Kiekvienais metais sudaromi populiariausių ir geriausiai apmokamų specialybių reitingai. Šis reitingavimas padeda pritaikyti turimas kompetencijas prie esamos darbo rinkos. Na, o kaip jos atrodo pasauliniu mastu?

JAV populiarumo viršūnėje – lėktuvų pilotai, teisininkai, IT specialistai

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) populiariame tinklapyje „Ask men“, kurio pagrindinė veiklos sritis – kurti tvirtas asmenybes, kuriomis visi žavėtųsi, pateikia populiariausių ir geriausiai apmokamų specialybių dešimtuką.

Reitingavimo lentelėje puikuojasi tokios specialybės kaip: lėktuvų pilotai, teisininkai, informacinių technologijų (IT), gamtos mokslų specialistai, rinkodaros vadybininkai, architektai, naftos inžinieriai, administratoriai, odontologai ir gydytojai-chirurgai.

Minėtos specialybės „turi“ didžiausią paklausą. „Ask men“ šalia aptartų profesijų dešimtuko glaustai nušviečia jų privalumus, nenuslėpdami ir trūkumų. Šis sprendimas puikiai padeda kiekvienam jaunosios amerikiečių kartos atstovui tinkamai pasirinkti norimos profesijos kelią.

Anglijoje paklausiausi: nekilnojamo turto agentai, administratoriai

Kokios tendencijos Didžiojoje Britanijoje? Pasak tinklapio „This is Money“, finansinės svetainės, sudarytame 2014-ųjų metų 350 populiariausių profesijų pirmajame dešimtuke įsitaisiusios šios specialybės: nekilnojamo turto agentai, administratoriai, lėktuvų pilotai, rinkodaros atstovai, IT specialistai, finansinių institucijų vadybininkai, reklamos ir viešųjų ryšių specialistai, vadybininkai, oro uosto kontrolieriai, teisininkai.

Palyginti su JAV sudaryta statistika, Didžiojoje Britanijoje architekto specialybė negali džiaugtis tokia aukšta vieta. Didžiojoje Britanijoje ši profesija užima tik 40 vietą.

Netgi tokia gyvybiškai svarbi sritis, kaip kad medicina, netilpo į pirmąjį dešimtuką ir turėjo pasitenkinti 11 vieta.

Lietuvoje Humanitarinių ir socialinių mokslų specialybės nėra paklausios

Lietuvos darbo biržos duomenimis, šalyje paklausiausios šios profesijos: reklamos ir rinkodaros specialistai, administravimo ir vykdomieji sekretoriai, sandėliavimo tarnybos tarnautojai, apskaitos ir buhalterijos tarnautojai, verslo paslaugų agentai, buhalteriai, mechanikos inžinieriai, slaugos specialistai, statybos inžinieriai, pardavimo atstovai.

Atsižvelgus į statistiką Lietuvoje, ši ne tik skiriasi nuo anksčiau aptartų šalių dešimtukų. Humanitarinių ir socialinių mokslų atstovams – šykšti darbo pasiūla. Tiek JAV, tiek ir Didžiojoje Britanijoje tokia paklausi profesija, kaip kad teisė, Lietuvoje negali pasigirti tokiu statusu. Jos netgi nėra dešimtuke.

IT specialistams visada atsiras ką veikti

Lyginant visų trijų šalių reitingus, galima matyti bendras tendencijas ir kelti hipotezę apie niekur nesitraukiančias profesijas. Modernėjant laikams ir technologijoms sparčiu žingsniu žengiant pirmyn, IT specialistams visada atsiras,ką veikti. Šių specialistų svarba matoma visų trijų valstybių reitinguose.

Rinkos tyrimų bendrovės „Fast Future“, kuri yra įsikūrusi Didžiojoje Britanijoje, 2015-ųjų metų pradžioje atliktais duomenimis, po dešimtmečio bus paklausiausios tokios specialybės, kurių kol kas net nėra tradiciniuose darbo skelbimuose.

Iš tokių verta paminėti: dirbtinių kūno dalių gamintojai ir genetikai, žmogaus atminties praplėtimo ir pildymo specialistai, kosmoso pilotai, virtualūs tarptautinės teisės specialistai, robotų meistrai ir technikai, IT atliekų tvarkytojai, aktuarijai (draudimo technikos specialistai, skaičiuojantys draudimo įmokas (premijas), išmokas ir t. t.), senėjimo valdymo specialistai ir kiti.

Remiantis minimomis prognozėmis, galima drąsiai teigti, kad humanitarinių mokslų saulėlydis yra neišvengiamas, o ateitis priklauso tiksliesiems mokslams. Lietuvoje ši sfera dominuoja jau ir šiandien. Galbūt minima statistika ir ateities prognozės padės jaunosios kartos atstovams pasirinkti norimą specialybę, kuri užtikrintų darbo vietą.

Šaltinis: Eurodesk Lietuva – www.zinauviska.lt

 

K.Kurieniaus nuotr. 

facebook_logoKur stoti