Per pastaruosius kelis dešimtmečius darbo rinka sparčiai keitėsi ir, kaip teigia vienas populiarus posakis, vienintelis pastovus dalykas gyvenime yra pokyčiai.
Natūralu, kad abiturientams karjeros, kuri nuoširdžiai domintų, teiktų pasitenkinimą ir garantuotų finansinį saugumą, paieškos gali būti sudėtingos.
Tačiau jie turi vieną didelį pranašumą, kurio neturėjo ankstesnės kartos – technologijas, kurios suteikia galimybę domėtis įvairiomis karjeros sritimis.
Taigi, susipažinkite su 10 geriausių ateities sektorių bei profesijų.
1. Aplinkosaugos, tvarumo sektorius
Mūsų planeta stoja į akistatą su dideliais iššūkiais, o problemos artimiausiu metu išliks. Taigi, tvarumo ir aplinkos mokslų studijų programos – vienos perspektyviausių. Įgytas bakalauro ar magistro laipsnis atveria karjeros galimybes: dirbti teisės, politikos, komunikacijos srityse, viešajame sektoriuje.
Studijų programose dėmesio skiriama išteklių valdymo būdams ir etikai. Klimato kaitos grėsmei didėjant, tikimasi, kad su tvarumu susijusios specialybės taip pat dar sparčiau populiarės.
Keli studijų programų Lietuvos aukštosiose mokyklose pavyzdžiai:
- Verslo tvarumo vadyba;
- Tvaraus verslo vadyba;
- Tvarus verslas ir žaliosios technologijos ir kt.
2. Robotika
Kodėl robotika? Ji daro įtaką bene kiekvienam šiuolaikinio gyvenimo aspektui, įskaitant sveikatos apsaugą, visuomeninę raidą ir verslo procesus.
Pavyzdžiui, ateityje sveikatos priežiūros srityje robotai galės dar plačiau talkinti gydytojams. Robotai pasitelkiami tyrinėjant ir kitų planetų paviršių, vykdant misijas, jie keičia padavėjus, barmenus ir kt. Taip pat robotika padeda įmonėms sumažinti įprastoms kasdienėms užduotims skiriamą laiką.
3. Sveikatos priežiūra
Sveikatos priežiūra visada bus paklausi sritis, o joje nuolat trūksta:
- kvalifikuotų gydytojų;
- gydytojų padėjėjų;
- slaugytojų;
- kitų medicinos specialistų.
Įvertinus faktą, kad visuomenė sensta, galima prognozuoti, kad per artimiausią dešimtmetį sveikatos sektorius taip pat augs.
Sveikatos priežiūros srityje galima rinktis iš daugybės darbų. Pavyzdžiui, dirbti laboratorijoje ar visuomenės sveikatos tyrimų analitiku, kineziterapeutu, dirbti ligoninėse ir tiesiogiai bendrauti su pacientais, su ne pelno organizacijomis ir t. t.
4. Verslo analitika
Kol egzistuos verslas, tol reikės ir analitikų. Ir toliau augant elektroninei prekybai, socialinei žiniasklaidai bei įsivyraujant technologijoms, darbuotojų poreikis sektoriuje išliks didelis.
Norint dirbti verslo analitiku, galima pritaikyti matematikos ar duomenų mokslo ir statistikos studijas.
Beje, studentams, baigusiems verslo ar verslumo bakalauro studijas, prireiks gerų bendravimo įgūdžių, kad galėtų teikti informaciją suinteresuotosioms šalims.
5. Biomedicinos inžinerija
Ši studijų kryptis ypač tinka tiems, kurie nori sužinoti apie planetoje egzistuojančios gyvybės ir pažangiausios inžinerijos ryšį. Biomedicinos inžinieriai, siekdami pagerinti žmonių sveikatą, sutelkia dėmesį į technologijų pritaikymą.
Šie specialistai kuria žmonių gyvybes gelbstinčią įrangą, dirbtinius organus ir kt. Pavyzdžiui, medicinos sektoriuje plačiai naudojami dirbtiniai inkstai.
