Trumpa 2022 m.  VBE neišlaikiusiųjų statistika
  • Matematikos VBE neišlaikė daugiau nei kas trečias kandidatas, t. y. 35,4 proc. abiturientų.
  • Informacinių technologijų VBE – 14 proc. 
  • Lietuvių kalbos ir literatūros VBE – 8 proc. 
  • Chemijos – beveik 4 proc. 
  • Fizikos VBE – beveik 3 proc.
  • Biologijos – 2,7 proc. 
  • Anglų kalbos – apie 2 proc. 
  • Rusų kalbos – 1 proc. 
  • Geografijos VBE – 0,9 proc.  
  • Istorijos – taip pat 0,9 proc.  
Taigi, labiausiai abiturientams nesisekė laikant matematikos, informacinių technologijų ir lietuvių kalbos ir literatūros VBE. Su šia statistika plačiau susipažinti galite Nacionalinės švietimo agentūros interneto svetainėje
 
VBE perlaikymas 
 
Taip pat verta paminėti ir tuos abiturientus, kuriems nepavyko surinkti reikiamų balų, kad įstotų į pageidaujamas aukštųjų mokyklų specialybes. Taigi, kasmet apie 2 tūkst. abiturientų reikiamus brandos egzaminus perlaiko. 
 
Galima perlaikyti tik vienintelį – lietuvių kalbos ir literatūros VBE
 
Per pagrindinę sesiją tais pačiais metais įmanoma perlaikyti tik privalomąjį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą, tačiau jau tik pakartotinėje sesijoje ir tik mokyklinį, o tai užkerta kelią tais metais rinktis universitetines studijas. Todėl dalis svajojusiųjų studijuoti kolegijose ar universitetuose kitąmet vėl laiko lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį egzaminą. 
 
Neišlaikius kitų VBE (tiek mokyklinių, tiek ir valstybinių), juos galima laikyti jau tik kitąmet. 
 
Nesutinkate su įvertinimu? Galite teikti apeliaciją
 
Jeigu nesutinkate su VBE neigiamu įvertinimu, per 2 d. d. (o jei laikėte mokyklinį – per 3 d. d.) nuo rezultatų paskelbimo dienos dar galite teikti mokyklos vadovui apeliaciją ir prašyti dar kartą peržiūrėti ir iš naujo įvertinti jūsų darbą. Apeliaciją teikti patariama, jei esate įsitikinęs ir galite pateikti konkrečius argumentus, kad įvertinimas – klaidingas, ypač jei iki išlaikymo ribos pritrūko vos vieno kito taško. Pateikus apeliaciją egzamino darbas vertinamas iš naujo, tad vis tiek yra tikimybė, kad po patikrinimo įvertinimas padidės ir egzaminą išlaikysite. Jei įvertinimas liks toks pats ar net sumažėjo, vis tiek nieko neprarasite, bet bent jau būsite ramūs, kad padarėte viską, ką galėjote. 
 
Kokį tolesnį gyvenimo kelią rinktis neišlaikius VBE?
 
Psichologas, karjeros konsultantas Algimantas Smailys egzamino neišlaikiusiems abiturientams pataria neskubėti ir laikytis pasirinktos krypties. Jeigu reikia, jis ragina nebijoti perlaikyti valstybinių brandos egzaminų. Jei jūsų kryptis yra aiški, o egzamino išlaikyti nepavyko arba įvertinimas poprastis, skirkite tam dar vienerius metus: įstojęs (-usi) ne ten, prarasite daugiau. Nemažai atvejų egzaminai perlaikomi sėkmingai, tik reikia rasti labai daug motyvacijos ir rimtai padirbėti. Žinoma, daug priklauso ir nuo tėvų, artimiausios aplinkos palaikymo.
 
Jeigu neišlaikėte VBE, turite net ne vieną, o mažiausiai kelias ar net keliolika pasirinkimo alternatyvų: 
  • Šiemet niekur nestoti, tačiau ruoštis papildomai ir kitais metais perlaikyti VBE;
  • Laikydamiesi požiūrio, kad ne viską gyvenime nulemia diplomas, rinktis kitas studijas (galbūt net ne universitete), o kitais metais vis tiek bandyti egzaminą perlaikyti bei perstoti;
  • Artimiausius metus dirbti arba savanoriauti ir gal net pakeisti strategiją bei laikyti dalykų, kurie jums geriau sekėsi, egzaminus, ir t. t.
Stoti ne tais pačiais metais baigus mokyklą – visiškai normali praktika ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Verta paminėti, kad kasmet tarp stojančiųjų į valstybės finansuojamas studijų vietas daugiau nei pusė – mokyklą baigusių ankstesniais metais. 
 
Kaip sau efektyviai padėti neišlaikius valstybinio brandos egzamino? 
 
Nustokite galvoti apie tai, ką galėjote daryti kitaip 
 
Venkite visų minčių „Kas būtų, jei...“, nepliekite savęs už tai, kas galėjo būti kitaip ar ką galėjote padaryti geriau, nes dėl visos šios situacijos tapsite dar nelaimingesnis ir liūdnesnis. 
 
Ką daryti? Peržvelkite visas egzamine padarytas klaidas, atlikite nuodugnią savianalizę, ištirkite, kokių klaidų darėte mokydamiesi ir apgalvokite, ko imsitės ateityje. Jei iki šiol sunku suvokti, kodėl suklupote, pasikonsultuokite su mokytoju: jis padės ne tik identifikuoti klaidas, spragas, bet ir nuspręsti, ko imtis toliau. 
 
Neužsisklęskite savyje: pasikalbėkite su artimu žmogumi
 
Apie savo jausmus bei išgyvenimus pasikalbėkite su žmogumi, kuriuo pasitikite. Tai gali būti geras draugas, bendraklasis, vienas iš tėvų, giminaitis, mokyklos psichologas ar bet kuris kitas žmogus, kuriuo pasitikite ir su kuriuo galite kalbėtis bet kokiomis temomis. Dalindamiesi išgyvenimais nusimesite naštą, o pažvelgę į situaciją kito akimis visada pasijusite geriau. Pamatysite: iškart palengvės vos išsikalbėjus. 
 
Prasiblaškykite ir susiraskite veiklų, kurios daro jus laimingus 
 
Kas padaryta, tas jau padaryta. Dabar laikas judėti į priekį ir atsikratyti nusivylimo jausmo ir kartėlio. Aišku, to padaryti nepavyks per vieną dieną, tačiau pasistengti dėl savo gerovės verta. Dabar imkitės veiklų, kurios jums teikė džiaugsmo dar iki prasidedant egzaminų sesijai: gaminkite, klausykitės muzikos, žiūrėkite filmus, serialus ar mėgstamas tinklalaides, puoselėkite savo hobį. 
 
Jei nusprendėte egzaminą kitąmet perlaikyti, neskubėkite vėl kibti į mokslus: dabar jau teks pasiruošti tik vienam egzaminui, o ne visai jų virtinei, turėsite daugiau laiko, tad pirmiausia susitvarkykite su savo mintimis ir psichologine būsena. 
 
---
Visą brandos egzaminų tvarkaraštį rasite čia.
 
Priėmimo į aukštąsias mokyklas terminus rasite čia.
 
Konkursinio balo skaičiuoklė - šiame puslapyje.
 
Priėmimo tvarka į universitetus ir kolegijas, konkursai, specialybės - žurnale KUR STOTI 2023! Jį galite įsigyti visuose prekybos centruose, spaudos kioskuose ir užsisakyti internetu.
---
 
Informaciją parengė Rūta Anusevičienė