„Kai Investicijų ir draudimo katedros vedėja Daiva Malakaitė sužinojo, kad turės neregį studentą, ji išsigando, nes nesuprato, kaip reikės dėstyti, bet aš jai viską parodžiau. Atėjau pirmą dieną, kelis kartus apėjau kolegiją, ištyriau perimetrą, po to pakviečiau dėstytoją ir jai papasakojau, kokie mano poreikiai ir galimybės.“, - dabar, kai studijos beveik baigtos, o diplomas rankose, apie jų pradžią prisimena R. Nika.
Jauno vyro istorija yra kupina iššūkių: nuo vaikystės diagnozuotas cukrinis diabetas, dvidešimt penkerių netikėtai prarastas regėjimas. Iš Telšių kilęs R. Nika, kol dar matė, tris metus studijavo programuotojo bakalaurą Klaipėdoje ir ruošėsi pilnai žengti į darbo rinką, kai vieną vakarą, žiūrint filmą „Marsietis“, jo akyje atsirado tamsus taškas: „Mano diagnozė buvo diabetinė retinopatija. Po maždaug 5 kartų darytos procedūros lazeriu, gydytoja nusprendė, kad to nebepakanka ir man reikia operacijos, po jos apakau. “ Pasak Ričardo, atrodė, kad gyvenimas pasibaigė, buvo minčių apie pasitraukimą iš gyvenimo, prasidėjo rimta depresija, bet tada padėjo paprasti stebuklingi dalykai: „Draugas paragino pradėti sportuoti ir mes tai darėme kartu. Pamažu aš atsigavau, pripratau ir prisitaikiau. Pradėjau gyventi nepaisant negalios, tada ir asmeninis gyvenimas pajudėjo – sutikau merginą iš Vilniaus, todėl greit tapo aišku, kad verta studijuoti sostinėje ne tik dėl noro tobulėti, bet ir dėl santykių. Šiandien galiu pripažinti, kad viskas gerai susiklostė - studijos liko, o širdis vėl laisva.“
Negalia didina konkurenciją: reikia kovoti už vietą po saule
Lygiai prieš tris metus R. Nika susigundė VIKO (Vilniaus kolegijos) Ekonomikos fakulteto studijų programa – Investicijos ir draudimas: „Tada labai patraukė žodis investicijos – negalvojau apie diplomą, mane domino, kiek galiu išmokti, ką galiu suprasti būdamas aklas, norėjau išmokti valdyti savo finansus ir dabar man yra malonu, kad vis atsiranda pažįstamų, kurie kreipiasi konsultacijos, nors aš dar visai „žalias“ ir neturiu tiek patirties, bet savo finansinį raštingumą esu pakėlęs tikrai į kitą lygį.“ Viena mėgstamiausių paskaitų buvo pas Daivą Malakaitę „Asmeninių finansų valdymas“, po jų pradėjau savarankiškai domėtis investavimo įrankiais ir bandyti pats. Pasak R. Nikos, po pirmo studijų pusmečio, kai suprato, kad liks studijuoti Vilniaus kolegijoje, jis sau išsikėlė tris tikslus: pabaigti studijas be skolų, susirasti darbą, įsigyti būstą. „Didžioji dalis tikslų artėja finišo link, tik būsto klausimas dar neaiškus, bet manau 1 – 2 metų eigoje, tai taip pat išsispręs ir teks išsikelti sau naujus tikslus.“
Šiandien Ričardui dar reiks atlaikyti svarbiausią kiekvieno studento iššūkį – apginti diplominį darbą, kuriame jis tikrino socialinės atsakomybės lygį vienoje įmonėje. Jam kaip ir kitiems bendrakursiams teko išklausyti kritikos, taisyti darbą kelis kartus ir nemiegoti naktimis iš jaudulio: „Yra toks klausimas vis, ar sugebėsiu ir kaip man pavyks. Praktika draudimo bendrovėje BTA draudimas parodė realybę, kad aš gaudausi srityje ir man neblogai sekasi, bet objektyviai kalbant, sugebu atlikti duomenų suvedimo užduotis lėčiau, nei matantys. Radau būdą, kaip tai daryti – tas džiugina, bet negaliu konkuruoti šioje srityje. Malonu, kad praktikos vadovas svarsto opciją apie telefoninės konsultacijos liniją, jei tokią atidarys, ten aš puikiai galėčiau integruotis. Dabar esu patenkintas, nes po praktikos iškart radau darbą Socialinių paslaugų centre, kur mokau žmones su įvairia negalia kompiuterinių įgūdžių.“ Pasak Ričardo, tiek studijose, tiek darbe praverčia jo sudėtinga patirtis ir noras ja dalintis: „Kad ir vakar atėjo moteris su silpna rega, kuri buvo masažuotoja, dabar kažkas nutiko su rankomis, nebegali dirbti – reikia žiūrėti, kokią naują profesiją galės išmokti, gal reiks papasakoti apie savo studijas, įkvėpti, palaikyti, padrąsinti.“
Ko nesupranta studentai su negalia ir jų dėstytojai?
