Pasitelkusi Šiaulių universiteto programų pavyzdžius, pateiksiu porą ,,maršruto“ keitimo variantų:
- siek svajonės aplinkiniu keliu – įgyk dar ir kitą specialybę;
- ieškok svajonių veiklos tarp gretutinę kvalifikaciją suteikiančių programų – gretutinė kvalifikacija įgyjama studijuojant kitos studijų krypties dalykus.
Tarkim, norėjai gauti valstybės finansavimą studijuodamas Viešąjį administravimą Šiaulių universitete (programą vis tiek būtinai įrašyk kaip pirmąjį pageidavimą – gal ir kiti pretendentai laikė egzaminus silpniau), bet, gavęs šiek tiek žemesnius valstybinių egzaminų balus, abejoji, ar gausi krepšelį. Tada Priėmimo taisyklėse ieškok kitos programos, kurioje yra tie patys konkursiniai dalykai – gal joje numatyta gretutinių studijų galimybė. Yra! Sociokultūrinė antropologija su viešojo administravimo gretutinėmis studijomis: studijų trukmė ta pati, suteikiamas etnologijos ir viešojo administravimo bakalauro kvalifikacinis laipsnis. Baigęs šias studijas tikrai sugebėsi administruoti viešajame sektoriuje veikiančias kultūros įstaigas, nevyriausybines organizacijas ir pan. Tiesus kelias vestų per verslo ir vadybos krypčių grupę, o aplinkinis kelias – per humanitarinių mokslų studijų sritį.
Norėjai įstoti į Ekonomiką, o gal į jungtinę programą su Vroclavo universitetu Ekonomika ir darnus verslas arba į Finansų valdymo ekonomiką – visur reikia matematikos, lietuvių kalbos ir istorijos valstybinių egzaminų. Prašyme rašyk jas svajonės prioritetiškumo eile, bet žinok, kad tikslą (dirbti ekonomikos srityje) gali pasiekti ir studijuodamas Matematiką (su gretutine Ekonomika), nes egzaminų komplektas yra tas pats. ,,Matematinį kauliuką“ turinčių žmonių Lietuvoje mažėja, tad tikrai yra realių galimybių gauti krepšelį.
Dar keletas pavyzdžių. Laikiusieji fizikos, matematikos, lietuvių kalbos valstybinius egzaminus Šiaulių universitete gali rinktis Fizikos, Optometrijos studijų programas (fizinių mokslų grupė), Informatikos inžinerijos, Statybos inžinerijos, Elektronikos inžinerijos, Elektros inžinerijos arba Mechanikos inžinerijos, Aplinkos ir profesinės saugos programas. Laikiusieji biologijos, chemijos arba matematikos ir lietuvių kalbos valstybinius egzaminus gali studijuoti Taikomąją biologiją, Ekologiją ir aplinkotyrą, kaip ir Kineziterapiją – šios programos yra skirtingose krypčių grupėse.
Ateitis priklauso universaliems žmonėms, be specialybės gebėjimų, turintiems ir LABAI stipriai išlavintus socialinius gebėjimus. Prie tokių priskiriami ir mokėjimo prisitaikyti prie pasikeitusios situacijos, spręsti iškilusias problemas gebėjimai. Iškilusios ateities ,,maršruto“ problemos yra netikėtos, bet malonios, nes galimybių yra milijonai, tik norėk jas matyti.
ATEIK į Priėmimo komisiją (Vytauto g. 84), rašyk (studijuok@su.lt), skambink (tel. 841 595 755), klausk. Mes galime padėti Tau rasti dar daugiau kelių.
Patarimus dalijo Šiaulių universiteto Studijų skyriaus direktorė doc. dr. Laima Liukinevičienė
Būsimi studentai domisi Šiaulių universiteto naujienomis:
http://etaplius.lt/priemimas-i-siauliu-universiteta-aktualijos-ir-naujienos/