„Džiaugiuosi gyvenimu čia. Visus metus puikus klimatas, nuostabi gamta, daug turistų. Ir, žinoma, puikios darbo galimybės“, – šypsosi Neringa Kristina.

Tačiau jaunos lietuvės studentės gyvenimo pradžia nebuvo tokia romantiška, kaip galėtų pasirodyti. Studijos trijose šalyse – Lietuvoje, Airijoje ir Maltoje – padėjo tvirtą pagrindą sotesniam ir geresniam gyvenimui, kuriuo dabar lietuvė gali mėgautis. 

Studentiško gyvenimo pradžia – Airija

Kaunietė Neringa Kristina aukštojo išsilavinimo pagrindus padėjo savo gimtajame mieste. Bakalauro studijas baigusi Kauno technologijos universitete, ji išvyko į Airiją. „Finansinis motyvas buvo labai stiprus. Ten stipendija buvo 900 eurų per mėnesį...“, – pasakoja jauna moteris.

Airijoje ji studijavo verslo administravimą, buhalteriją, interneto svetainių dizainą. Studijos padėjo susirasti geriau apmokamą darbą, kadangi biuruose atlyginimas skiriasi kone dvigubai, jei turi aukštąjį buhalterinį išsilavinimą.

„Airijoje baigiau keletą kursų, kurie vadinasi FETAC – su jais galima įgauti darbo patirties, o baigus lengviau susirasti darbą bei gauti stipendiją“, – pasakoja lietuvė. Neringa Kristina pasimėgavo Airijoje ir studentišku gyvenimu: linksmai leido laiką su bendrakursiais, savaitgaliais siausdavo vietos klubuose, vakarėliuose. „Žodžiu, patyriau visą studentiško gyvenimo paletę: ir mokslai, ir linksmybės. Iki šiol su daugeliu likome draugais, atvyksta jie pas mane atostogų ir į Maltą“, – šypsosi pašnekovė.

Neringa Kristina Airijoje praleido 11 metų, šioje šalyje ištekėjo, susilaukė dukrytės Vanesos. „Smagu buvo kartu studijuoti ir dirbti, gauti ir stipendiją, ir atlyginimą. Gal būčiau ir iki šiol ten gyvenusi, bet... Airijos klimatas – itin lietingas. Niūrios dienos ėmė pabosti. Visada svajojau gyventi šalia žydros jūros, kur palmės ir pliažai. Daugelį metų poilsiavau šiltuose kraštuose, bandžiau įsivaizduoti, kur būtų geriausia gyventi. Ir kad nereikėtų mokytis naujos kalbos“, – pasakoja pašnekovė.

Neringa Kristina laisvai kalba keturiomis užsienio kalbomis – rusų, lenkų, anglų ir švedų. Maltoje valstybinė kalba – maltiečių, bet absoliuti dauguma žmonių kalba anglų kalba, klimatas – tiesiog tobulas! „Tiesą sakant, Maltą išsirinkau... atostogaudama. Šioje šalyje su vyru praleidome medaus mėnesį“, – pasakoja lietuvė.

Darbo ir studijų perspektyvos Maltoje

Malta – salų valstybė Viduržemio jūroje, Europos Sąjungoje – nuo 2004 metų. Šalyje gyvena apie 400 tūkst. žmonių. Gražus kraštovaizdis, uolėtos pakrantės, ramios įlankos, smėlėti paplūdimiai ir skaidri jūra traukte traukia poilsiautojus ir povandeninio nardymo mėgėjus.

Studijos Maltoje? Tarp lietuvių ši šalis visgi labiau mėgiama kaip atostogų vieta, tačiau studijuojančių lietuvių čia taip pat yra. Daugelis – pagal populiarią „Erasmus“ programą. Malta – maža šalis ir turi tik vieną universitetą (University of Malta), kurį sudaro 13 fakultetų, 15 tarpdisciplininių institutų bei 10 mokslo centrų.

Studijų užsienyje informacijos centras nurodo, kad studentui pragyvenimui Maltoje reiktų iki 1 000 eurų per mėnesį, skiriant apie 400 eurų būstui, 300 eurų maistui, 20 eurų visuomeniniam transportui. Apie 70–80 eurų gali kainuoti knygos.

Jauna moteris konstatuoja: atvykus į Maltą su mažu vaiku, darbą ir studijas suderinti sunkoka: „Tad aš vienu šūviu nušoviau du zuikius: draugė parekomendavo nuotolines studijas, todėl galėjau pagal savo pasirinktą laiką derinti atsiskaitymus ir egzaminus“.

Tokiu būdu Neringa Kristina galėjo pasirinkti net keletą studijų. Ir nuotolinės studijos paprastai nieko nekainuoja. Pasak lietuvės, studentui pragyventi Maltoje per mėnesį pakaktų 600 eurų. Maltoje ji studijavo psichologiją, fotografiją, taip pat baigė grožio terapijos kursus. Pirmus metus Maltoje jai gelbėjo santaupos, tačiau ji taip pat dalį laiko dirbo buhaltere vienoje populiariausių šalies grožio terapijos linijų – „Myoka“ ir„Marion Mizzi“. Neringa Kristina sako, kad darbo Maltoje susirasti nesunku. „Ypač kai moki vietinę kalbą. O Malta – turistinė šalis. Tad jokių problemų. Be to, aš jau atvykau su nemažu mokslo bagažu“, – sakė pašnekovė.

Studijos paplūdimyje? Taip!

Maža to, puikios išvaizdos moteris dar Airijoje dirbo fotomodeliu, tad dėmesį patraukė ir Maltoje. Čia Neringa Kristina gavo modelio vaidmenį vietiniame seriale „Santa Monica“. Maltoje ji taip pat verčiasi ir nekilnojamojo turto nuoma bei pardavimais.

„Maltoje tai geriausiai apmokamas darbas. Dirbant ne visą dieną, per savaitę galima laisvai po 500 eurų gauti“, – sako pašnekovė. Tad šiuo metu lietuvė sako dirbanti ir užsiimanti tuo, kas jai patinka. „Nemėgstu vieno monotoniško darbo. Esu labai patenkinta turėdama įvairovę – taip diena darbe greičiau prabėga ir iš savo veiklos patiri malonumą“, – teigia lietuvaitė.

Maltoje Neringa Kristina su šeima gyvena dvejus metus. „Esu laiminga, kadangi gyvenu savo išsvajotoje šalyje. Čia ne tik šilta visus metus, bet visiškai nėra lietingų dienų kaip Airijoje, salas supa žydra jūra, pliažai, daug turistų“, – Maltos privalumus vardija lietuvė.

Paprašyta palyginti studijų kokybę trijose Europos Sąjungos šalyse, kur Neringa Kristina studijavo ir įgijo patirties, jauna moteris pabrėžia, kad studijuoti sunkiausia buvo Lietuvoje: „Maltoje ir Airijoje paprasčiau, lengviau. Lietuvoje aukštesni reikalavimai, daugiau paties mokymosi. O kai prie nesunkių studijų Maltoje dar prisideda ir visada puikus oras, tai ko daugiau norėti!” Studijų svetur privalumas? Neringa Kristina juokiasi, kad Maltoje bestudijuodamas gali gulėti paplūdimyje ir mėgautis gyvenimu, o ne sėdėti tvankioje patalpoje…

Odeta VASILIAUSKAITĖ