education_400Rasa Bortkevičiūtė

Nesupranti branduolinės fizikos, tačiau myli poeziją. Absurdu laikai sinusus, kosinusus ir tangentus, tačiau mielai pasineri į prozos gelmes. Esi sutvertas humanitariniams mokslams, tačiau bijai, jog šioje srityje nėra perspektyvos bei galimybės kilti karjeros laiptais. Tad ką rinktis? Veiklą, kuri tau teikia malonumą ar veiklą, kuri tau teikia pelną?

Dvejonės dėl pasirinkimų
Prieš stojant į universitetą, jaunuolis jau žino savo stipriąsias bei silpnąsias puses ir bent miglotai įsivaizduoja savo ateitį. Kai kurie jau nuo pat mažų dienų yra pasirinkę profesiją, o mokydamiesi orientuojasi į tam tikras sritis, taip siekdami geriausio rezultato. Kiti, priešingai, delsia iki paskutinės sekundės, kuomet savo žinias reikės pademonstruoti egzaminų sesijos metu. Pagrindinis pasirinkimas – humanitariniai ar tikslieji mokslai?
Šiuo, ekonominės krizės laikotarpiu, naudingesni ir kartu paklausesni yra tiksliųjų mokslų atstovai (ypač – finansų bei ekonomikos specialistai). Nesikeičia ir klasikinių specialybių: medikų, pedagogų paklausa. Tačiau ar pasirinkus šias specialybes dėl jų populiarumo, neteks gailėtis prarastų pomėgių ir gabumų kitoje, mažiau apmokamoje ar nepaklausioje srityje? Todėl prieš renkantis specialybę, reikėtų savęs paklausti – dirbsiu tai, ką mėgstu ar tai, iš ko sugebėsiu pasipelnyti? Žinoma, pasitaiko atvejų, kai žmonės sugeba šiuos du kriterijus sujungti į vieną, tačiau pripažinkime, jog tai pasitaiko gana retai.

Humanitariniai mokslai. Ką siūlo Lietuvos universitetai?
Humanitarinių mokslų studijas siūlo kone visi Lietuvos universitetai – netgi tiksliųjų mokslų karaliumi tituluojamas Kauno technologijos universitetas. Tiesa, čia humanitariniai mokslai tėra integruoti į tiksliuosius. KTU humanitarinių mokslų fakultete galite pasirinkti iš keturių siūlomų studijų programų: kompiuterinės lingvistikos (kalbos analizės ir apdorojimo, elektroninės leidybos, darbo su informacinės kalbos, šnekos ir teksto technologijos sritys), muzikos technologijų, technikos kalbos vertimo ir redagavimo bei medijų filosofijos (medijų ir kultūros sąveikos analizės, komunikacinių terpių modeliavimo, reklamos, viešųjų ryšių darbo sritys). Vytauto Didžiojo universitetas kviečia studijuoti etnologiją, filosofiją, istoriją, lietuvių filologiją, anglų filologiją, prancūzų filologiją, vokiečių filologiją (šias studijas gali rinktis ir tie, kurie nesimokė vokiečių kalbos – universitetas rengia kursus, kurių metu studentai galės pasivyti savo bendrakursius). Bene įdomiausias studijų programas siūlo Vilniaus universiteto humanitarinis fakultetas. Greta jau išvardintų, VU siūlo lietuvių filologijos ir reklamos (šios studijos žavi savo įvairiapusiškumu – į jas įtraukiama ne tik lietuvių kalba, reklama, tačiau ir organizacijų valdymo, finansinės apskaitos ir kultūrinių projektų vadybos pagrindai), kultūros vadybos studijas.

Įstojau. Gavau diplomą. Kas toliau?
Baigus humanitarinių mokslų studijas neapversi ekonomikos pasaulio aukštyn kojomis, tačiau gali gerokai sudrebinti švietimo sistemą. Žinoma, kaip ir bet kur kitur, tam prireiks noro ir laiko. Šios studijos neatveria didžiulių galimybių verslo kūrimui ar jo plėtojimui, tačiau gali savo gyvenimą sieti su kūryba. Humanitarinių mokslų diplomas taip pat suteikia galimybę dirbti viešųjų ryšių bei reklamos specialistais, redaktoriais, stilistais, mokytojais, vertėjais, turizmo sektoriaus specialistais... Tai užtikrina bendravimą su žmonėmis, jų mąstysenos įtakojimą, kultūros lygio kėlimą... Galima net sakyti, jog kultūrinė Lietuvos ateitis atsidurs Jūsų rankose!

Turint tikslus, siekius ir, žinoma, norą – galima pasiekti aukštumų visose pasirinktose specialybėse. Tad nebijok ir drąsiai ženk į savo ateitį!