskas priklauso nuo to, kiek laiko kasdien galite skirti mokymuisi.
Jei turite laiko, jėgų, gebate sutelkti dėmesį ir turite beveik visą laisvą dieną, visiškai užteks 3 Pomodoro „rinkinių“ (tai yra maždaug 6 valandos darbo). Tai gana įspūdingas rezultatas turint omenyje, kad taikant šią techniką būtina dirbti labai intensyviai ir susikaupus.
Jei šio tikslo pasiekti nepavyks, nieko tokio.
Koks laikmatis labiausiai tiktų?
Metodikos kūrėjas F. Cirillo rekomendavo naudoti mechaninį laikmatį – jis tapo šios technikos simboliu. Aiškiai girdimas tiksėjimas tarsi padeda smegenims neatitrūkti nuo užduoties.
Tačiau technologijų amžiuje verta naudotis programėlėmis, kurios padeda išlikti susikaupusiems ir fiksuoja duomenis. Puiki programėlė – „Forest“: kaskart užbaigus seansą užauga mažas medelis.
Kaip išvengti išorinių trikdžių?
Čia svarbu pradėti kontroliuoti tai, ką galite. Pavyzdžiui, jei nenaudojate programėlės, galite telefone įjungti lėktuvo režimą, galite atsijungti nuo socialinių tinklų arba išjungti programėlių garsą. Labai gali padėti ir specialios triukšmą slopinančios ausinės.
Namiškius taip pat supažindinkite su Pomodoro metodika Jei jums mokantis prie rašomojo stalo prieis šeimos narys, pasakykite jam, kad dabar – pats seanso vidurys ir pasikalbėsite vėliau. Taip pat ant miegamojo durų galima pasikabinti lentelę su užrašu „Netrukdyti“.
Svarbiausia – nenusiminti ir nusiteikti, kad jei vienas mokymosi seansas dėl kažkokių priežasčių nutrūko, kitas bus kur kas sėkmingesnis.
Taip pat atminkite, kad yra žmonių, kuriems šis metodas puikiai tinka, bet yra ir tokių, kuriems jis niekaip „neprigyja“. O trečioji grupė Pomodoro techniką naudoja kartais, pagal poreikį, idealu – prieš egzaminų sesiją ar jos metu.
Informaciją parengė Rūta Anusevičienė