Žemiau pristatome keturias skirtingas erdves, esančias Kaune. Vienose iš jų studentai galės iš arčiau pajusti mokslininko darbą, o kitose – aktyviai praleisti laisvalaikį.
Mokslo ir inovacijų populiarinimo centras „Mokslo sala“
Jau visai netrukus Kauno Nemuno saloje duris atvers pirmasis Lietuvoje Mokslo ir inovacijų populiarinimo centras „Mokslo sala“. Jame lankytojų lauks net 140 objektų talpinanti ilgalaikė ekspozicija, modernus planetariumas, STEAM laboratorijos, įvairios kultūrinės ir edukacinės veiklos.
„Mokslo salos“ misija – sužadinti smalsumą ir įkvėpti visus eksperimentuoti. Centras siekia sujungti akademinį mokslą su pramogomis ir paneigti mitą, kad smagu negali būti vertinga. Dėl to čia bus kviečiami visi – ieškoti, klysti ir išbandant inovatyvius metodus, atrasti meilę mokslui iš naujo“, – kalba Mokslo ir inovacijų populiarinimo centro „Mokslo sala“ vadovė Aistė Lukaševičiūtė.
Bene viena unikaliausių „Mokslo salos“ sričių – inovatyvios laboratorijos, kurias šiuo metu įrenginėja Kauno metodinis STEAM centras ir aktyvi miesto universitetų bendruomenė. Tam, kad STEAM metodinio centro veikla vystytųsi sklandžiai, jėgas sujungė ir bendradarbiavimo sutartį pasirašė net trys Lietuvos aukštosios mokyklos, tarp kurių – KTU.
„Šiuo metu čia ruošiamos keturios laboratorijos. Viena iš jų – specializuota „Išmanaus miesto“ laboratorija, kurios gaires, viziją ir metodologiją sukūrė KTU mokslininkai. Taip universitetas prisidėjo, ne tik rengiant naują laboratorijos konceptą, bet ir visą STEAM centrą įkvėpė daugiau domėtis šiuolaikinės miesto inžinerijos, architektūros, technologijų, urbanistikos tyrimais ir ateities inovatorių ugdymu“, – pabrėžia A. Lukaševičiūtė.
KTU ir „Mokslo salos“ bendras tikslas – naujos kartos inžinerinių ir technologijų specialistų kompetencijų auginimas, sudominant juos STEAM krypties disciplinomis ir mokymusi apskritai. Bendradarbiaujant siekiama parodyti, kad net sudėtingiausi dalykai gali būti paaiškinami praktiškai ir suprantamai.
„Tiek standartizuotose, tiek „Sumanaus miesto“ laboratorijose apsilankę studentai turės galimybę iš arčiau susipažinti su mokinių STEAM krypties ugdymo metodikomis, daugiau sužinos apie modernias technologijas, infrastruktūros ir miesto planavimo inovacijas. Taip pat bus kviečiami prisidėti prie švietimo srities projektų“, – teigia A. Lukaševičiūtė.
UNESCO paveldo pastatai
Kaunas išsiskiria ne tik inovatyvumu, bet ir modernumu bei istoriniu paveldu. Pats miestas yra įtraukas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą kaip urbanistinė vietovė, todėl ne vienas Kaune esantis pastatas susilaukia didelio miestiečių ir miesto svečių dėmesio. UNESCO Nominacinėje byloje iš viso aprašyti net 216 vertingiausių Kauno pastatų.
„Šiame mieste vyrauja modernizmo stilius su art deco elementais. Ką būtinai reikėtų aplankyti – Prisikėlimo bažnyčią, kuri tikriausiai yra vienintelis to laikmečio pastatas su ant stogo esančia koplyčia“, – sako KTU Architektūros ir statybos instituto (KTU ASI) Architektūros ir urbanistikos tyrimų centro vadovas Vaidas Petrulis.
Taip pat Kaune galima pamatyti funikulierius, vienintelius tokio tipo Lietuvoje išlikusius iš tarpukario laikotarpio. Be to, čia yra Vytauto Didžiojo Karo muziejus ir Nacionalinis M. K. Čiurlionio muziejus. Šių muziejų pastatai taip pat išsiskiria savo modernistine architektūra.
„Džiaugiamės, kad į UNESCO sąrašą įtraukti ir keturi KTU priklausantys pastatai – Istorinė Chemijos tyrimų laboratorija, esanti Radvilėnų pl. 19, KTU centriniai rūmai (buvęs Žemės ūkio bankas), esantis K. Donelaičio g. 73, Ekonomikos ir verslo fakultetas, esantis K. Donelaičio g. 50 ir buvę Ateitininkų rūmai, kuriuose rasite Laisvės al. 13“, – vardija V. Petrulis.
Vienas įdomesnių pastatų yra ir Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakultetas, esantis A. Mickevičiaus gatvėje 37. Jis pastatytas 1913 metais ir ten buvo įkurta Komercijos mokykla.
„Bet būtent čia yra pirmieji Lietuvos universiteto, vėliau pavirtusio Vytauto didžiojo universitetu, o dar vėliau Kauno politechnikos institutu ir šiandien – KTU, rūmais“, – priduria V. Petrulis.
Laboratorijų centras „M-Lab“
2023 metų pabaigoje duris atvėrė KTU studentų miestelyje iškilęs tarpdisciplininis eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Išskirtinio mokslinių tyrimų centro infrastruktūra leidžia reikšmingai plėtoti aukščio lygmens tarptautinius tyrimus, svarbiausias mokslininkų kompetencijas sutelkiant naujų gamybos procesų, medžiagų ir technologijų bei sveikatos technologijų ir biotechnologijų prioritetų vystymui.
