„Vokiečių kalba visuomenei yra patraukli ir konkuruoja su prancūzų, italų, ispanų. Reikia pripažinti, jog Vokietijos kalba, kultūra, ekonomika ir politika turi didelę įtaką Europai bei pasauliui – apie tai byloja ir VDU „Ö kaip vokiškai?“ programa“, – teigia germanistė, universiteto vokiečių kalbos dėstytoja Gintarė Gelūnaitė-Malinauskienė.

dsc_3502

Vokietijos politinė kaita ir vaidmuo Europoje

Vokietijos kaip lyderio vaidmuo sprendžiant Europos Sąjungai kylančius politinius, ekonominius ir socialinius iššūkius dažnai sulaukia ne vien pritarimo, bet ir aršios kritikos bei kontraversiškų vertinimų, šalies kanclerės Angel Merkel sprendimai plačiai diskutuojami visoje Europoje. Apie tai bus kalbama viešoje paskaitoje „Vokietija Europoje – per stipri ar per silpna?“, kuri vyks spalio 20 d. 11.15 val. VDU Didžiosios salės I a. fojė (S. Daukanto g. 28). Akademinei bendruomenei, moksleiviams ir plačiajai visuomenei skirtą paskaitą skaitys ir įžvalgomis apie šių dienų Vokietiją dalinsis germanistė, VDU „Academia cum laude“ tutorė, universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto dekanė docentė Rūta Eidukevičienė.

Paskaitoje bus kalbama apie Vokietijos politines realijas ir jų vertinimus šalies viduje ir užsienyje, taip pat apie Vokietijos visuomenės nuotaikas ir intelektualų vaidmenį aktualiuose debatuose. „Vokietijos politiniame gyvenime šiuo metu stebime nemenkus pokyčius – neseniai įvykę rinkimai į atskirų federalinių žemių parlamentus parodė, kad Angelos Merkel vadovaujama Krikščionių demokratų sąjunga praranda populiarumą, o galios lauke pastebima vis auganti dešiniųjų populistinių partijų įtaka. Naujų euroskeptiškai nusiteikusių politinių jėgų iškilimas Vokietijoje ir kitose Europos šalyse itin svarbus ir mūsų regiono valstybėms, Lietuvai, todėl turime suprasti, kas vyksta, kokie politiniai, ekonominiai ir socialiniai procesai lemia vokiečių nuotaikas, kaip jos atsispindi ne tik politiniame, bet ir kultūriniame gyvenime“, – aiškina R. Eidukevičienė.

Karjeros perspektyvos vokiško kapitalo įmonėse Lietuvoje

Vytauto Didžiojo universitetas, glaudžiai bendradarbiaudamas su vokiško kapitalo įmonėmis Lietuvoje, Vokiečių kalbos dienos „Ö kaip vokiškai?“ proga 10-12 klasių moksleiviams rengs informacines ekskursijas „Ką Lietuvoje veikia vokiškos įmonės?“. Besimokantys vokiečių kalbos turės visiškai unikalią galimybę apsilankyti tokiose garsiose Vokietijos verslo įmonėse kaip „Lidl“ ir „Festo“, su Vokietija glaudžiai bendradarbiaujančioje UAB „Holz Riva“ ir susipažinti su šių įmonių veikla, ateities planais ir karjeros galimybėmis.

„Moksleiviai, ir ypač studentai, prieš pasirinkdami mokytis vieną ar kitą užsienio kalbą, svarsto apie konkrečias karjeros galimybes. Jei kitos Europos kalbos, pavyzdžiui, prancūzų, pasirenkamos galvojant apie diplomatinę karjerą, tai vokiečių kalba dažniausiai asocijuojasi su verslu“, – pasakoja VDU „Academia cum laude“ tutorė R. Eidukevičienė. Germanistės teigimu, Vokietija yra antra pagal dydį Lietuvos verslo partnerė, o vokiško kapitalo įmonės nuolat ieško šią kalbą mokančių ir vokiečių kultūrą išmanančių specialistų. Ekskursijų metu vyresnių klasių moksleiviai turės galimybę susitikti su įmonėse sėkmingai dirbančiais universiteto absolventais, susipažinti su įmonių ateities planais ir konkrečiomis karjeros galimybėmis, todėl tikimasi, jog tai paskatins juos ir toliau mokytis vokiečių kalbą.

