„Anksčiau būdavo tikimasi, kad IT saugumą bus galima užtikrinti prisidengiant kitų specialistų pareigybėmis. Vis daugėjant pranešimų apie iš įmonių ar sistemų pavogtus duomenis, verslai imasi drąsių sprendimų ir stengiasi apsaugoti jautrią klientų informaciją“, – pasakoja Kauno technologijos universiteto Informatikos fakulteto (KTU IF) absolventas Karolis Šlipaitis.

Saugos svarba įmonėse

Šiuo metu Karolis dirba programų inžinieriumi įmonėje „Satalia“, kuri turi itin stiprią IT apsaugą, o ja rūpinasi tam specialiai suburta komanda. Pasak įmonės personalo atrankų vadovės Vilijos Vosyliūtės, į duomenų saugumą šioje darbovietėje žiūrima labai rimtai ir stengiamasi, kad kiekvienas darbuotojas būtų saugus.

„Iš tiesų kiekvienas įmonės darbuotojas sudalyvauja tam tikruose duomenų saugos mokymuose, savo kompiuteriuose turi įvairias apsaugines programas“, – teigia įmonės personalo atrankų vadovė V. Vosyliūtė.

IT srities specialistams, dirbant su nuolat kintančiomis technologijomis ir tendencijomis, po truputį mažėja monotoniškų darbų, todėl daugėja sudėtingesnių, įvairias sritis apimančių užduočių. Dėl to pagrindinis iššūkis, su kuriuo susiduria šiuolaikinės kartos atstovai – procesai nevyksta taip gretai, kaip norėtųsi.

„Didelės kampanijose mokymasis vyksta truputį lėčiau nei šiandieniniai jaunuoliai norėtų. Per mėnesį tobulu specialistu tapti neįmanoma, tad reikės daug kantrybės ir noro“, – kalba V. Vosyliūtė.

Savybės, reikalingos IT specialistams

Siekiant užtikrinti duomenų saugumą, svarbus specialistų mokslinis tobulėjimas – ypatingai šių dienų kontekste, kai informacijos viešojoje erdvėje ypatingai daug. 

„Tarp visos bendrinės informacijos internete galima rasti daug informacijos bet kuriai nuomonei palaikyti ir dėl vis didėjančio paviršutiniško informacijos srauto, sunkiau atrasti tą tikrąją tiesą tarp netikros informacijos“, – tikina K. Šlipaitis, KTU pabaigęs Informacijos ir informacinių technologijų saugą.

Kritinis mąstymas tampa dar svarbesnis inžinieriams, nes dėl savo išsilavinimo ir darbo pobūdžio jie prisiima atsakomybę už savo sukuriamus sprendimus, atsižvelgiant į rinkos, o šiuo atveju – IT saugos tendencijas.

„Inžinieriams tenka išlaikyti tinkamą kritinį mąstymą ir balansą tarp išnaudojamo laiko kuriant naujoves ir bandant organizacijoje pritaikyti tai, kas jau yra padaryta kitų bei remtis kitų atradimais kaip aksiomomis – galbūt tai, kas jau atrasta, nebūtinai yra universaliai teisinga“, – aiškina KTU absolventas.

Tai pat IT saugos specialistai turėtų domėtis naujausiomis tendencijomis ir saugumo praktikomis. Jiems reikalingas gana platus žinių spektras bei gilus technologinis išmanymas – nuo tinklų iki programinės įrangos.

„Būtent magistrantūros studijų metais daugiau sužinojau apie tai, kaip išnaudoti saugumo spragas teigiamiems pokyčiams ir susipažinau su tuo susijusia teise ir projektų planavimu“, – pasakoja Karolis.

Minkštųjų kompetencijų poreikis

Nuolatinio tobulėjimo idėją palaiko ir verslo atstovai, teigdami, kad tai padeda ugdyti visapusiškus darbuotojus. 

„Džiaugiamės savo darbuotojų akademiniais pasiekimais ir juos labai palaikome. Mūsų požiūris į magistro studijas – atviras, todėl suteikiame viską, ko reikia studijuojančiam žmogui – išleidžiame į paskaitas ar atsiskaitymus. Svarbiausia, kad darbas netrukdytų mokslams, o mokslai – darbui“, – tikina V. Vosyliūtė.

Universitete išmokti įvairių sričių pagrindai padeda ne tik geriau suvokti IT saugos privalumus, bet ir lengviau mokytis naujų dalykų darbe. Pabaigus universitetą, absolventai jauti turi kontekstą, kaip kažkas veikia ar veikė anksčiau. Techninės žinios visada reikalingos, jei siekiama atlikti pavestas užduotis, tačiau ne mažiau svarbios ir minkštosios kompetencijos.

„Auksinė taisyklė – techninių įgūdžių mes galime išmokyti, bet svarbiausia, kad žmogus būtų atviras mokymuisi, motyvuotas ir norėtų padaryti kelis papildomus žingsnius, kad būtų mūsų komandos dalimi“, – teigia V. Vosyliūtė.

Žingeidumas, analitiniai įgūdžiai ir efektyvus problemų sprendimas – tai tik keli įgūdžiai, kurių reikia dirbant šioje srityje. 

„Labai svarbus pastabumas detalėms, nes mažos klaidos ir nepastebėtos smulkmenos gali lemti didelius nuostolius klientams. O bene svarbiausias – gebėjimas komunikuoti, nes visas darbas vyksta komandoje“, – tikina K. Šlipaitis.