Veikiausiai gramatiką ir žodžius jau mokate neblogai, tad jūsų tikslas – pasikartoti medžiagą, spręsti testus, klausytis įrašų, radijo ar tinklalaidžių bei rasti kitų efektyvių būdų įtvirtinti žinias.
Taigi, straipsnyje apžvelgiame pagrindinius metodus, kurie gali pagerinti ir paskatinti mokymąsi, bei du plačiai taikomus metodus, kurie, kaip parodė neseniai atlikti tyrimai, apčiuopiamos naudos nedavė.
1. Imersija – „panardinimas“
Imersija („panardinimas“) – vienas iš įprastų mokymosi būdų, padedančių ir itin tinkančių mokantis kalbų: mokinys atsiduria aplinkoje, kurioje kalbama tik viena konkrečia kalba, šiuo atveju – anglų.
Žinoma, puikus būdas atsidurti kitakalbėje aplinkoje – išvykti atostogų, tačiau iki pat brandos egzaminų sesijos oficialių atostogų jau nebus, tad kartu – ir galimybės išvykti pasipraktikuoti. Tačiau gal jūsų mieste ar internetu vyks koks nors renginys – seminaras ar kursai anglų kalba, gal kokio nors renginio metu reikės savanorių? Tai suteikia galimybę ne tik papildyti esamas, bet ir įgyti naujų žinių. Šnekamąja anglų kalba būsite apsupti natūralioje aplinkoje, ne klasėje.
2. Mokymasis dažnai ir po truputį
Mokymasis dažnai ir po truputį (angl. distributed practice) – naujas terminas ilgą laiką praktikuotam reiškiniui. Įvairūs tyrimai parodė, kad ilgi mokymosi maratonai ar tiesiog bandymai per trumpą laiką įveikti didelius kiekius medžiagos nėra tinkamos strategijos efektyviam mokymuisi, nes informacija neįrašoma į ilgalaikę atmintį.
Taigi, jei buvote nusprendę anglų kalbai skirti 2 dienas per savaitę, verčiau kasdien skirkite bent po 1 valandą. Medžiagą, kurią reikia pasikartoti, suskaidykite į nedidelius segmentus. Mokymosi rezultatai bus kur kas geresni. Jei reikia perskaityti didelius kiekius medžiagos, svarbiausia neskubėti ir nepervargti.
3. Įvairūs žinias praktiškai įtvirtinantys testai
Testai – taip pat puikus būdas pagerinti mokymąsi. Atlikdami praktinius testus, mes neišvengiamai turime įdarbinti smegenis. Testai ugdo gebėjimą prisiminti ir iš atminties atkapstyti anksčiau išsaugotą informaciją ir kūrybiškai ją pritaikyti.
Interaktyvių testų galite rasti internete. Primename, kad 40 proc. užduočių anglų k. VBE atitiks B1 mokėjimo lygį, o 60 proc. – B2 lygį. Taigi, pirmiausia galite paspręsti šiek tiek B1 lygio testų, tačiau vis tik pagrindą sudaryti turėtų B2 lygio užduotys. Įvairių testų rasite „Google“ paieškos laukelyje įvedę raktinę frazę „English grammar tests“. Galite atlikti ir IELTS klausymosi ar kitus testus. Taip pat galite rasti klausymosi, skaitymo ir žodyno tekstų: išbandykite ir juos.
4. Mokymosi kortelės, arba Flashcards
Vienas psichologinio ugdymo tyrimas parodė, kad kortelės (angl. flashcards) yra dar vienas praktinio testavimo būdas bei veiksmingas mokymosi metodas, pagalbinė priemonė įsiminti informaciją. Ant abiejų kortelės pusių užrašoma tam tikra informacija. Vienoje kortelės pusėje paprastai yra klausimas ar sąvoka, o kitoje – atsakymas arba termino paaiškinimas.
Taigi, šios kortelės skatina pasukti galvą, mąstyti, prisiminti informaciją.
5. Netiesioginis anglų kalbos mokymasis
Netiesioginis mokymasis – labai dažna praktika, tačiau konkretesnio jį apibūdinančio termino kol kas nėra. Netiesioginis, arba kitaip – nematomas mokymasis, yra susijęs su nesąmoningai informaciją sugeriančia mūsų smegenų dalimi.
Mūsų smegenys užsienio kalbą apdoroja analogiškai gerai kaip ir gimtąją, kai esame į tą kalbą „panardinami“, o ne kalbos mokomės sąmoningai bei dirbtinai (t. y. kai mokymasis sutelktas į gramatiką, žodžių „kalimą“ ir t. t.). Taigi, mokymasis tiesiog laiką leidžiant anglakalbėje terpėje (bendraujant su užsieniečiais, angliško radijo klausymasis ir kt.) – kur kas efektyvesnis už kitus mokymosi būdus.
6. Skirtingos informacijos gausa
Jau ne viename tyrime įrodyta, kad gramatikos „kalimas“ ar sąmoningas kalbos mokymasis nėra toks efektyvus kaip mokymasis ir kartu mėgstamos veiklos sugretinimas. Puikūs būdai yra klausytis radijo, tinklalaidžių ar žiūrėti filmus anglų kalba su angliškais subtitrais (jie labai gelbsti suvokiant bendrą kontekstą).
Taip pat skaitykite:
Ruoštis anglų kalbos egzaminui – TOP 5 tinklalaidės
O, pavyzdžiui, susikoncentravę į vieną žodį ar gramatikos frazę, daug naudos negausite, bet klausydamiesi muzikos, radijo, žiūrėdami filmus anglų kalba, skaitydami anglišką literatūrą ar naujienų portalus anglų k., būdami anglakalbių žmonių draugijoje net to nesuvokdami geriau įsisavinsite informaciją.
Dvi technikos, kurių mokydamiesi anglų kalbos tikriausiai norėsite atsikratyti
Paryškinimas (angl. highlighting). Tyrime, kuriame buvo nustatyta kortelių (angl. flashcards) nauda bei įrodytas netiesioginio kalbos mokymosi veiksmingumas, nustatyta, kad tam tikros informacijos paryškinimas ar pabraukimas iš esmės buvo neveiksminga mokymosi technika.
Mnemoninis mokymasis, arba įvaizdžių asociacija
Mnemoninis mokymasis – metodas, kai mes ką nors prisimename susiedami vaizdą ar metaforą su žodžiu, padedančiu mums tai atsiminti. Tačiau tyrimai taip pat parodė, kad toks mokymosi būdas retai kada yra efektyvus ir gali per daug apsunkinti mokymosi procesą.
Tiesa, jei išbandėte šiuos metodus ir jums jie puikiai suveikė, galite juos taikyti.
Galiausiai, nepamirškite dar kartą peržvelgti anglų kalbos brandos egzamino užduočių reikalavimų ir kelerių praėjusių metų užduočių.
___________________________________________________________________________________________
Informaciją parengė Rūta Anusevičienė