„Nenuostabu, kad vokiečių kalbos studijas baigę universiteto absolventai įsidarbina labai greitai ir dažniausiai pagal specialybę. Darbdaviai supranta, jog šiandieninis verslas remiasi daugiakalbe komunikacija, todėl vis labiau vertina filologus, ypač tuos, kurie studijavo ne vieną, o kelias kalbas. Darbuotojai, gerai mokantys užsienio kalbas ir išmanantys tarpkultūrinės komunikacijos specifiką, labai prisideda prie sėkmingos verslo plėtros“, – tikina Rūta Eidukevičienė. Pasak jos, gebėjimas bendrauti atsižvelgiant į kitos kultūros specifiką, įvertinti įvairias komunikacines situacijas, kurti tekstus, įsilieti į daugiakultūrę komandą, kūrybiškumas ir atvirumas – tai kompetencijos, kurias ugdo šiandieninės filologijos studijos ir kurias itin vertina verslo atstovai.

dsc_8286

Ekskursijoje moksleivius lydės ir apie verslo santykių su Vokietija specifiką moksleiviams pasakos VDU Vokiečių verslo kalbos ir komunikacijos magistrantės. Norintys dalyvauti renginyje privalo užsiregistruoti iš anksto. Visi užsiregistravusieji laukiami spalio 20 d. 13 val. VDU daugiafunkciame studijų ir mokslo centre (V. Putvinskio g. 23, I a. fojė), kuriame prasidės ekskursija.

Mokyklose ir universitete – vokiškas skambesys

Vokiečių kalba yra viena svarbiausių ne tik verslo, bet ir mokslo, kultūros srityse vartojamų kalbų. Daugeliui ji gali pasirodyti mažiau daininga nei italų ar prancūzų, bet šiai kalbai būdingas konkretumas atspindi ir šalies kultūrinius aspektus. „Vokiečių kalba išsiskiria ilgais sudurtiniais žodžiais, tokiais kaip Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz, tačiau jų tikrai neverta išsigąsti“, – kalbos ypatumus pristato VDU vokiečių kalbos dėstytoja Gintarė Gelūnaitė-Malinauskienė.

Spalio 20 d. Kauno miesto ir Kauno rajono mokyklose VDU inicijuoja poezijos, linksmų istorijų ir pagrindinių frazių skaitymus pertraukų tarp pamokų metu. Įrašus įgarsins į VDU atvykę studentai iš Vokietijos, kurie moksleiviams ves integruotas dalyko pamokas užsienio kalba, susijusias su vokiečių kultūra ir vokiškai kalbančiomis šalimis. Taip pat mokyklose skambės vokiškos eilės.

Universiteto Užsienio kalbų institutas ir Humanitarinių mokslų fakultetas kviečia visus VDU dėstytojus nelikti abejingais, aktyviai prisidėti prie Vokiečių kalbos dienos paminėjimo ir spalio 20 d. savo paskaitą pradėti vokišku sakiniu.

Vokiečių kalba VDU dėstoma nuo pat universiteto atkūrimo. Ji yra tarp penkių populiariausių kalbų, kurias studentai renkasi kaip pasirenkamą dalyką. Mokėdami vokiškai, studentai turi daugiau galimybių dalyvauti studentų mainų programose. Daug studentų pagal „Erasmus“ mainų programą studijuoja Vokietijos universitetuose, kai kurie, gavę Vokietijos akademinių mainų tarnybos (DAAD) stipendijas, mokosi kalbos vasaros mokyklose arba stovyklose, kurias organizuoja Gėtės institutas Lietuvoje. „Nuo 2012 metų universitete vokiečių kalbos pradmenys dėstomi ir anglų kalba, kuomet vis dažniau pradėjo kreiptis studentai iš Pietryčių Azijos šalių, planuojantys baigus studijas dirbti Vokietijoje ar kitose šalyse įsikūrusiose vokiško kapitalo įmonėse“, – teigia VDU germanistė ir vokiečių kalbos dėstytoja Jūratė Andriuškevičienė.

Didelę vokiečių kalbos paklausą rinkoje patvirtina statistika – ilgalaikės, bent 5 metų duomenų absolventų karjeros stebėsenos rezultatai rodo, jog per pirmus metus įsidarbina praktiškai visi vokiečių kalbos studijas baigę Vytauto Didžiojo universiteto studentai. Negana to, baigusieji VDU taikomosios germanistikos ir vokiečių kalbos ir kultūros studijas yra tarp didžiausias pajamas uždirbančių universiteto absolventų.

Vokiečių kalbos dienos „Ö kaip vokiškai?“ renginius VDU organizuoja Užsienio kalbų, literatūros ir vertimo studijų katedra ir Užsienio kalbų institutas.

Daugiau informacijos apie vokiečių kalbos dieną Lietuvoje „Ö kaip vokiškai?“.