KTU Strateginių partnerysčių prorektorė prof. dr. Edita Gimžauskienė atkreipia dėmesį, kad dažniausiai nuo vadovų priklauso pokyčių organizacijoje įgyvendinimas, todėl būtina ugdyti jų gebėjimą prisitaikyti prie kintančios aplinkos.
„KTU, būdamas technologinio profilio universitetu, turi unikalią galimybę derinti vadybinį bei verslo turinį su technologinėmis žiniomis. Technologinių žinių perdavimas vadovams suprantama kalba – vienas iš Verslo administravimo (KTU MBA) studijų programos privalumų bei išskirtinumų“, – pažymi prof. dr. E. Gimžauskienė.
Kompetencijų poreikis versle
Pagrindinė pokyčio valdymo kompetencija, kurios šiandien reikia verslo aplinkoje, yra supratimas, kokios komandos reikia, kad priimami sprendimai duotų trokštamus rezultatus, o jų įgyvendinimas būtų efektyvus. Beje, neretai vadovaujamas darbas reikalauja ir psichologinių žinių.
„Norint sėkmingai valdyti pokyčius, būtina suprasti kokius vaidmenis turi atlikti organizacija, siekianti savo tikslų ir pastebėti, kokių funkcijų jai trūksta. Reikia suprasti savo komandos narius, jų elgesį, vadybinį stilių, kad būtų galima su jais efektyviau komunikuoti“, – teigia Adizes Instituto (JAV) vadovas Lietuvai dr. Virginijus Kundrotas.
Pokyčių valdymo srityje vadovams labai svarbu įvairias problemas matyti sistemiškai. Būtent jie pirmieji išgirsta savo komandos narių nuomonę, tad jų nuomonė ir sisteminis požiūris į darbuotojo poreikius bei įmonės tikslus itin svarbus.
„Pokyčius įgyvendinti tampa sunku, jei komanda jų nemato sistemiškai. Kai dirbama nesuprantant problemų tarpusavio ryšio, priežasčių ir pasekmių grandinės, tada sunku parinkti teisingus sprendimus. Todėl šiandien studijų programos ugdančios sisteminių pokyčių kompetencijas – itin reikalingos, nes tai pagrindinis veiksnys, padedantis išvengti nesėkmių“, – tikina dr. V. Kundrotas.
Studijų programos Verslo administravimas (KTU MBA) pirmosios laidos absolventė Lina Zaboras pritaria, kad norint priimti ilgalaikius sprendimus organizacijose, vadovams reikia turėti strateginių pokyčių valdymo įgūdžių.
„Mano nuomone, svarbiausia vadovų savybė – iškomunikuoti pokyčių poreikį visuose organizacijos lygmenyse taip, kad darbuotojai juo patikėtų ir motyvuotų savo komandas“, – pažymi L. Zaboras.
Pokyčiai pritaikomi įmonėse
Pradėjusi studijuoti Verslo administravimo (KTU MBA) studijų programoje, L. Zaboras jau buvo įmonės „Extra Services“ direktorė. Gilinti lyderystės žinias moteris nusprendė norėdama mokytis iš realių verslo situacijų bei galimybės susipažinti ir pasidalyti įžvalgomis su kitų verslų vadovais. Kaip teigia L. Zaboras, Verslo administravimo (KTU MBA) studijos jai suteikė papildomų kompetencijų, skirtų efektyvesniam vadovų bendradarbiavimui.
„Per vienerius metus įgijau įvairiapusiškų žinių ir užpildžiau turimas spragas marketingo, verslo, finansų ir žmogiškųjų išteklių valdymo srityse. Norint sėkmingai vadovauti ir vystyti tarptautinį verslą, manau, kad šias sritis išmanyti būtina“, – sako L. Zaboras.
Įmonės „Baltic champs“ generalinis direktorius Arūnas Radzevičius, kurio komandoje dirba du Verslo administravimo (KTU MBA) studijų absolventai, pastebi, kad neretai dauguma vadovų priima sprendimus, grįsdami juos emocijomis, o tai sukuria daug chaoso verslo aplinkoje. Siekiant to išvengti, labai svarbi kompetencija – analitiškumas.
„Verslo administravimo (KTU MBA) programą pabaigęs mūsų vadovas Tadas šiandien į įmonę jau atneša pokyčius – jo išugdytas gebėjimas analizuoti subrandina puikius ir tvarius verslo pasiūlymus aukštesnei vadovybei, o tai pasitikėjimo savimi ir kompetencijų įgytų akademinėje aplinkoje rezultatas“, – kalba A. Radzevičius.
Taip pat įmonės „Extra Services“ direktorė L. Zaboras kiekvieno studijų modulio turinį praktiškai jį pritaikė versle kartu su modulių projektais. Šiuo metu jos vadovaujamoje įmonėje atnaujinta klientų aptarnavimo sistema ir tobulinama atlygio sistema. Įmonėje „Baltic champs“, kurioje vadovaujamas pozicijas užima Tadas, jo iniciatyva baigiamas sėkmingas inovatyvus investicinis Baltyminių kirmėlių dauginimo projektas.
„Šis projektas artimiausiu metu bus pateiktas įmonės vadovybei. Visi Tado sukurti projektai kuria pridėtinę vertę šviežių grybų eksporto srityje. Tadas – subrendęs ir sutvirtėjęs savo motyvacija ir savarankiškumu. Džiaugiamės, kad būtent šios studijos padėjo jam įgyti daugiau pasitikėjimo savimi ir priimti kokybiškus sprendimus, valdant organizacijos pokyčius“, – priduria A. Radzevičius.