„Jaunų žmonių pasąmonėje dažnai kirba abejonės, ar aš teisingai pasirinkau, ar aukštoji mokykla bus tas laiptelis, nuo kurio atsispyręs galėsiu drąsiai kopti jau dideliais karjeros laiptais savo svajonės link. Tokios ir panašios mintys dažnai sklinda iš jaunų žmonių lūpų“, –  teigia Vilniaus kolegijos Ekonomikos fakulteto Draudimo katedros vedėja Daiva Malakaitė.

Mintimis apie draudimo verslo perspektyvas ir įsidarbinimo galimybes sutiko pasidalyti Gyvybės draudimo UAB „Bonum Publicum“ draudimo direktorė Liudmila Damulienė, UADBB „Perlo draudimo brokeris“ Alternatyvių pardavimų skyriaus vadovė Giedrė Danaitienė ir Vilniaus kolegijos Investicijų ir draudimo studijų programos studentai, licencijuoti UADBB „Aon Baltic“ ir UADBB „Perlo draudimo brokeris“ draudimo brokeriai Gintarė Macytė bei Giedrius Misiūnas.

  • Kokios, Jūsų manymu, draudimo sektoriaus perspektyvos Lietuvoje?

Giedrė Danaitienė: „Manau, kad per keletą artimiausių metų draudimo sektorius stipriai pasikeis. Paprasti, standartizuoti produktai, pvz., privalomasis transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimas, bus vis dažniau parduodami be „gyvos“ draudimo ekspertų konsultacijos – telefonu, internetu ar Perlo ir panašiuose terminaluose. O draudimo ekspertai, išmanantys sudėtingesnius draudimo produktus ir turintys darbo su žalomis patirties, daugiau laiko skirs klientų poreikių, verslo analizei ir sudėtingų, kompleksinių draudimo paketų rengimui. Taigi, dirbti bus tik įdomiau!“

Liudmila Damulienė: „Draudimo verslas yra labai perspektyvus ir įdomus. Nepaisant didelės konkurencijos, Lietuvoje draudimo rinka dar pakankamai menkai išsivysčiusi. Kaip pagrindimą tokiems teiginiams galėčiau pateikti tam tikrus skaičius. Swiss Re Institute nuolat analizuoja draudimo rinkos tendencijas visame pasaulyje ir pateikia įvairius duomenis draudimo rinkos tyrimų duomenų bazėje Sigma explorer. Pagal šiuos duomenis, draudimo verslas pasaulyje sukuria net 6,1 proc. BVP, Europoje – 6,7 proc. Minėtas rodiklis vadinamas draudimo skvarba. Lietuvoje draudimo skvarba yra tik 0,8 proc. Kitas įdomus rodiklis, rodantis draudimo rinkos išsivystymą, yra tankis – draudimo įmokų dydis, tenkantis vienam gyventojui. Pasaulyje šis rodiklis siekia 621 USD, Europoje – 1 620 USD, Lietuvoje – 114 USD. Tai įmokų dydis, tenkantis ir turto, ir gyvybės draudimui. Iš visų pasaulio regionų tik Afrikoje šie rodikliai yra žemesni negu Lietuvoje. Tokie žemi rodikliai Lietuvoje, manyčiau, pasako, kad Lietuvos draudimo rinka turėtų dar stipriai augti ir plėstis.“

 

  • Kodėl verta rinktis draudimo srities studijas ir kokios įsidarbinimo galimybės?

Giedrė Danaitienė: „Visas finansų sektorius, taip pat ir draudimo sritis, šiuo metu labai stipriai transformuojasi. Kuriama daugybė naujų verslų, auga dalijimosi ekonomika. Draudimas privalo keistis kartu su aplinka, būti žingsniu priekyje ir atskleisti verslo įmonėms tokias rizikas, apie kurias jos pačios galbūt nepagalvojo. Pirmiausia draudimo studijas siūlyčiau rinktis dėl to, kad tai be galo įdomi sritis – dirbdami draudimo srityje apie inovacijas sužinosite pirmieji, o dirbti tarp lyderių visada smagu ir verta!“

Liudmila Damulienė: „Lietuvoje dar įprasta manyti, kad kažkas turi kažkuo pasirūpinti, tik ne pats žmogus. Dažnai viešojoje erdvėje ir socialiniuose tinkluose matomi pagalbos prašymai sudegus namui, susirgus ar pan.  Tokie prašymai dažnai sulaukia atsako, tačiau, manau, jie į gana keblią padėtį įstumia ir pagalbos prašytojus. To nebūtų, jeigu žmonės suvoktų, kad net nežinant, kur krisi, pagalvę vis tiek reikėtų pasidėti, t. y. niekas geriau nepasirūpins pačiu žmogumi negu jis pats. Todėl viena iš dirbančiųjų draudimo sektoriuje darbuotojų funkcijų yra ir švietimo funkcija tam tikra prasme: kuo naudingas draudimas, kodėl reikia juo pasirūpinti ne tada, kai ištinka bėda, o iš anksto. Akivaizdu, kad augant ir plečiantis draudimo rinkai, jai reikės ir daugiau darbuotojų, iš kurių darbdaviai tikisi atitinkamo išsilavinimo draudimo srityje, smalsumo, noro nuolat tobulėti.“

