Konkursinio balo skaičiuoklė 2021: https://www.kurstoti.lt/kbs#

2021 m. skaičiuoklė jau veikia - skaičiuoja konkursinį balą, parodo iš ko jis susideda, palygina su poernai metų konkursais. 

 

„Siekiant Vyriausybės programoje numatytos aukštesnės studijų kokybės būtina prielaida – studijoms pasirengę abiturientai. Šiuo metu nustatytos stojimo kartelės išties yra minimalios ir turime svarstyti apie jų didinimą. Dabartiniai bendrojo ugdymo rezultatai, deja, nėra tenkinantys, tiek matant bendras valstybinių brandos egzaminų išlaikymo tendencijas, tiek lyginant su kitomis šalimis“, – pabrėžia švietimo, mokslo ir sporto viceministras Gintautas Jakštas.

Tačiau, pasak viceministro, kadangi šiemetinis nuotolinis ugdymas gali turėti neigiamos įtakos rezultatams, stojimo kartelė kol kas didinama nebus.

Viceministras pažymi, kad būtina mažinti ugdymo pasiekimų skirtumus tarp mokyklų, miestų ir rajonų, taip pat tarp skirtingo socioekonominio statuso šeimose augančių vaikų. „Tai yra ilgalaikis procesas ir rezultatų taip greitai, kaip norėtųsi, nepastebėsime. Svarbu akcentuoti, kad šalia ilgalaikių taikysime ir greitąsias priemones, tokias kaip šiemet numatoma papildoma pagalba abiturientams rengiantis egzaminams”, – sako G. Jakštas.

Konkursinio balo skaičiavimo principai išlieka tokie pat kaip 2020 m. Kaip ir anksčiau, stojančiųjų į aukštąsias mokyklas konkursinis balas skaičiuojamas pagal keturių mokomųjų dalykų brandos egzaminų arba metinių įvertinimų rezultatus (bendrojo priėmimo sistema parenka stojančiajam palankiausią dalyko įvertinimo variantą), išskyrus menų ir sporto studijas. Mokomųjų dalykų sąrašas skiriasi priklausomai nuo studijų programos, į kurią pretenduojama. Skirtingų dalykų įvertinimai turi skirtingą svorį.

Pavyzdžiui, 5,4 balo susidaro, jeigu mokinys išlaiko 4 brandos egzaminus pagrindiniu lygiu. Slenkstinį balą 4,3 stojantysis surenka 4 brandos egzaminus išlaikęs patenkinamu lygiu.

Stojant į sporto ir sporto pedagogikos studijų programas vietoje pagrindinio dalyko imami sporto pasiekimai. Šiemet už sporto pasiekimus bus skiriama 0,4 konkursinio balo, o kitiems trims dalykams – po 0,2 balo.

Stojantiesiems į menus konkursinis balas skaičiuojamas tik iš stojamojo egzamino. Stojantiesiems į pedagogines studijas privalomas motyvacijos vertinimas.

Kai kurių nacionalinių ir tarptautinių olimpiadų laureatams, profesinių mokyklų absolventams, baigusiems mokyklą su pagyrimu arba turintiems vienerių metų darbo stažą, turintiems brandos darbo ne žemesnį negu 9 įvertinimą, atlikusiems ilgalaikę savanorystę, taip pat baigusiesiems karinius mokymus arba atlikusiesiems privalomąją karo tarnybą pridedami papildomi balai.

Minimalus konkursinis balas nėra vienintelė sąlyga siekiantiems įstoti į valstybės finansuojamas vietas: svarbu atitikti nustatytus minimalius rodiklius. Kaip patvirtinta anksčiau, 2021 m. pretenduojantieji gauti valstybės finansavimą studijoms turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir vieną laisvai pasirenkamą, jų minimali išlaikymo riba – 16 balų. Išimtis – menų studijos, stojantiems į jas matematikos egzamino laikyti nereikia.

2021 m. stojant į aukštąsias mokyklas taip pat bus atsižvelgiama į mokomųjų dalykų metinių įvertinimų vidurkį. Į universitetus galės būti priimami stojantieji, kurių penkių privalomų mokytis dalykų įvertinimų vidurkis bus ne mažesnis negu 7, į kolegijas – ne mažesnis negu 6.

Pagal dabartinį Mokslo ir studijų įstatymą, kokybės kartelės reikalavimai privalomai taikomi tik stojantiems į valstybės finansuojamas studijų vietas. Į valstybės nefinansuojamas studijų vietas gali būti priimami ir išlaikiusieji tik vieną valstybinį brandos egzaminą.

 

****

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com