„Neretai mokyklos susiduria su problema, kad po kiekvienų atostogų mokiniams reikia laiko „įsivažiuoti“ – vėl priprasti prie kasdienio ugdymo proceso. Po atostogų mokiniui sugrįžti lengviau, jei jis turi aiškią dienos rutiną, kurios laikosi nuolat. Taigi atostogos yra puikus laikas formuoti moksleivio rutiną, jei tokių įgūdžių dar nėra, arba mokytis gyventi kiek pakoreguojant dienos rutiną ir tuo pačiu neiškrentant iš jos“, – paaiškina Lina Sergejevienė, Mokslo ir menų mokyklos „Taškius“ pagrindinio ugdymo vadovė.

Išgirdus žodį rutina, vis dar neretas galvoja apie ją, labiau kaip apie neigiamą dalyką, o ne kaip apie teigiamą. Dažnai tai siejama su monotonija, nuobodžiu gyvenimu, spontaniškumo ir linksmybių nebuvimu. Tačiau tai daugiau stereotipinis mąstymas. L.Sergejevienė ne tik kviečia susimąstyti apie rutinos teikiamą naudą, bet ir nori pirmiausia paaiškinti, kodėl svarbu laikytis kasdienio režimo, kokią naudą jis teikia.

Turint dienotvarkę:

  • daugiau nuveikiama (mažesnė tikimybė, kad nereikšmingi ir neplanuoti darbai išmuša iš kelio ir nedaromos nebūtinos užduotys);
  • geresnė psichinė sveikata (chaose daugiau streso ir susierzinimo, atsiranda jausmas, kad nuolat veikiama ir nieko nepadaroma, o miego ir mitybos rutinos svarbą patvirtina ir Pasaulio sveikatos organizacija);
  • daugiau laiko atsipalaidavimui (kai virš galvos nekaba skubūs bei svarbūs nebaigti darbai, nes jie padaromi, tai daugiau laiko lieka ir kokybiškam poilsiui, kas daro mus efektyvesniais ir produktyvesniais);
  • išvengiama atidėliojimo atsirandančio dėl motyvacijos stokos (dienotvarkė suteikia kryptį, nes kiekvienas veiksmas orientuotas į rezultatą, kurį trokštama pasiekti);
  • atsikratoma blogų įpročių (kai susidėliojama dienotvarkė ir laikomasi jos 2-4 savaites, greitai geri dalykai tampa įpročiu bei visiškai išstumia senuosius netinkamus;
  • geriau miegama (ritualai, atliekami prieš miegą, iš anksto nuteikia kūną miegui, sureguliuoja budrumo ir miego ritmą, o tai leidžia greičiau užmigti ir mėgautis kokybiškesniu poilsiu);
  • visiškai kontroliuojamas savo pačių gyvenimas (atliekami veiksmai reikalingi jums ir jūsų asmeniniams tikslams pasiekti, o ne plaukiama pasroviui, nesuprantant kaip greitai prabėga diena).

L.Sergejevienė sukonkretina, kad sudarant veiksmų sąrašą derėtų aptarti biologinius poreikius, dalykus kurie privalomi daryti, veiklas, kurios suteikia gyvenimui prasmės, malonumus (kasdieninius už dienotvarkės laikymąsi) bei pramogas (kartą per savaitę kaip apdovanojimą).

Keltis ir gultis panašiu laiku

Atostogos – poilsio laikas, tačiau tai nereiškia, kad miegojimas iki pietų yra naudingas. L.Sergejevienė pataria, kad kalėdinių atostogų metu vertėtų laikytis miego režimo, tik švelniai koreguoto. Pvz., jei kasryt į mokyklą keliatės 7 val., tai per atostogas iš lovos galite išsiridenti 8 val. Miegoti iki pietų arba keltis bet kokiu metu nepatartina.

„Mokiniams rekomenduojama miegoti 9 val. ir jei norime, kad jie gebėtų susikaupti ar atsimintų dalykus, kurių mokosi, tai miegoti reikia eiti laiku. Pvz., jei keliatės 8 val., tai 23 val. jau turite miegoti (ne tiesiog gulėti). Jei užmiegate ne iš karto, į tai reikia atsižvelgti ir gultis atitinkamai anksčiau. Organizmui režimas naudingas, nes padeda: tinkamai pailsėti, atsistatyti po dienos įtampų, išvengti nuovargio, lengviau susikaupti ir atlikti dienos darbus.", – kalba L.Sergejevienė.

