Su šiuo charizmatišku ir nenustygstančiu LCC alumnu kalbame apie darbą, keliones ir karjerą.
Mykola, darbas „Coca-Cola“ kompanijoje turbūt yra ne vieno jauno žmogaus svajonė. Kaip Tau pavyko čia įsidarbinti?
Taip, tiesa, šis darbas kiek primena svajonę. Kai baigiau LCC, išvykau dirbti į Maskvą, audito kompaniją KPMG. Iš Maskvos buvau perkeltas į Oklandą Naujojoje Zelandijoje. Per LinkedIn (taip, nepamirškite čia nuolat atnaujinti savo profilio) mane susirado „Coca-Cola“.
Įsidarbinti tikrai nebuvo lengva. Teko pereiti tris darbo pokalbio etapus, kurių kiekvienas truko maždaug pusantros valandos. Taip pat reikėjo pasitelkti savo sumauną analizuojant įvairias sudėtingas situacijas. Tačiau juk nieko nėra neįmanomo – ypač jei esi gerai pasirengęs ir žinai, ką sakyti, o kada geriau laikyti liežuvį už dantų.
Papasakok apie savo darbą.
Mano darbas yra užtikrinti, kad kompanija vykdytų savo verslą tinkamai kalbant apie visus veiklos aspektus – nuo finansų iki aplinkos apsaugos. Prižiūriu kompanijos padalinius už JAV ribų, Kanadoje, tad beveik visada esu kelyje.
Per metus keliauju net šešis kartus, kiekviena kelionė trunka apie du mėnesius. Kaskart aplankau vis naują šalį ir vykdau naują užduotį. Neturiu jokio biuro, namo ar nuomojamo buto. Visi mano daiktai yra tvarkingai sudėti į du lagaminus, kuriuos aš vežuosi su savimi aplink pasaulį.
Kokios kelionių akimirkos Tau buvo labiausiai įsimintinos?
Jų buvo tiek daug! Pasaulis yra be galo gražus – čia galima atrasti daugybę nuostabių vietų ir kiekviena iš jų pakeri savaip. Galbūt labiausiai išskirčiau safarį Afrikoje, taip pat Maču Pikču (Peru), pietvakarių Australiją (kengūros ir balti smėlio paplūdimiai), Keiptauną (Pietų Afrika), Rio de Ženeirą, Titikakos ežerą Pietų Amerijoje... Galėčiau tęsti ir tęsti.
Aplankei išties daug pasaulio šalių. Kurioje iš jų, Tavo manymu, yra geriausios darbo sąlygos, ir atvirkščiai – kuriose dirbti sudėtingiausia?
Įdomus klausimas! Galbūt pradėčiau nuo labai nuobodaus pasakymo: viskas priklauso nuo tavo karjeros ir gyvenimo tikslų. Turbūt patogiausia dirbti yra šalyse, kuriose gerai išvystytas verslas ir ekonomika, tačiau ten yra sunku greitai pakilti karjeros laiptais. O šalys, kuriose rinka dar tik vystosi, yra palankios greitai karjerai, tačiau darbas čia gali būti kupinas iššūkių ir įvairių keblumų.
Būtų labai sudėtinga įvardyti geriausias ir blogiausias šalis. Tarkime Atlanta (JAV) gali pasiūlyti labai komfortišką darbo vietą šeimyniškiems ir ramiai gyventi norintiems žmonėms. Meksikas – tai ypač draugiškų žmonių miestas, ten paprastai palaikomi puikūs darbo santykiai. Kita vertus, Atlanta gali išversti tave iš proto, jeigu tu esi vienišas, orientuotas į darbą ir karjerą bei trokšti nuotykių. O Meksike žmonės gyvena šia diena ir neskuba pareigingai ar atsakingai atlikti darbų.
Man labiausiai tinka Naujoji Zelandija, Australija, Meksika, kadangi aš labai vertinu puikius darbo santykius.
Ar Tau kelia rūpesčių tai, jog neturi pastovios darbo vietos?