Giedrė Danaitienė: „Manau, kad įsidarbinimo galimybės draudimo sektoriuje puikios. Rinkoje labai reikalingi žmonės, kurie sugebėtų „susikalbėti draudimo kalba“ tiek su kolegomis, tiek su klientais. Techninių, standartizuotų užduočių draudime mažėja, reikalingi lankstūs, kuriantys žmonės, kurie suprastų pagrindinius draudimo principus ir mokėtų naudotis naujausiomis technologijomis.“

Liudmila Damulienė: „Draudimo versle yra labai svarbūs tie žmonės, kurie tiesiogiai bendrauja su klientais, padeda jiems priimti sprendimus dėl reikalingo draudimo, konsultuoja juos draudimo sutarčių sudarymo klausimais, taip pat dėl jau turimų sutarčių ar ištikus kokiai nors bėdai. Draudimo bendrovėms reikia draudimo sutarčių administravimo, investavimo, draudžiamųjų įvykių administravimo sričių specialistų. Vilniaus kolegijos siūloma Investicijų ir draudimo studijų programa yra puikus startas tiems, kas nori gilintis į šią be galo įdomią ir perspektyvią sritį. Tačiau reikia prisiminti ir tai, kad jeigu žmogus mąsto apie draudimo specialisto darbą ateityje, tai yra būtina pačiam stengtis pasisemti kuo daugiau naudos iš šių studijų, kad galima būtų susikurti pagrindą tolesniam tobulėjimui ir karjerai draudimo srityje. Tad laukiame jaunų ir smalsių darbuotojų draudimo bendrovėse.“

Gintarė Macytė: „Investicijų ir draudimo studijas Vilniaus kolegijoje pasirinkau tikėdamasi, kad tai suteiks man žinių ir patirties, kurią sėkmingai galėsiu pritaikyti tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenimo kelyje. Ir tai pasiteisino su kaupu! Kvalifikuotų ir profesionalių dėstytojų pagalba aš jau pirmo kurso antrą pusmetį turėjau galimybę dirbti UAB „Finansinis Sprendimas“ gyvybės draudimo brokerio asistente, o antrame kurse nesunkiai įsidarbinau ERGO Life Insurance SE sveikatos draudimo žalų asistente. Šiandien esu ne tik Investicijų ir draudimo studijų programos trečio kurso studentė, bet ir licencijuota draudimo brokerė, o motyvaciją sustiprino ir žinių  draudimo brokerio egzaminui išlaikyti ir draudimo brokerio licencijai įgyti pasisėmiau studijų metu. Dabar dirbu tarptautinėje ir didžiausioje draudimo brokerių bendrovėje Lietuvoje „Aon Baltic“. Todėl iš asmeninės patirties galiu teigti, kad studijų metu įgytos žinios ir patirtis yra labai naudingos ir reikalingos norint sėkmingai kilti karjeros laiptais.“

Giedrius Misiūnas: „Dvyliktoje klasėje susidūriau su problema, nes nežinojau, ko noriu gyvenime, ir niekaip negalėjau apsispręsti, ką studijuoti. Pildydamas paraišką studijuoti visiškai atsitiktinai Vilniaus kolegijos Ekonomikos fakultete pasirinkau Investicijų ir draudimo studijų programą. Dėl savo pasirinkimo nusivilti dar neteko. Antro kurso pradžioje panorau praktiškai išbandyti savo įgytas žinias ir man pavyko – tapau ADB „Compensa Vienna Insurance Group“ dalimi. Nors buvau dar visiškai „žalias“ draudimo rinkoje, tačiau turėjau galimybę dirbti su įmonės verslo klientais. Šis pirmasis darbas draudimo rinkoje suteikė daugybę naujų žinių. Nors darbas iš pradžių atrodė gana sudėtingas, bet noras tobulėti vedė į priekį. Trečiame kurse, pasinaudojęs Kolegijos suteikta galimybe, Lietuvos banke išlaikiau draudimo brokerio kvalifikacinį egzaminą, tad esu vienas iš 943 licencijuotų draudimo brokerių Lietuvoje. Kai buvau abiturientas, dar nežinojau, kuo noriu būti, tačiau esu dėkingas Vilniaus kolegijai, nes dabar dirbu vienoje iš didžiausių draudimo brokerių bendrovių „Perlo draudimo brokeris“ ir toliau gilinu šios sudėtingos, bet be galo įdomios srities žinias.“

Pasak Draudimo katedros vedėjos Daivos Malakaitės, Vilniaus kolegijos Ekonomikos fakultetas ruošia draudimo specialistus, kurių paklausa didelė ir įsidarbinimo lygis šiandieninėje draudimo rinkoje yra ypač aukštas. Vilniaus kolegija, glaudžiai bendradarbiaudama su socialiniais partneriais (draudimo įmonėmis, draudimo brokerių įmonėmis, bankais ir investicinėmis bendrovėmis), ruošia specialistus, atitinkančius šiandieninės darbo rinkos poreikius. Studentai paprastai įsidarbina jau antrame kurse, o įmonės sudaro sąlygas ir dirbti, ir studijuoti. Taip užtikrinama galimybė dar studijuojant išbandyti save, įgyti praktinių žinių ir išsirinkti patinkančią veiklos sritį, kurių draudimo sektoriuje apstu, pradedant draudimo žalų administravimu ir baigiant rizikų vertinimu ar darbu su draudimo brokeriais.