Idėjai, kad vasaros atostogas jų atžalos išnaudotų produktyviai ir semtųsi žinių darbo rinkoje, pritaria ir tėvai. 75 proc. jų teigia, kad leistų dirbti savo 14 m. sulaukusiems vaikams.
Kur ieškoti darbo vasarai?
Pirmoji mintis, kylanti daugeliui moksleivių – didieji darbo skelbimų portalai, tačiau jie yra orientuoti į ieškančiuosius nuolatinio darbo. Verta paieškoti specializuotų portalų: „Šiuo atveju turime dar vieną portalą – Dirbam.lt. Jame yra daugiau darbo pasiūlymų jaunuoliams. Dar yra specializuotas portalas workis.online, kur vyrauja trumpalaikių darbų pasiūlymai“, – teigia portalo „CV-Online“ rinkodaros ir ryšių su visuomene vadovė Rita Karavaitienė.
Rita Karavaitienė
Ji įsitikinusi, kad puiki terpė jaunuoliams ieškoti sezoninių darbų – socialiniai tinklai: „Rinka susiklosčiusi taip, kad didysis sezoninių, trumpalaikių darbų skelbimų srautas vis tik nusistovi feisbuko grupėse. Galime rasti netgi specializuotų grupių, pavyzdžiui, „Darbas Palangoje, Šventojoje“, „Darbai moksleiviams, studentams“ ir pan. Tie darbai būna paprastesni, sezoniniai, dažniausiai juose nereikia patirties, būna darbo pasiūlymų įsidarbinti vos kelioms dienoms“ – pasakoja specialistė.
Taip pat puiki išeitis – prisijungti prie savo miesto, rajono ar miestelio grupių socialiniuose tinkluose: taip didėja tikimybė gauti darbą kažkur arčiau namų, o kartu – ir optimizuoti transporto bei gyvenimo išlaidas.
R. Karavaitienė teigia, kad kartais net nebūtina eiti į konkrečią feisbuko grupę. Jeigu netoli namų yra kokia kavinė ar tinklo restoranas, galima tiesiog užeiti ir paklausi, ar ten neieškoma darbuotojų, palikti savo kontaktinius duomenis. Į darbdavį galima kreiptis tiesiogiai, ne per kažkokius interneto kanalus. Kartais taip darbą susirasite netgi greičiau.
Vienas efektyviausių ir užtikrintų būdų rasti darbą, kaip pasakoja „CV Online“ specialistė – per artimuosius: „Pasidomėkite, gal net toje pačioje įmonėje, kur dirba mama arba tėtis, vasarai ieškoma darbuotojų?“ – pataria R. Karavaitienė.
„Jei dirbote praeitą vasarą, jei darbdaviai pastebėjo, kad darbuotojas geras, tvarkingai atliko visas jam paskirtas užduotis, jie stengiasi kitą vasarą vėl prisitraukti tą darbuotoją, o tada dar paklausia, gal dirbti norėtų ir draugai. Per ryšius, iš lūpų į lūpas žinios sklinda geriausiai“, – sako specialistė.
Labai daug dėmesio šiemet sulaukė projektas „Pasimatuok profesiją vasarą“. Ir nors dėl didelio užsiregistravusiųjų skaičiaus registracija sustabdyta, pasidomėkite, gal koks nors panašaus pobūdžio projektas vis dar vyksta ir jūsų savivaldybėje?
Populiariausi sezoniniai darbai moksleiviams: kur turite daugiausia šansų įsidarbinti?
Dažniausiai ir darbdaviai ieško, ir patys jaunuoliai pageidauja dirbti ledų, gaiviųjų gėrimų ar suvenyrų pardavėjais. Gana dažnai darbą galima gauti pas ūkininkus, ieškančius derliaus surinkėjų, arba pas žmones prižiūrėti sodą, šienauti veją, pavedžioti augintinius ir t. t. Labai dažnai maitinimo paslaugas teikiančios įmonės ieško pagalbinių darbuotojų, padavėjų, o kai kurie ryžtasi patirties neturinčius jaunuolius apmokyti kepti picas, gaminti sušius ar kebabus. Vieni universaliausių darbų, tinkamų ir vaikams, ir paaugliams, ir studentams – skrajučių platinimas, apklausų pildymas ir pan.
R. Karavaitienė išskiria kelias esmines kryptis, orientuotas į darbo ieškančius moksleivius.
Pirmoji – turizmo / maitinimo sektoriai kurortuose, kur reikalingas klientus aptarnaujantis personalas viešbučiuose (administratoriai, kambarinės), maitinimo įstaigose (indų plovėjai, virėjų padėjėjai, barmenai, padavėjai ir t. t.): „Apskritai maitinimo sektorius yra labai priklausomas nuo jaunimo. Tai viena iš tų sričių, kurioje daugelis moksleivių ir studentų pradeda savo karjerą“, – teigia R. Karavaitienė. Dar viena sritis, kur tikimybė rasti darbą taip pat labai didelė, yra lauko prekyba.
Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad vasarą kurortuose padaugėja darbo skelbimų prekybos centruose (pavyzdžiui, „Maximose“, „Rimi“), vasarai ieškančiuose sezoninių darbuotojų. Pavyzdžiui, pernai prekybos centras „Rimi“ skelbė ketinantis įdarbinti apie 100 naujų sezoninių darbuotojų ir aktyviai kvietė prie komandos prisijungti motyvuotus studentus bei moksleivius, norinčius įgyti patirties.
R. Karavaitienė patvirtina faktą, kad nemažai jaunuolių aktyviai ieško darbo ir savo mieste: „Vėlgi viskas priklauso nuo regiono. Pagrindinės sritys, kur moksleiviai arba jaunimas dirba vasarą – vėlgi prekyba, maitinimo įstaigos, gamyba, žemės ūkis (prie jo galima priskirti uogų, grybų rinkimą, perdirbimą). Kai kuriuose regionuose gausu lauko pramogų (batutų parkai po atviru dangumi, atrakcionų parkai ir kt.), tad sėkmingai įsidarbinti galima ir ten. Dar paminėčiau ir statybų sektorių. Jaunimui čia siūlomi paprastesni pagalbiniai darbai, kur nereikalinga kvalifikacija. Dažniau tokius darbus renkasi vaikinai. Nėra didelių krūvių, svorių, ribotas darbo laikas“, – teigia darbo pasiūlymų platformos ekspertė.
Kada tinkamas metas moksleiviui pradėti ieškoti darbo vasarai?
Darbdaviai nori būti užtikrinti, kad iki sezonui prasidedant visa darbuotojų komanda jau bus suformuota, tad personalo paieškų dažniausiai neatideda paskutinei minutei.
Dar vienas iškalbingas faktas – kad darbo paklausa prieš vasaros sezoną išaugo 44,1 proc. Užimtumo tarnyba pateikia informacijos, kad jau nuo kovo aktyvėja sezoninių darbų pasiūla, stebimas sezoninių svyravimų nulemtas laisvų darbo vietų augimas. Taigi tinkamas laikas moksleiviams pradėti ieškotis darbo – dar gerokai iki baigiantis mokslo metams.
Turėkite omenyje, kad užtrunka atrankos, todėl jei norite pradėti dirbti iškart pasibaigus mokslo metams arba valstybiniams brandos egzaminams, darbo paieškų neatidėliokite.
Kokie reikalavimai taikomi įdarbinant nepilnamečius?
Lietuvoje įdarbinti galima asmenis nuo 14 metų. Tačiau visi 14–18 m. jaunuoliai dar skirstomi į dvi grupes: vaikai (14–16 m.) ir paaugliai (16–18 m.). Nuo to priklauso darbo pobūdis, darbo ir poilsio režimas, saugos ir sveikatos reikalavimai ir kt.
Norinčius dirbti moksleivius, taip pat ir jų tėvus darbdavys turi informuoti apie galimas profesines rizikas. Norint dirbti, būtina gauti tėvų raštišką sutikimą. Savo ruožtu jaunuolis turi pateikti medicininę pažymą.
14–mečiai ir 16-mečiai gali dirbti tik lengvus darbus, nekenkiančius jų sveikatai ir raidai. Taip pat teisės akte yra numatytas darbų, kurių negalima dirbti nepilnamečiams asmenims, sąrašas. Nepilnamečiai negali dirbti ten, kur yra prekiaujama alkoholiu.
Vaikai gali dirbti tik 6 val. per dieną arba 30 val. per savaitę, jiems draudžiama dirbti nuo 20 iki 6 val. (t. y. pamainomis). Be to, vaikai bent 14 kalendorinių dienų per vasaros atostogas turi ilsėtis. Paaugliai (t. y. asmenys nuo 16 iki 18 m.) ne mokslo metų laiku kasdien gali dirbti po 8 val., jų darbo savaitė – tipinės 40 val.
Vis tik dėl įvairių ribojimų įdarbinant nepilnamečius darbdaviai labiausiai pageidauja 18-mečių moksleivių ir studentų, tad jei esate pilnametis, tikimybė sėkmingai įsidarbinti šią vasarą ženkliai didėja.
Plačiau šie reikalavimai yra aprašyti Valstybinės darbo inspekcijos interneto svetainėje.
Straipsnio autorė - Rūta Anusevičienė