Primename, kad šiuo metu prekybos vietose jau galima įsigyti naujausią žurnalo „Kur stoti“ numerį, kuriame gausu informatyvių, aktualių ir įdomių straipsnių, susijusių su stojimu, studijomis, prašymų pildymu.

Nuoširdžiai sakome, kad tai yra pats elementariausias ir aiškiausias įrankis, pateiksiantis prognozę, kokios yra abituriento galimybės atsidurti ten, kur jis nori, bei ar verta tikėtis valstybės finansuojamų studijų.

Kodėl „Kur stoti“ konkursinio balo skaičiuoklė?

Visų pirma, konkursinis balas skaičiuojamas pagal šių metų bendrojo priėmimo tvarką, todėl abiturientas ras visas aukštąsias mokyklas ir jų studijų programas. Negana to, skaičiuoklėje pateikiamos visos studijų programos, o jų – visa gausybė, nes jos yra nuolatos atnaujinamos.

Kitas svarbus elementas, kad konkursinis balas nėra tiesiog sugeneruojamas „iš lempos“. Abiturientas yra aiškiai supažindinamas, kokios yra sudedamosios dalys t.y. dalykai bei pateikiama, kokie koeficientai yra pritaikyti jį skaičiuojant. Kandidatas aiškiai mato, kokią konkursinio balo dalį, pavyzdžiui, sudaro istorija ar anglų kalba, todėl gali lengvai įsivertinti savo galimybes.

Negana to, suklysime sakydami, kad visada reikia turėti ne tik planą A, bet ir planą B. Būtent tokią galimybę suteikia konkursinio balo skaičiuoklė, nes joje parodomos alternatyvos t.y. kokio dalyko įvertinimas ar brandos egzamino rezultatas galėtų būti įtrauktas skaičiuojant konkursinį balą. Tai itin svarbu tiems, jei gautas įvertis nebuvo toks, kokio tikėjosi, todėl galima pasižiūrėti, ką būtų galima įrašyti vietoj jo.

Pavyzdžiui, jei parašei, kad iš vieno ar kito egzamino gausi 80, tai skaičiuoklėje aiškiai kaip ant delno yra parodoma, iš ko dalinta, iš ko padauginta, kodėl būtent gautas šis, o ne kitoks rezultatas.

Taip pat skaičiuoklė rodo ir tuos paprastai abiturientams kartais neaiškius variantus, kai, tarkime, metinis pažymys aukštesnis, nei to paties dalyko valstybinio brandos egzamino rezultatas. Ir išsyk rodoma, kad skaičiuojant balą įtrauktas palankesnis – metinio pažymio rezultatas.

Visada svarbu matyti bendrą vaizdą, todėl gautas konkursinis balas yra palyginamas su praėjusiųjų metų. Ką tai duoda? Bendrą suvokimą, ar įmanoma su vienokiu ar kitokiu balu bent svajoti apie norimas studijas. Galbūt reikia pagalvoti apie alternatyvą ir „pasimatuoti“ kitą studijų programą?

Svarbu susidėlioti teisingai

Konkursinio balo skaičiuoklė taip pat yra nepamainomas dalykas, norint įvertinti, ar galima tikėtis įstoti į valstybės finansuojamų studijų vietas. Kaip viskas veikia ir kur gali pagelbėti „Kur stoti“ konkursinio balo skaičiuoklė? Labai paprasta: realiai abiturientui yra suteikiama galimybė „pasimatuoti“ vieną ar kitą studijų programą, pamatyti, kokios sąlyginės galimybės į ją patekti. Praktika jau parodė, kad paprastai konkursinių balų tendencijos išlieka panašios, balai daugmaž atitinka ankstesnių metų skaičius. Tačiau nereikėtų pasikliauti aklai, nes tai tik yra preliminarūs skaičiavimai, remiantis praėjusių metų informacija.

Pavyzdžiui, jei suvedėte balus ir jums sukalkuliuojama, kad jūsų balo neužtenka įstoti į valstybės finansuojamą biochemijos studijų programą, gal ir nereikėtų jos rašyti? Arba galbūt galima rašyti ir bandyti laimę, tačiau prašyme neturėtų atsirasti keletas tų pačių studijų programų įvairiose auštosiose mokyklose, nes natūralu, jei nepavyks įstoti vienoje, tikėtina, kad ir kitoje, nes valstybės finansuojamoms studijoms yra skiriamas tam tikras „krepšelis“ apie kurį pakalbėsime šiek tiek vėliau.

Papildomi balai

Šiuo metu vyksta stojamieji egzaminai ir motyvacinio vertinimo sesija tiems, kurie apsisprendė rinktis menų ir meno pedagogikos studijų programas. Tiek stojamieji egzaminai, tiek motyvacijos vertinimo sesija truks kelias savaites. Daugiau rasite čia. Kodėl rašome apie tai? Nes būtent „Kur stoti“ skaičiuoklė į konkursinio balo skaičiavimą įtraukia ir kitus svarbius duomenis.

Pavyzdžiui, jei stojate į architektūrą, galima paprognozuoti, kiek gausite iš stojamojo egzamino bei stebėti rezultatą. Svarbu ir tai, kad neįvedus stojamųjų egzaminų rezultatų, skaičiuoklė rašo, kad stoti nebus galima – o taip iš tikrųjų ir yra.

Ta pati sistema veikia tiems, kurie stoja į sportines programas ar pedagogines. Įdomu tai, kad jei motyvacinio vertinimo pedagoginėje programoje rezultatas yra nulis, leidžiama stoti, bet jei šis testas nepažymėtas, tai yra, jei jame nedalyvavai – stoti negalėsi.