6. Biometrika
Dar viena ateities karjeros kryptis yra susijusi su biometriniais duomenimis. Biometrika yra sritis, kurioje žmonės mokomi kurti prietaisus, atpažįstančius gyvus organizmus.
Puikus pavyzdys – veido atpažinimo sistema. Per kelerius artimiausius metus biometriniai duomenys ir šių duomenų skaitytuvai dar sparčiau keis įprastas identifikavimo priemones. Jie pakeis ir daugelį slaptažodžių, kuriuos naudojame elektroniniuose įrenginiuose.
Įmonės „Grand View Research“ duomenimis, jau vien iki 2025 m. biometrinių duomenų srityje darbo vietų skaičius padidės beveik 20 proc.
7. Teismo medicinos studijos
Teismo medicinos ekspertai bus reikalingi visuomet, o kasdieniame jų darbe reikės pritaikyti šiuolaikines technologijas, padedančias tirti nusikaltimus. Akivaizdu – teismo ekspertizė tampa vis labiau skaitmenizuota sritimi, kurioje pritaikoma vis daugiau pažangiausių technologijų.
Taigi, prireiks specialistų, turinčių informacinių sistemų žinių. Šie specialistai gali kurti programinės įrangos platformas teismo ekspertizės įrodymams apdoroti.
Studentai, kurie pasirenka studijuoti teismo ekspertizę, didelę savo studijų laiko dalį praleidžia krimsdami matematikos ir gamtos mokslus bei baudžiamąją teisę.
8. Kompiuterinių žaidimų dizainas
Kompiuterinių vaizdo žaidimų dizainas yra sritis, kuri, kaip tikimasi, ir toliau plėsis.
Dizaineriams būtini šie įgūdžiai:
- kompleksinės matematikos žinios;
- animacijos, garso žinios;
- programavimo įgūdžiai.
Vaizdo ir kompiuterinių žaidimų dizainas skirtas ne tik pramogoms. Taip pat kuriami mokomieji – saugos darbe ir karinio mokymo žaidimai, žaidimai, mokantys, kaip reaguoti į incidentą ir suteikti pirmąją pagalbą ugniagesiams ar kitiems gelbėtojams.
Skaičiuojama, kad iki 2025 m. pasaulinė vaizdo žaidimų rinka pasieks 268,8 mlrd. JAV dolerių.
9. Naftos inžinerija
Pastaraisiais metais technologinė pažanga naftos bendrovėms iš skalūnų darinių leido išgauti naftą, kurios dar prieš dešimtmetį nebuvo galima panaudoti. Dėl to naftos inžinieriai yra labai paklausūs.
Naftos inžinerijos laipsnį įgiję absolventai galės siekti tarptautinės gręžinių, gamybos ir rezervuarų inžinierių karjeros. O paslaugų vadybininkai bus reikalingi prižiūrėti operacijas įvairiose stotyse. Šiame sektoriuje kitose šalyse yra daug laisvų darbo vietų, todėl tai viena geriausių specialybių.
10. Kibernetinis saugumas
Kasmet visame pasaulyje įvyksta stambių skaitmeninių atakų, įsilaužiama į vyriausybių ir stambių įmonių kompiuterių sistemas. Dėl to siekiant apsaugoti kompiuterių sistemas dedamos maksimalios pastangos.
Daiktų internetas padidino darbuotojų, dirbančių ir bendraujančių internetu, kiekį, o tai reiškia, kad reikia ir daugiau kibernetinio saugumo specialistų. Darbą jie ras ne tik valstybinėse įstaigose, bet ir sveikatos priežiūros, energetikos ir saugos paslaugas teikiančiose įmonėse.
Kaip pasirinkti tinkamiausią karjerą?
Sprendžiant dėl būsimos specialybės svarbu atsižvelgti į karjeros perspektyvas.
Geriausi darbai garantuoja:
- ilgalaikį stabilumą;
- sektoriuje nuolat diegiamas inovacijas;
- galimybę gauti solidų atlyginimą.
Kai jau žinote, kurios sritys bus paklausios ateityje, galite priimti labiau pagrįstą sprendimą.
Informaciją parengė Rūta Anusevičienė