Anglų k. VBE kalbėjimo dalį sudaro net 25 proc. VBE įvertinimo, tad patirti nerimą yra normalu. Taigi, Šiaulių Simono Daukanto inžinerijos gimnazijos anglų kalbos mokytoja Vilija Pažūsienė bei „Alfa klasės“ anglų kalbos korepetitorė Ugnė Andriejūnaitė dalijasi patarimais, kaip sumažinti stresą ir geriau pasiruošti šiam išbandymui, kaip prieš egzaminą tiesiog nepakenkti sau.
Geresnis pasiruošimas lemia didesnį užtikrintumą kalbėjimo metu: įsigilinimas į užduočių struktūrą ir reikalavimus
Peržiūrėk ankstesnių metų užduotis. Ruošdamasis anglų kalbos kalbėjimo daliai, peržiūrėk ir išanalizuok ankstesnių metų kalbėjimo užduotis NŠA svetainėje. Tikimybė, jog šiais vėl gausime siurprizą ir užduotys skirsis, yra didelė, tačiau klausimų formuluotės išlieka panašios, užduotys vis tiek turėtų atitikti dvyliktoko žinių lygį ir žodyną.
Įsigilink į užduotį. Mokykis kuo atidžiau perskaityti klausimą. Labai svarbu kalbant aptarti visus aspektus, paminėtus užduotyje: jeigu prašoma palyginti, tuomet reikia palyginti. Atkreipk dėmesį į tai, kelių argumentų ir pavyzdžių prašoma.
Tinkamas vaizdinės medžiagos apibūdinimas. Išmok tinkamai apibūdinti paveikslą ar lentelę. Jei nesi tikras, kaip tai padaryti, „Google“ paieškoje suvedęs „ESL describing charts“ surasi pavyzdžių ir naudingų frazių, kurias galėsi pavartoti egzamino metu.
Struktūruok savo kalbėjimą – vartok diskurso žymiklius (angl. discourse markers): to begin with, firstly, secondly, moreover ir t. t., kad parodytum, jog nuo vieno klausimo ar argumento pereini prie kito.
Naudok laikmatį. Pasipraktikuok kalbėti viena iš ankstesnių metų temų, matuodamas laiką. Išmoksi orientuotis laike, imsi kalbėti laisviau. Aktyvus treniravimasis saugioje aplinkoje padeda tvirčiau jaustis egzamino metu.
Pasikartok svarbiausią medžiagą, perversk užrašus. Jei kyla noras paskutinę minutę perversti užrašus, taip ir padaryk, nes vėliau graušiesi to nepadaręs. Pasikartok sustabarėjusias frazes, jungtukus, statistinių duomenų, nuotraukų palyginimo strategijas ir ramiai eik pasivaikščioti gamtoje arba įsijunk mėgstamą serialą ar filmą.
Patarimai prieš egzaminą: pasirūpink savo organizmu ir psichologine būkle
Laikykis rutinos. Artėjant egzamino dienai kelkis ir eik miegoti įprastu metu, gyvenk įprastą gyvenimą: kuo labiau tavo veikla primins įprastą šiokiadienį, tuo ramiau jausiesi.
Gerai išsimiegok. Visi žinome, kad nuovargis trukdo susikaupti ir greitai orientuotis naujose situacijose, to ypač reikia atliekant dialogo užduotį, kai reikia teikti pasiūlymus, reaguoti čia ir dabar. Turėk omenyje, kad miegoti rekomenduojama bent 8 valandas, todėl vakare atsijunk nuo socialinių tinklų ir skirk pakankamai laiko kokybiškam poilsiui.
Atkreipk dėmesį į mitybą. Egzamino išvakarėse verčiau neeksperimentuok su maistu: valgyk įprastus, maistingus, lengvai virškinamus produktus, kurie neapsunkins žarnyno, kartu – ir mąstymo, ir padės pasirodyti kuo geriau.
Gerk pakankamai vandens. Labai svarbu nepamiršti gerti pakankamai vandens, nes jo trūkumas pasireiškia energijos stoka, vėlgi apsunkina mąstymą, lemia nuotaikų kaitą.
Patarimai egzamino išvakarėse: sustyguok paskutinius „techninius“ niuansus
Vakare susidėk visas reikiamas priemones: rašiklį, ID kortelę, ID numerį, vandens buteliuką, kad ryte netektų nervintis nerandant būtinų daiktų.
Iš vakaro pasitikrink egzamino laiką. Jei nesi tikras, kur vyks egzaminas, gera mintis – nuvažiuoti ten viešuoju transportu arba automobiliu, kad žinotum, kokio maršruto autobusu važiuoti, kiek laiko skirti kelionei, ir t. t.
Paprašyk draugų arba šeimos narių tave pažadinti, jei nesuveiktų žadintuvas (juk ką tik atsukome laikrodžius, daugeliui sunku atsikelti valanda anksčiau): taip nebijosi pramiegoti ir ramiai ilsėsiesi naktį.
Patarimai egzamino dieną
Kalbėjimo rytą atlik kvėpavimo pratimų, išliek susikaupusią energiją pašokinėdamas, šokdamas ar trumpai pasivaikščiodamas.
Būtinai papusryčiauk. Jei į kalbėjimą ateisi ne tik gerai išsimiegojęs, bet ir pavalgęs, nepadauginsi kofeino ir cukraus, tavo kūnas tau atsidėkos ir patirsi mažiau nerimo.
Apsirenk patogiai drabužiais, kurie nespaudžia, neveržia, tačiau yra tvarkingi ir be įžeidžiančių užrašų: taip parodysi pagarbą egzamino vykdytojams, vertintojui ir kalbėjimo porininkui.
Jokiu būdu nenaršyk socialiniuose tinkluose, ypač jei tavo atsakinėjimo laikas yra vienas paskutiniųjų. Atmink, kad mokinių žinių lygis skiriasi, reakcijos – taip pat, ir tai, ką kiti platina socialiniuose tinkluose, gali visiškai neatitikti tavo situacijos.
Atvyk bent 10-15 minučių prieš skirtą laiką, kad spėtum pasidėti daiktus ir susikaupti prieš egzaminą.
Labai svarbu palikti telefoną ir išmanųjį laikrodį tam skirtoje patalpoje, nes bet koks pyptelėjimas reikš tavo egzamino pabaigą ir visų 25 taškų praradimą!
Stenkis negalvoti apie tai, kas blogo galėtų nutikti. Vertintojai yra tavo pusėje, visa švietimo bendruomenė supranta, kiek nerimo dvyliktokai patiria egzaminų laikotarpiu, ir linki, kad kiekvienam pasisektų.
Prisimink – viskas, ką išmokai, yra tavo galvoje, tad drąsiai pirmyn ir kuo didžiausios sėkmės!
_________________________________________________________________________________
Informaciją paruošė Rūta Anusevičienė