Biologija yra vienas iš dalykų, kuriuos moksleiviai dažniausiai mėgsta. Tai yra disciplina, nagrinėjanti gyvus organizmus, jų evoliuciją, augalus, gyvūnus, žmogaus anatomiją. Kitais žodžiais tariant, tai yra mokslas apie gyvybę. Gyvybė yra įdomus, susižavėjimą keliantis ir vis dar paslaptingas reiškinys. Jei esate apsisprendęs studijuoti mediciną, klausimų, kur „įdarbinti“ biologijos žinias, nebekyla. Tačiau kaip sieti savo gyvenimą su biologija, jei nejaučiate potraukio medicinai, nenorite pašvęsti ilgų jaunystės metų studijoms ar tiesiog neturite pašaukimo tapti gydytoju? Yra ne viena studijų bei karjeros kryptis, kuri nėra tokia įpareigojanti kaip medicina, tačiau joje vis dar reikalingos išsamios biologijos žinios.

Dietetika bei sveikatos mokslai

Dietetika ar gyvensenos medicinos studijos gali būti puikus pasirinkimas, besižavintiems anatomija, žmogaus organizmo funkcijomis, sveiku gyvenimo būdu. Šiuo metu vis populiarėja įvairios mitybos bei sveikos gyvensenos praktikos. Atrodo, kad šios srities specialistų atsiranda vis daugiau.

Visgi ne tas pats būti savamoksliu sveikos gyvensenos praktiku bei tikru šios srities specialistu. Pirmiausiai, svarbu atskirti gydytoją dietologą nuo dietisto bei mitybos specialisto.

Gydytoju dietologo profesinė kvalifikacija įgyjama, baigus 10 metų trukmės mokslus – 7 metų medicinos studijas bei 3 metų dietologijos rezidentūrą. Mitybos specialistu galima tapti ir baigus tam tikrus mitybos kursus. Dietistu paprastai tampama, baigus 3 metų trukmės, dažniausiai neuniversitetines studijas. Dietistas nėra gydytojas. Jis gali dirbti įvairiose įstaigose, pavyzdžiui, mokyklose, vaikų darželiuose, ligoninėse, sudarydamas planinius bei individualius įstaigų valgiaraščius, tikrindamas maisto ruošimo kokybę ir pan.

Dietistai bei mitybos specialistai gali verstis ir privačia praktika, mitybos klausimais konsultuodami individualiai ir kitais būdais teikti sveikos mitybos ir gyvenimo būdo žinias visuomenei – rašydami knygas, vesdami laidas, socialinių tinklų paskyras ir pan.

Medicinos krypties studijos

Jei domitės medicina, tačiau nežavi mintis geram dešimtmečiui „įsikinkyti“ į sudėtingus mokslus ar darbuotis skalpeliu? Yra daugybė sričių, susijusių su medicina, tačiau reikalaujančių įprastos trukmės (3 – 5 metų) studijų. Tai gali būti farmacija, kineziterapija, slauga, akušerija ir daugiau specialybių. Dirbdami darbą pagal šias specialybes, turėsite galimybę realizuoti save žmogaus sveikatos srityje, įgyvendinti pašaukimą padėti žmonėms atstatyti ar išsaugoti sveikatą.

Šių sričių studijose gilinamasi į žmogaus anatomiją ir susijusias sferas, tačiau kartu mokslai nėra tokie sudėtingi, ilgi ir įpareigojantys, lyginant su klasikinėmis medicinos studijomis.

Aplinkosaugos krypties studijos

Aplinkosauga, aplinkotyra, aplinkos apsaugos inžinerija ir susijusios specialybės puikiai tinka besidomintiems gamta, gamybos ir pramonės poveikio gamtai mažinimu, neabejingiems gamtos apsaugai nuo žalingų žmogaus veiklos pasekmių. Šiais laikais ekologijos, draugiškumo gamtai, darnios plėtros  idėjos – ne tik skambios frazės bei madingos temos pokalbiams bei diskusijoms. Teisės aktai, tarptautiniai susitarimai kuria vis griežtesnius aplinkosaugos reikalavimus ir įsipareigojimus valstybėms, pramonės ir gamybos įmonėms. Dėl šios priežasties didėja srities specialistų poreikis tiek valstybės ar savivaldos institucijose, tiek privačiose pramonės, energetikos, statybų įmonėse. Jie plėtoja pažangias aplinkosaugos technologijas, rūpinasi geriamo vandens tiekimo, nuotekų ir atliekų šalinimo, kitų inžinerinių tinklų plėtra bei poveikio aplinkai kontrole.

Aplinkotyros ar aplinkosaugos inžinerijos studijos ir, vėliau, karjera šioje srityje yra patrauklus pasirinkimas besidominties gamta bei technikos mokslais. Šios srities specialistai ne tik dirba inovatyvioje aplinkoje, bet ir padeda išvengti rimtų gamtos katastrofų ir net gelbėja gyvybes. Šių specialistų atlyginimai yra patrauklūs ir tikėtina, kad ateityje dar didės.

* * *

Šių bei kitų gamtos mokslų krypčių studijų pasirinkimus rasite daugelyje didžiųjų šalies universitetų bei kolegijų.

Visą Lietuvos aukštųjų mokyklų specialybių sąrašą bei detalius reikalavimus, ketinantiems į jas stoti šiemet, rasite šių metų žurnalo „Kur stoti“ numeryje, kuris skaitytojus pasieks jau gegužės mėnesį. Internetu iš anksto jį užsisakyti galite jau dabar - https://www.kurstoti.lt/?eshop

* * *

Straipsnį parengė: Aistė Borjas

El.paštas: aiste.borjas@gmail.com