Knygų skaitymas

Laikas su knyga turėtų būti kiekvieno moksleivio kasdienybė. Atkreiptinas dėmesys, kad svarbu pats skaitymo procesas, o ne perskaitytų knygų kiekis. Taigi tėvai neturėtų spausti per atostogas perskaityti visos bibliotekos.

Pasak L.Sergejevienės, jeigu įprastai skaitymui skirdavote pvz., 30 minučių, tai per atostogas šį laiką galima pailginti ir knygą skaityti po valandą kasdien.

„Konkretų laiką, kada skaitysite, galite pasirinkti patys. Skaitymas – nusiraminimo, atsipalaidavimo priemonė, taigi rekomenduojama ugdyti įprotį skaityti prieš einant miegoti“, – akcentuoja

Kasdienė buitis

Moksleivio rutinos dalis turėtų būti ir tam tikri buities darbai namuose. Kokius darbus galėtų atlikti mokiniai, tėvai iš anksto turėtų susitarti su savo atžalomis bei įsirašyti į dienotvarkę. Rekomenduojama naudoti įvairius vizualius planuoklius, kur galima pasižymėti atliktus darbus, o vėliau ir aptarti stebimą progresą. Tai gali tapti puikiu įrankiu ir norint gauti malonumų bei pramogų.

Ir kalėdinių atostogų metu turėtumėte nepamiršti kasdienių buities darbų. Pvz., susitvarkyti savo kambarį, atlikti rašymo stalo ar komodos daiktų inventorizaciją, padengti stalą vakarienei, supakuoti maisto dėžutes visai šeimai, rūpintis augintiniais, šluoti, siurbti, plauti indus ir pan.

Ekranų laikas

Skaičiuojama, kad mokiniai prie išmaniųjų įrenginių turėtų praleisti ne daugiau nei 1–2 valandas per dieną. Jeigu pastebite, kad prie ekranų leidžiate daugiau laiko, tuomet reikėtų imtis iniciatyvos ir ieškoti alternatyvių veiklų. Pvz., galima išeiti pasivaikščioti, pasimėgauti žiemos pramogomis, vakarais pažaisti stalo žaidimus ir pan.

Rasti naują hobį

„Mokslo metų eigoje, kai didelę laiko dalį mokiniai skiria akademinių dalykų mokymuisi, dažnai nelieka laiko išbandyti naujų veiklų, kurios skatintų atrasti naujus talentus. Tai atostogų metų gali būti puikus laikas išbandyti kažką naujo“, – pastebi L.Sergejevienė.

Taip pat į dienotvarkę galima įtraukti neįprastų veiklų: groti namie turimais instrumentais ar išmokti naują kūrinį, nueiti į pvz. 5 kokio nors muzikos instrumento pamokas; sudalyvauti įvairiose stovyklose; nutapyti paveikslą, piešti; parašyti eilėraštį (pvz., sukurti Haiku); sukurti dainą ir sugroti ją turimais instrumentais ar buities daiktais; pradėti filmuoti vaizdo įrašus ir juos talpinti „Youtube“, „Tik-Tok“ platformose; kurti atvirutes; lipdyti iš molio, plastilino; išbandyti makiažo ir šukuosenų „tutorial'us“; lankyti pasirinkto sporto pamokas ar baseiną; išmokti čiuožti slidėmis, pačiūžomis ir pan.

Aktyvus laisvalaikis

Tinkamai fizinei jaunuolio brandai ir sveikatai labai svarbus kasdieninis fizinis krūvis. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas paaugliams, jis turi sudaryti 2–3 val. kasdien viso paros laiko. Jei paprastai neturite galimybės tiek judėti kasdien, nes dienotvarkėje vyrauja pasyvios poilsio bei pramogų rūšys, tai atostogų metas puiki proga rasti tam laiko bei formuoti naujus įgūdžius šioje srityje. Į dienotvarkę įtraukite žaidimą kieme, pasivaikščiojimą gryname ore, kiemo tvarkymą, sniego kasimą ar pan. Naudokitės laiptais, vietoj lifto ar nueiti tam tikrus atstumus pėstute, o nesirinkti transporto priemonės.