„Šioje kelionėje į Japoniją būta visko – tiek pačių didžiausių ir įspūdingiausių kada nors matytų scenų, tiek koncerto mažytėje scenoje miesto aikštėje prapliupus lietui. Visgi mums svarbiausia – publika, kuri buvo itin gausi šypsenų, plojimų ir susižavėjusių akių“, – pasakoja Kauno technologijos universiteto tautinio meno ansamblio „Nemunas“ meno vadovė Margarita Tomkevičiūtė.

M. Tomkevičiūtė priduria, kad kelionės – didelė ir svarbi ansamblio tradicija. Ansambliečiai gastroliuoja beveik kasmet, o egzotiškos kelionės ne tik kupinos įspūdingų vaizdų, bet ir puiki proga supažindinti pasaulį su lietuvišku tautiniu menu.

Tai jau antroji ansambliečių kelionė į Japoniją. Pirmąjį kartą Kauno technologijos universiteto tautinio meno ansamblis „Nemunas“ lankėsi dar 2018 metais. Šįkart tautinio meno ansamblis keliavo su svarbia misija – parodyti aukščiausio lygio lietuvių tautinio meno grožį japonams.

„Japonai džiaugėsi matydami mus antrą kartą savo šalyje ir mėgavosi mūsų tautiniu menu. Keletas iš jų siūlė netgi ateityje pravesti jiems lietuvių tautinių šokių pamokas, kad koncertuose galėtų prisijungti prie mūsų“, – šypsosi meno vadovė.

Iš kelionės – kupini idėjų

Kiekviena kelionė KTU tautinio meno ansambliui „Nemunas“ nariams palieka prisiminimus ir dažniausiai norą sugrįžti atgal. Ansambliečiai tikina, kad Japonija – ypatinga šalis su savita ir išskirtine kultūra, nuostabia gamta ir architektūra.

„Žavi pagarba aplinkai, šalia esančiam žmogui. Visiems buvo įdomu susipažinti su Japonijoje vyraujančiomis kulinarinėmis tradicijomis. Tobulinome ne tik valgymo lazdelėmis įgūdžius, bet ir ragavome išskirtinių, originaliai patiektų valgių“, – įspūdžiais dalijasi ansamblio meno vadovė.

Kadangi kelionė tolima, ansamblio „Nemunas“ nariai išvyko kiek anksčiau, kad iki koncertinio laikotarpio spėtų kuo plačiau susipažinti su šalimi. Visos kelionės metu jie aplankė net devynis Japonijos miestus – Tokiją, Kiotą, Kobę, Osaką, senąją sostinę Narą, Gifu, Gujo, Jaotsu ir Hiratsuką.

„Grįžome galbūt šiek tiek pavargę, bet tuo pačiu kupini kūrybinių idėjų, bendrystės jausmo, o svarbiausia – supratimo, koks įdomus yra pasaulis: ir platus, ir mažas vienu metu. Kas įprasta japonui – gali būti netikėta lietuviui, tačiau tiek daug dalykų aktualūs ir suprantami net ir kitoje Žemės pusėje, o mus sieja daugiau nei manome“, – įsitikinusi ansamblio šokėja K. Tumšytė.

Pasirodymuose – ambasadoriaus dėmesys

KTU tautinio meno ansamblis į Japoniją vyko dalyvaudamas mainų programoje su Gifu universitetu, o svarbiausias kelionės pasirodymas – „Ritoania NOW 2024“ (liet. „Lietuva DABAR 2024“) koncertas. M. Tomkevičiūtė džiaugiasi, kad visos išvykos metu jie turėjo puikias sąlygas repeticijoms ir koncertui.

„Pirmasis koncertas, kuriame dalyvavo Lietuvos ambasados Tokijuje ambasadorius Aurelijus Zykas ir Japonų Lietuvos draugystės asociacijos nariai, vyko Tokijuje. Labai šiltas ir įsimintinas buvo „Ritoania NOW 2024“ atidarymo koncertas, kurio metu ypatingo dėmesio sulaukėme iš Gifu gubernatoriaus“, – šypsosi M. Tomkevičiūtė.

Japonų studentai susižavėję stebėjo Lietuvos jaunimo entuziastingus pasirodymus, gebėjimą suburti visus bendram tikslui. Į savo meninę programą ansamblis įtraukė ir Gifu universiteto studentus – kartu šoko folklorinius šokius, žaidė žaidimus, dainavo.

„Iš viso sudalyvavome penkiuose įvairios trukmės koncertuose. Atlikome bendrus kūrinius kartu su japonų muzikos instrumentų ansambliu „Daigen-gumi“ ir Jaotsu miesto moksleiviais. Turėjome paruošę ir keletą malonių staigmenų žiūrovams. Malonu, kad sulaukėme puikios žiūrovų reakcijos“, – pasakoja M. Tomkevičiūtė.

Šiais metais KTU tautinio meno ansamblis „Nemunas“ mini 75-erių metų jubiliejų ir kviečia į šventinius renginius. Lapkričio 17 dieną, 12 val., Kauno Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje (Soboras) vyks sakralinės muzikos koncertas „Širdy praeitis atgis“. Lapkričio 30 dieną, 16 val., Kauno sporto halėje lankytojus suburs finalinis jubiliejinis koncertas „Kartų pėdomis grįžtu“.