KTU „Santakos“ slėnyje vasario 18 d. buvo atidaryta interaktyvi Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos (CERN) paroda „LHC Interactive Tunnel”.

Gausiai susirinkusiems garbingiems svečiams ir moksleiviams pristatyta iki kovo 2 d. veiksianti dviejų dalių ekspozicija: plakatų paroda „CERN in images“ ir interaktyvi instaliacija „LHC Interactive Tunnel“.

„Šis renginys iš tiesų yra neeilinis dėl daugelio dalykų. Visų pirma dėl to, kad Kaune turime vieną iš CERN eksponatų ir galėsim pažiūrėti, kaip fizika atrodo interaktyviai. Taip pat svarbu, jog ši paroda skirta tam, kad jaunimas matytų ir jaustų, kad Lietuva, Kaunas, universitetai nori juos supažindinti su mokslu, inovacijomis, naujausiomis technologijomis ir paskatinti rinktis mokslininkų karjerą“,– svečiams kalbėjo KTU Mokslo prorektorė Asta Pundzienė.

Atidarymo metu KTU Medžiagų mokslo instituto (MMI) direktorius Sigitas Tamulevičius kartu su KTU doktorantu Benu Gabrieliumi Urbonavičiumi pademonstravo, kaip mokslinė technologija gali būti paverčiama žaidimu: „protonų futbolo“ metu Didžiojo hadronų priešpriešinių srautų greitintuvo (DHG) interaktyvus tunelis vizualiai sujungia mokslo atradimus ir įprastą aplinką, svečiams leidžiant pamatyti dalelių greitintuvo veikimą ir realiai suvokti bei sudalyvauti šiame mokslo stebukle.

Ekspoziciją apžiūrėję parodos lankytojai buvo pakviesti sudalyvauti Mokslo populiarinimo veiklų konferencijoje kartu su Švietimo ir mokslo viceministre,Nacionalinio Mokslo ir technologijų centro „Mokslo sala“ projekto koordinatore Aiste Lukaševičiūte, Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos „Linpra‘“ direktoriumi Gintaru Vilda, mokslo populiarinimo, kino naujienų laidų vedėju, biologijos mokslu daktaru Rolandu Maskoliūnu.

S. Kauzonienė pristatė šiuolaikines problemas švietimo srityje ir, rodydama duomenis, kad vis mažiau žmonių renkasi mokytojų ar dėstytojų profesiją, skatino jaunimą ateityje rinktis mokslininko kelią. Viceministrė pristatė projekto „STEAM“ – gamtos mokslų, technologijų inžinerijos ar dizaino ir matematikos ugdymo – programą.

„Žinių pradmenys turi būti diegiami jau mokykloje. Norint pirmauti technologijų kūrime reikia investuoti į būsimos kartos protus ir žinias, tačiau mes norime ugdyti ne tik jaunuosius mokslininkus, bet kartu ir kelti mokytojų kompetencijas bei visuomenės susidomėjimą STEAM temomis“,– teigė S. Kauzonienė.

R. Maskoliūnas su auditorija dalinosi savo patirtimis keliaujant ir apžiūrint mokslo centrus visame pasaulyje. Jis pabrėžė tokių mokslo populiarinimo centro, kaip Kaune iškilsianti „Mokslo sala“, svarbą ugdant jaunimą.

Anot jo, smalsumas ir kūrybingumas yra dvi viena kitą varančios jėgos, todėl ne tik atsakingi asmenys, bet ir visa visuomenė turi jaustis atsakinga, formuodama mūsų ateitį. R. Maskoliūnui talkino A. Lukaševičiūtė, pristatydama projekto „Mokslo sala“ viziją, specifikas ir ypatumus. Pasak jos, auditorijoje sėdintys jaunieji mokslininkai turi visas galimybes po trejų metų patys dirbti naujajame mokslo centre Kaune.

„Čia bus galima ateiti, ką nors sugadinti, sulaužyti ir sukonstruoti iš naujo, taip įsisavinant naujausių technologijų tendencijas“, – teigė projekto koordinatorė.

Renginio dalyviai pabrėžė, kad KTU „Santakos“ slėnyje atidaryta CERN paroda yra simbolinė įžanga į 2018 m. Kauno Nemuno saloje iškilsiantį Nacionalinį Mokslo ir technologijų centrą „Mokslo sala“, kurio vienu iš rėmėjų yra pati CERN organizacija.