Ričardas pasakoja, kad nuolaidų studentams su negalia niekas nedaro, tai daugiau integracijos klausimas, kad žinant specialius poreikius, yra sudaromos reikiamos sąlygos. Anot jo, dažniausia kyla problemų, kai tai lieka nutylėta: „Neseniai susipažinau su kitomis kolegijoje studijuojančiomis silpnaregėmis ir supratau, kad joms sudėtinga, bet jos apie tai nekomunikuoja. Aš nežinau kodėl, gal dėl to, kad moku būti tikslus, nuo pirmos akimirkos pasakojau dėstytojoms ir aplinkiniams, kaip su manimi elgtis, kaip pateikti informaciją, kur man padėti ir dėl to įvyko tas reikiamas kontaktas. Dėstytojai turbūt irgi patys neklausia, bet kad ir toks paprastas dalykas – atsiųsti neregiui ar silpnai matančiam skaidres iš anksto, yra labai lengvai padaromas dalykas, nes paskaitoje sunku suspėti, kai girdi turinį pirmą kartą.“
Paskaitų metu Ričardas dažnai savo bendrakursius galėjo erzinti klausimais, nes jam įdomiausias žanras moksluose – diskusija apie teoriją ir jos taikymą: „Gal jau kitą kartą atrodo, kiek galima klausinėti, bet man tikrai patinka gilintis. Viena mėgstamiausių paskaitų buvo pas dekanę Aušrą Liučvaitienę apie ekonomikos teoriją – su ja narplioti temas vienas malonumas ir tada tas turinys labai gerai nugula, nes aš nebegaliu paskaityti, todėl vien paklausymas arba teorijos mokymasis girdint roboto balsą – labai apsunkina procesą. Esu laimingas, kad dalyvavau gyvose paskaitose.“
Kol Ričardas matė (iki 25 m.), jis tris metus mokėsi būti programuotoju Klaipėdoje ir tas dabar labai padeda dėl skirtingų priežasčių: nuo dalyvavimo įvairiose technologijų programose, kur kuriami instrumentai žmonėms su negalia – iki gebėjimo nusirašyti per egzaminus. „Man tikrai būtų lengva nusirašyti, neatskleisiu čia būdų, bet aš to nedarau iš principo, nes man įdomu mokytis. Studijos labai praplėtė akiratį, praturtino gyvenimą. Studijavau semestrą pagal Erasmus+ programą Vengrijoje, buvo labai daug įspūdžių. Dabar, kai suprantu, kiek daug atvėrė studijos - man atsirado noras eiti dar toliau, aš svarstau apie magistrą, tik dar nieko tiksliai neplanuoju – reikia pertraukos.“, - atvirauja R. Nika.
SVARBI INFORMACIJA
Kviečiame į virtualų VIKO Ekonomikos fakulteto turą, kur pajusite mūsų dvasią:
https://www.youtube.com/watch?v=tHYkwRlxW_0
Naudinga pirmakursio atmintinė: https://ekf.viko.lt/naudinga-atmintine-busimam-studentui/
Mus rasite FB ir Instagram: VIKO EKF – Ekonomikos fakultetas
Jei turite klausimų, kviečiame susisiekti: studijos@ekf.viko.lt