Ar būtinai reikia ją turėti? Tikiu, kad gerai jausčiausi ir turėdamas pastovią darbo vietą, tačiau nejaučiu jokio diskomforto ir be jos – taip pamatau ir išmokstu kur kas daugiau. Labai myliu savo darbą ir gyvenimo stilių. Kelionės bei gyvenimas su lagaminais greičiausiai yra tai, ką vertinu savo darbe labiausiai.
Tavo darbo turbūt galėtų pavydėti ne vienas. Ką patartum studentams, ieškantiems gerų karjeros galimybių po studijų?
Visada turėkite aiškų planą bei suvokite, kokios perspektyvos jūsų laukia. Turite žinoti, kur būsite po dvejų, trejų metų. Jeigu tapsite registratūros darbuotoju mažoje įmonėje, nebūtinai greitu metu sulauksite paaukštinimo ir įgysite norimos darbo patirties. Net jei būsite pats geriausias registratūros darbuotojas pasaulyje. Galbūt tiesiog neatsiras laisva vieta, kuri jums tiktų.
Didelėse kompanijose atvirkščiai – jeigu dirbsite tikrai gerai, galite tikėtis ne tik greito paaukštinimo, bet ir mokymų, investicijų į jus kaip į specialistą. Jau po trejų metų galite tikėtis tapti tokiu profesionalu, kurio laukia daugybė perspektyvių įmonių. Tiesa, tam turite būti ambicingas ir daug dirbti.
Jeigu esate kelionių mėgėjas ir norite darbo, leidžiančio pamatyti pasaulį – būkite atviras, lankstus, priimkite pasiūlymus ir stebėkite, kas vyksta aplink jus! Neapribokite savęs taisyklėmis. O kai jau rasite darbą, leisiantį jums keliauti po pasaulį, nebijokite išlipti iš savo komforto zonos, priimkite kitoniškas kultūras, gyvenimo stilių, pasaulio suvokimą. Pamirškite savo įsitikinimus, reikalavimus, kaip vieni ar kiti darbai turi būti padaryti – jie nebūtinai yra teisingi. Palikite savo senus įpročius namie ir gyvenkite svetimoje šalyje taip, tarsi būtumėte ten gimęs!
LCC baigei prieš septynerius metus. Kokie yra Tavo geriausi prisiminimai iš studijų?
Geriausi prisiminimai – mano draugai! LCC radau jų tikrai daug. Tikiuosi, kad dabartiniai studentai vertina LCC bendruomeniškumą ir puikius žmones, kurie juos supa. Taip pat prisimenu darbų rašymus naktimis, talentų, filmų vakarus, tris skirtingus būdus kaip išvirti koldūnus, Pasaulines lyderystės konferencijas ir dar daug visko.
Ar tai, ką išmokai LCC, pravertė gyvenime?
LCC man yra labai svarbus. Čia atvykau būdamas tik šešiolikos, šis universitetas mane užaugino ir padėjo susiformuoti – tapti tuo, kuo esu dabar. Prisimindamas studijų laikus, galiu pasakyti, kad LCC yra puikus universitetas, kuris išsiskiria iš kitų savo bendruomeniškumu ir puikia socialine atmosfera, padedančia atrasti save ir labiau pažinti kitus žmones. Čia dirba išskirtiniai žmonės, išmintingi profesoriai, kurie moko atrasti vertybes, tapti ne tik puikiu profesionalu, bet ir vertingu kolega. Tai yra svarbiausios pamokos, kurias privalo išmokti kiekvienas jaunas žmogus. Šios žinios ir įgūdžiai man pasitarnauja kiekvieną dieną.
Kur save matai po 3–5 metų?
Maždaug po metų ar dvejų aš imsiuosi naujų pareigų „Coca-Cola“ kompanijoje, tad, deja, nebeteks tiek keliauti darbo reikalais. Tikiuosi, kad naujosios pareigos bus įdomios ir padės daug ko išmokti. Tiesa, jau svajoju apie šuniuką (gal net du) ir jaukius namus – manau, netrukus pavyks įgyvendinti šią svajonę ir pasidžiaugti sėslaus gyvenimo privalumais.