Priėmimas į universitetus ir kolegijas, šiemet prasidėjęs birželio 1 d., eina į pabaigą. Prašymai studijuoti priimami iki rugpjūčio 5 d. 12 val. Svarbu įsidėmėti, kad naujus prašymus pateikti reikia iki šio laiko. Vėluoti negalima, nes sistema to padaryti, suėjus numatytam terminui, nebeleis. Jeigu jau pateikėte prašymus, savo studijų programų pasirinkimus ir prioritetų eiliškumą galite koreguoti neribotą skaičių kartų iki nurodyto laiko.
Prisijungimas prie sistemos
Nors dauguma pretenduojančių šiemet stoti į aukštąsias mokyklas jau užsiregistravo Bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje (BPIS), tačiau dar yra ir nespėjusių to padaryti.
Jeigu dar neužsiregistravote, daugiau nedelsiant tai daryti reikia čia: Stojančiojo registracija Bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje (lamabpo.lt)
Registruojantis reikia pateikti savo vardą, pavardę, elektroninio pašto adresą ir slaptažodį. Jums bus suteiktas BPIS vartotojo numeris. Šio numerio bei slaptažodžio prireiks kaskart, jungiantis prie informacinės sistemos.
Tuo atveju, jei pamiršote savo vartotojo numerį ar slaptažodį, juos atsatyti galite čia: Bendrojo priėmimo informacinė sistema (lamabpo.lt)
Jeigu registruodamiesi pirmą kartą nurodėte neteisingą el.pašto adresą arba slaptažodį, kreipkitės www.lamabpo.lt internet sveitainėje nurodytais kontaktais. Neatidėkite to paskutinei dienai, kad spėtumėte gauti atsakymą ir problemą išspręsti. Tikėtina, kad paskutinę minutę organizacija gaus didesnį paklausimų ir prašymų padėti skaičių.
Prašymų pildymas
Stojantysis užpildo prašymą, atsakydamas į anketos klausimus, ir patvirtina pateiktų duomenų ir dokumentų tikrumą, taip pat sutikimą dėl jo asmens duomenų tvarkymo, numatyto priėmimo procedūrose.
Svarbiausioji dalis – teisingai įrašyti savo studijų programų pasirinkimus. Pageidavimai nurodomi iš aukštųjų mokyklų studijų programų sąrašo. Pagrindinio priėmimo prašyme galima pateikti nuo 1 iki 9 pageidavimų. Jei abejojate savo galimybėmis, verta rašyti daugiau nei 1 pasirinkimą, o gal ir visus 9.
Svarbu surašyti savo pasirinkimus mažėjančio prioriteto tvarka. Pirmojoje vietoje rašykite tą studijų programą, kurioje labiausiai norite studijuoti, o toliau – kitus pasirinkimus vis žemėjančia tvarka.
Tai svarbu, nes sistema vertins jūsų prašymą prioriteto tvarka. Tai yra, jeigu pagal konkursinį balą pateksite į studijų programą, kurią įrašėte pirmuoju numeriu, gausite kvietimą studijuoti būtent joje. Žemiau nurodyti pasirinkimai nebebus vertinami. Gausite vieną kvietimą studijuoti.
Mokama, nemokama ar vieta su stipendija?
Pildant prašymus taip pat būtina nurodyti, ar pretenduojate į valstybės finanstuojamą vietą ar į mokamas (valstybės nefinansuojamas) studijas. Jei esate tvirtai apsisprendęs dėl konkrečios studijų programos (-ų), logiškas pasirinkimas būtų pirmoje vietoje rašyti atitinkamos studijų programos valstybės finansuojamą vietą, o antroje – tos pačios programos mokamą vietą.
Nepamirškite, kad egzistuoja ir dar vienas pasirinkimas – valstybės nefinansuojama vieta su studijų stipendija. Jos bus skirtos tiems, kurie įstos į mokamą vietą su aukščiausiais balais. Pildant prašymą, galima nurodyti ir šį variantą, ypač jeigu jūsų balai nėra labai žemi.
Jei norite preliminariai pasitikrinti savo galimybes įstoti į vieną ar kitą specialybę, iš dallies tai galite padaryti, palyginę savo konkursinį balą su ankstesniais metais ten įstojusiųjų konkursiniais balais.
Į BPIS yra suvesti visų šių metų abiturientų atestatai, tad konkursinį balą sistema paskaičiuoja automatiškai, įvertindami visus papildomus balus ir įvairius skaičiavimo niuansus, kuriuos gana sudėtinga suskaičiuoti ranka atskirai kiekvienai specialybei. Daugiau apie tai, kaip galite palyginti savo stojamąjį balą su pernai metais priimtų studentų skaitykite čia:
Kur stoti | Kokie konkursiniai balai pernai leido įstoti į populiariausias studijas?
Reikalavimai stojantiesiems į valstybės finansuojamas studijų vietas
Stojant į valstybės finansuojamą studijų vietą, reikia būti išlaikius valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą bei matematikos VBE (išskyrus stojantiesiems į menų krypties studijų programas).
Pretenduojant į valstybės finansuojamas vietas aukštosiose mokyklose (universitetuose bei kolegijose), yra ir kitų „slenkstinių“ reikalavimų:
- Penkių dalykų geriausių metinių įvertinimų aritmetinis vidurkis, suapvalintas iki sveiko skaičiaus, turi būti ne mažesnis nei 7 (pretenduojant studijuoti universitete) ir ne mažesnis nei 6 (pretenduojant studijuoti kolegijoje).
- Mažiausias stojamasis konkursinis balas, norint įstoti į valstybės finansuojamas vietas, į universitetus – 5,4, į kolegijas – 4,3. Beje , pretenduojant į valstybės nefinansuojamas vietas su studijų stipendija, abiturientai taip pat turi būti pasiekę šiuos stojamuosius konkursinius balus.
Kvietimų studijuoti paskelbimas
Kvietimai studijuoti bus paskelbti BPIS sistemoje bei išsiųsti abiturientams iki rugjūčio 9 d. 12 val. Vienam kandidatui bus išsiųstas ne daugiau kaip vienas kvietimas.
Jei pasiūlymas tenkins, beliks pasirašyti studijų sutartį su aukštąja mokykla.
Sutartys aukštosiose mokyklose bus pasirašomos nuo 2021-08-10 8 val. iki 2021-08-12 15 val.
Elektroninės studijų sutartys su pakviestaisiais bus sudaromos nuo 2021-08-09 15 val. iki 2021-08-12 15 val.
Papildomas priėmimas
Pasibaigus pagrindiniam priėmimui dar bus suteikta galimybė dalyvauti papildomame priėmime. Jo metu bus galima pretenduoti į neužpildytas studijų vietas tam tikrose studijų kryptyse.
Papaildomas priėmimas vyks rugpjūčio 13 – 16 dienomis. Kvietimai studijuoti bus paskelbti rugpjūčio 20 d. 12 val.
* * *
Pilną priėmimo į aukštąsias mokyklas grafiką rasite čia:
Kur stoti | LAMA BPO paskelbė detalų priėmimo į aukštąsias mokyklas tvarkaraštį
* * *
Straipsnį parengė: Aistė Borjas
El.paštas: aiste.borjas@gmail.com