„Centre sukurta ir įveiklinta infrastruktūra, įskaitant naujausią ir moderniausią mokslinių tyrimų įrangą, efektyviai pritaikyta tarpdiscipliniškumo vystymui, o pagrindinės veiklos telkiamos į siekius pastebimai didinti mokslo ir verslo bendradarbiavimo apimtis, kartu kuriant inovatyvius, aukšto technologinio parengtumo lygio produktus“, – sako KTU „M-Lab“ Veiklos vystymo vadovė dr. Lolita Jurkšienė.
Centre didelis dėmesys skiriamas ir įkurtai jaunųjų tyrėjų erdvei „Young Lab“, kurioje laukiami KTU studentai. Viena šios erdvės dalių – moderni, pritaikyta inovatyviems teorinių žinių įsisavinimo metodams, bendradarbiavimo įgūdžių tobulinimui, socialinio bendravimo ir bendradarbiavimo plėtrai. Čia KTU studentai gali įgyti praktinių įgūdžių, orientuotų į komandinį darbą, kūrybiškumo skatinimą, realių problemų analizę ir unikalių sprendimų paiešką
„Kita šios erdvės dalis skirta praktinių įgūdžių tobulinimui – studentai gali praktiškai prisiliesti prie įvairių gaminių prototipų kūrimo procesų, naudojant naujausią mokslinę įrangą.“, – teigia dr. L. Jurkšienė.
Taip pat čia gali burtis studentų komandos, pasiruošusios ugdyti technologijų kūrimo ir perdavimo gebėjimus bei įgyvendinti realius ir inovatyvius, tačiau didelėmis rizikomis pasižyminčius praktinius sprendimus be didelių išlaidų ir laiko sąnaudų.
„Drąsiausieji inovatyvias idėjas turintys studentai galės steigti startuolius. Šiame procese jie sulauks ankstyvoje verslo veiklų stadijoje labai reikalingos mentorių (mokslininkų, verslo vystymo praktikų) pagalbos, įgis vadybinių ir techninių žinių“, – sako dr. L. Jurkšienė.
Dalis laboratorijų centro „M-Lab“ erdvių pritaikytos studentams, norintiems ne tik sukaupti išskirtinę studijų patirtį, bet ir sėkmingai formuoti būsimos karjeros kelią. Įgyta praktinė patirtis ir kompetencijos padės užtikrinti brandų pasirengimą darbo rinkai po studijų baigimo, nepaisant to, kokias ateities veiklas studentas nuspręs pasirinkti – ar tęsti mokslininko karjeros kūrimo kelią, ar užimti aukštos kvalifikacijos specialistų darbo vietas verslo įmonėse.
KTU tarpdisciplininį eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų centrą „M-Lab“ rasite Studentų g. 63a, Kaunas. Norint prisijungti prie KTU „M-Lab“ veiklų, kreiptis el. p. lolita.jurksiene@ktu.lt.
KTU Sporto ir sveikatingumo centras
Kaune galima rasti aktyvaus laisvalaikio praleidimo galimybių. Mieste gausu vietų įvairioms fizinio aktyvumo formoms – ilgesnių ar trumpesnių distancijų pasivaikščiojimams, gausu įvairiausių dviračių maršrutų, ne vienoje miesto dalyje yra įsikūrusios sporto aikštelės. Jas galima rasti tiek Panemunės šile, tiek Nemuno saloje netoli „Žalgirio“ arenos. Taip pat sporto aikšteles turi KTU, į kurias gali užsukti ne tik universiteto darbuotojai ar studentai, bet ir visi miestiečiai.
„Krepšinio aikštelių aikštynas, kuris yra atviras nemokamai sportuoti visiems, yra bene populiariausias ir lankomiausias. Dvi dirbtinės vejos futbolo aikštelės, turinčios apšvietimo sistemą, populiariausios vakarais, kai susirenka draugų ar kolegų komandos pasivaržyti tarpusavyje. Futbolo aikštėmis naudotis galima iš anksto užsiregistravus. KTU bendruomenės nariai čia sportuoja nemokamai, o svečiai – pagal patvirtintus įkainius“, – sako KTU Studentų reikalų departamento direktorė Kristina Skučienė.
Taip pat KTU turi paplūdimio tinklinio aikštelę. Be to, 400 metrų bėgimo take aplink stadioną mankštintis gali visi be išankstinės registracijos. Taip pat sporto erdvių yra įrengta prie kai kurių KTU bendrabučių arba juose. Sporto infrastuktūra Studentų miestelyje kuriama taip, kad būtų patraukli ir aktyviai sportuojantiems, ir norintiems pasimankštinti. Prie vieno iš bendrabučių (Studentų g. 71), bendradarbiaujant su viena įmone, įrengtas multifunkcinis sporto suolelis mankštai ir įvairiems sporto pratimams atlikti.
„Universitete yra dvi sporto salės (Cheminės technologijos ir Statybos ir architektūros fakultetuose), kuriose bendruomenės nariai ir svečiai renkasi žaisti krepšinį, salės futbolą, badmintoną, tinklinį, kriketą arba naudojasi įrengta laipiojimo sienele. Kaip ir futbolo aikščių atveju, norint sportuoti minėtose sporto salėse, reikalinga išankstinė registracija, o svečių atveju taip pat taikomas mokestis“, – priduria K. Skučienė.
Daugiau informacijos apie sporto aikšteles galite rasti čia.